Пандев погоди, но Наполи испадна


Македонскиот напаѓач го постигна првиот гол во ремито со Порто (2:2), кое оди понатаму поради победата на првиот меч дома (1:0) Поранешниот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев, најпосле стави крај на голгетерскиот пост, но неговиот тим Наполи не обезбеди пласман во следната, 1/4-финална рунда од најмасовното клупско натпреварување, Лигата на Европа. Реванш 1/8-финалниот дуел на "Сан Паоло", помеѓу калчолигашот и португалски гигант Порто, заврши без победник, 2:2, па Португалците одат натаму, бидејќи во првиот меч дома победија со 1:0. Првиот погодок на натпреварот беше дело на македонскиот интернационалец, за кого ова е премиерен погодок во дресот на Наполи на европската сцена. Италијанскиот калчолигаш беше многу блиску до посакуваниот триумф од два или повеќе гола разлика, но гостинот одигра фуриозно во последните 20 минути од натпреварот. - Бевме сведоци на еден спектакуларен натпревар. Јас морав да одморам неколку фудбалери, но Пандев покажа дека поседува квалитет за кој нема дискусија. Жал ми е ...
| | веќе видена | слични

По елиминацијата од Лига Европа Наполи на нашиот репрезентативец Горан Пандев загуби и во дербито од Серија од Фиорентина со 0-1. Домаќините во 37.минута од натпреварот останаа со играч помалку, црвен картон заработи Гулам. Нашиот фудбалер Горан Пандев доби шанса во финишот на натпреварот, во игра влезе во 85.минута на местото на Метренс. Виолетовите неколку минути подоцна, со голот на Хоакин обезбедија победа и се зацврстија на четвртата позиција откако Интер киксираше против Аталанта.
| | веќе видена | слични

Екипата на Наполи ја прекина добрата форма во Серија А, откако на домашен терен беше поразен од Фиорентина со минимален резултат од 0:1. Домаќините во 37.минута од натпреварот останаа со играч помалку, црвен картон заработи Гулам. Нашиот фудбалер Горан Пандев доби шанса во финишот на натпреварот, во игра влезе во 85.минута на местото на Метренс. Виолетовите неколку минути подоцна, со голот на Хоакин обезбедија победа и се зацврстија на четвртата позиција откако Интер киксираше против Аталанта.
| | веќе видена | слични

Горан Пандев со својот Наполи го доживеа вториот пораз на домашен терен од тимот на Фиорентина со 1:0, „наполитанците“ во Серија А последен пат горчината на поразот на „Сан Паоло“ ја доживеаја во месец декември минатата година. Македонскиот интернационалец и покрај одличната партија на натпреварот со Порто, сепак започна од клупата и шанса доби во последните пет минити. Стрелец на победничкиот гол беше шпанецот, Жоакин во 87. минута. Со овој пораз Наполи останува на третото место со шест бода заостанување во однос на Рома, додека „Фиоре“ се доближи на минус седум во однос на Наполи.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Наполи доживеаја разочарувачки пораз (0-1) од Фиорентина на домашен терен, кој уште повеќе ги оддалечи од второто место на табелата, кое носи директно учество во Лигата на шампионите следната сезона. „Наполитанците“ на овој меч останаа со играч помалку во 37.минута, кога Фаузи Гулам заработи црвен картон, а Фиорентина тоа го валоризираше во самата завршница од мечот кога Хоакин ја затресе мрежата на Пепе Реина. Хоакин погоди во 87. минута, а само две минути претходно шанса за настап доби најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев, кој влезе во игра на местото на Мертенс. Сепак, на крајот Фиорентина се радуваше на триумф.
| | веќе видена | слични

Клубот на Горан Пандев , Наполи беше елиминиран од Лига на Европа од Порто. Сепак фановите на италијанскиот тим останаа на трибините и по завршувањето на натпреварот, пеејќи песни за Наполи и аплаудирајќи им на играчи за вложениот труд во клубот.
| | веќе видена | слични

Првиот европски гол на Македонецот сезонава не му донесе среќа на Наполи, кој со Порто одигра само 2:2 Европските фудбалски купови продолжуваат без Македонци. Последниот од нашите, Горан Пандев, заврши со настапите на меѓународната сцена. Неговиот Наполи одигра 2:2 со Порто, со што Португалците одат понатаму со вкупен резултат 2:3. А токму со голот на Пандев тимот на Наполи имаше водство со кое ја анулираше предноста на противникот од првиот меч. По асистенција на Игуаин, Пандев одлично се снајде и успеа да донесе голема радост на „Сан Паоло“. Пандев имаше уште две шанси, но не успеа да погоди при што беше заменет во 68. минута. По излегувањето на Македонецот, Наполи прими два гола и тука веќе беше јасна приказната, иако Италијанците успеаја на крајот да го израмнат резултатот. За Пандев ова беше првиот и единствен гол во Европа за оваа сезона и воопшто прв за Наполи во европските купови. Последниот погодок Македонецот го постигна против Баерн Минхен, но тогаш во дресот на Интер. Резултати (реванши осмина ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев погоди, но Наполи испадна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: