Љубчо Георгиевски ќе ја предводи листата на ВМРО-НП во третата изборна единица

Лидерот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски ќе биде носител на изборната листа во третата изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори. Носител во првата изборна единица од ВМРО-Народна партија ќе биде Слободан Близнаковски, поранешен градоначалник на општина Чаир и поранешен советник од ВМРО-НП во советот на град Скопје. Носител во втората изборна единица е Љупчо Балкоски, генерален секретар на партијата и поранешен министер за транспорт и врски. Носител во изборната единица бр.4 ќе биде Ристо Пецев, правник од Струмица и член на ИК на партијата. Во изборната единица 5 носител ќе биде Ванчо Костоски, актуелен претседател на општинскиот комитет во Охрид. Носител во шестата изборна единица ќе биде Горан Лотески, актуелен претседател на општинскиот комитет во Гостивар.
| | веќе видена | слични
6 копии

Партијата ГРОМ денеска ги претстави носителите на листите за пратеници за предвремените парламентарни избори. Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, информираше дека неговата партија на изборите настапува со своја изборна листа за сите шест изборни единици. Носител во изборна единица број 1 ќе биде проф. д-р Чедомир Саздовски, во изборна единица 2 Виктор Цветковски, во изборна единица број 3 Штерјо Николов, во четворката Панче Минов, во изборна единица 5 Љупчо Настевски и во шестката од ГРОМ носител ќе биде Горан Анчевски. Лидерот на ГРОМ, потенцираше дека очекува влез на партијата во Парламентот. Тој потенцираше дека станува на ветувањето да не се кандидира, односно да остане да ја врши функцијата градоначалник на општина Карпош.
| | веќе видена | слични

Националната демократска преродба ја објави листата на кандидати за предвремените парламентарни избори. Од партијата потенцираат дека најистакнатите кадри на НДП ќе бидат носители на листитe на изборите во април. Централниот одбор нa НДП едногласно одлучи во изборната единица 7 носител на изборната листа на НДП за Европа да биде Енвер Османи, во изборната единица 6 носители се Руфи Османи и Изет Зеќири, во 5-тата единици носители се Ардиан Демири и Артан Дика, а во двојката - Џезаир Шаќири. Носителот на изборната единица 1 дополнително ќе биде објавен.
| | веќе видена | слични

ДУИ сепак се одлучи да кандидира листа за пратеници и во изборната единица број 4. Четвртата изборна единица го опфаќа југоисточниот регион на Македонија, поточно Струмица, Прилеп, Гевгелија и Кавадарци, а оваа листа партијата на Ахмети ја дефинираше последна. Според информациите на Алсат, листата ќе ја предводи Неџати Јакупи. Според претходно објавеното, во изборната единица 1 листата на ДУИ ја предводи Ермира Мехмети, во двојката – Реџаил Исмаили, во изборната единица 3 – Беџихудин Шехапи, во петката – Муса Џафери и во шестиот изборен регион – лидерот на партијата Али Ахмети. Во финална фаза на изготвување на кандидатските листи е и партијата НДП на Руфи Османи. Извесно е дека лидерот на партијата ќе ја предводи листата во ИЕ6. Во изборната единица 5 носител е Ардиан Демири, а во двојката – Џезаир Шаќири. Во изборната единица 7, која ги опфаќа Европа и Африка, одлучено е НДП да учествува со Енвер Османи. Носителите на листи за претстојните парламентарни избори денеска ги претстави и партијата ГРОМ на ...
| | веќе видена | слични

Националната демократска преродба ги одредели носителите на листи во неколку изборни единици. Во изборната единица број 6 носител на листата на НДП е партискиот лидер Руфи Османи, следен од поранешниот пратеник Изет Зеќири. Во изборната единица 5 носител е Ардиан Демири, следен од Артан Дика. Во двојката – листата на НДП ја предводи Џезаир Шаќири. „Во изборната единица број 1 изготвувањето на изборната листа ќе заврши во законски предвидениот рок, откако ќе завршат дополнителните консултации со некои релевантни јавни личности“, велат од НДП. Ва изборната единица 7, која ги опфаќа Европа и Африка, одлучено е НДП да учествува со Енвер Османи. Извор:Алсат М
| | веќе видена | слични
5 копии

На престојните парламентрани избори Руфи Османи лидерот на Националната демократска преродба (НДП) ќе ја предводи листата за кандидати за пратеници во 6-та изборна единица. На второто место на листата за 6 ИЕ се наоѓа поранешниот пратеник Изет Зеќири од Тетово. Ова го решило раководството на партија на последниот состанок. За носители во останатите изборни се кадри кои уживаат висок рејтинг меѓу членството, се наведува во соопштението на НДП. Во изборната единица 7 носител на изборната листа на НДП за Европа е Енвер Османи, по потекло од гостиварско Дебреше, вработен во осигурителна компанија во Швајцарија. Во изборната единица 2 носител на изборната листа на НДП е Џезаир Шаќири. Во струшко-охридскиот регион, на првите две места на листата ќе бидат Ардиан Демири и Артан Дика. Составувањето на изборната листа во изборната единица 1, ќе биде во законскиот рок по завршување на дополнителни консултации, се наведува во соопштението на НДП.
| | веќе видена | слични

Ова го решило раководството на партија на последниот состанок. За носители во останатите изборни се кадри кои уживаат висок рејтинг меѓу членството, се наведува во соопштението на НДП. Во изборната единица 7 носител на изборната листа на НДП за Европа е Енвер Османи, по потекло од гостиварско Дебреше, вработен во осигурителна компанија во Швајцарија. Во изборната единица 2 носител на изборната листа на НДП е Џезаир Шаќири. Во струшко-охридскиот регион, на првите две места на листата ќе бидат Ардиан Демири и Артан Дика. Составувањето на изборната листа во изборната единица 1, ќе биде во законскиот рок по завршување на дополнителни консултации, се наведува во соопштението на НДП. Централниот одбор  го задолжило раководство на НДП да го хармонизира редоследот на изборните листи и при тоа да бидат земени критериумите на професионалност, чесност, изборната вредност и сеопфатната територална застапеност. Во последниот пратенички состав НДП имаше двајца претставници./МИА.
| | веќе видена | слични

Најистакнатите кадри на НДП ќе бидат носители на листитe на предвремените парламентарни избори во април. Централниот одбор нa НДП едногласно одлучи во изборната единица 7 носител на изборната листа на НДП за Европа да биде Енвер Османи, во изборната единица 6 носители се Руфи Османи и Изет Зеќири, во 5-тата единици носители се Ардиан Демири и Артан Дика, а во двојката - Џезаир Шаќири. Носителот на изборната единица 1 дополнително ќе се објави.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-НП денеска ги претстави носителите на шесте изборни единици во земјата за претстојните предвремени парламентарни избори. Претседателот на партијата Љубчо Георгиевски соопшти дека носител на Изборната единица 1 е Слободан Близнаковски, на втората изборна единица Љупчо Балковски, носител на третата изборна единица е тој, на четвртата Ристо Пецев, на петтата Ванчо Костов и носител на ВМРО-НП во шестата изборна единица е Горан Лотевски. Георгиевски рече дека нивните листи се подготвени уште од понеделникот и оти наскоро ќе ги предадат во ДИК. Најави изборна конвенција на партијата на 6 април во Охрид. - Нема да правиме многу митинзи, но ќе ја прошетаме цела Македонија. Ги прифаќаме сите медиумски дебати и ќе одговараме на сите прашања за нашата програма и за нашата идеологија, рече Георгиевски. Во однос на поддршката на некој од претседателските кандидати, тој рече дека нема да агитираат, но на членството ќе му препорача да гласа за Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ. - Наша изборна цел се 10 ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски на денешната пресконференција ги претстави кандидатите кои ќе бидат носители на изборните единици на предвремените парламентарни избори за неговата партија. ВМРО Народна партија прва го објави мотото „ЕВРОПА СЕГА“ со кое ќе настапи пред гласачите, ставајќи акцент на разумноста и патриотизмот преточен во интегрирањето на Република Македонија во Европската унија и НАТО. Носител во првата изборна едница ќе биде Слободан Близнаковски , поранешен градоначалник на општина Чаир и поранешен советник од ВМРО-НП во советот на град Скопје. За носител во втората изборна единица е Љупчо Балкоски , генерален секретар на партијата и поранешен министер за транспорт и врски. Љубчо Георгиевски за првпат ќе биде носител во 3-ката, во која влегува и градот Делчево, од каде што потекнува претседателот на ВМРО Народна партија. Носител во четвртата изборна единица ќе биде Ристо Пецев , правник од Струмица и член на ИК на партијата. Во петата изборна единица носител ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 657 | | | веќе видена

Овој текст настанува во четврток наутро, еден ден пред конечната одлука дали шефовите на влади на Европа ќе ѝ го дадат тој „фамозен датум“ на мојата земја со ...
сите 442 | | | веќе видена

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Пратеничката Фросина Ременски Ташевска имала два телефона, но истрагата утврдила дека еден од апаратите кој и бил одземен бил нов односно почнала да го користи ...
сите 219 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубчо Георгиевски ќе ја предводи листата на ВМРО-НП во третата изборна единица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: