Во таборот на Баерн се задоволни од денешната ждрепка

Актуелниот европски шампион, екипата на Баерн Минхен во четврт-финалето во Лигата на шампионите ќе ги одмери силите против Манчестер Јунајтед. „Ван Перси е напаѓач од светска класа, но не смееме да се плашиме од него. Подготвени сме за два врвни натпревари, мораме да бидеме сконцентрирани од првата минута и да не му дадеме никакви шанси на нашиот противник. Не' очекува гостување во многу незгодна атмосфера, а Јунајтед во своите редови има многу искусни фудбалери“, изјави Данте за клубската интернет-страница на Баерн. Капитенот на екипата, Филип Лам го цени Манчестер Јунајтед, но вели дека е задоволен од ждрепката. „Одлична ждрепка. Ќе играме на фантастичен стадион и величенствена атмосфера против клубот со кој сме имале многу дуели во минатото. Јунајтед е одличен тим и не смееме да помислиме дека ќе ни биде лесно со оглед на нивниот пласман во првенството. Ако сакаме да се пласираме понатаму, ќе мора да играме на врвно ниво на двата натпревари“, изјави Лам.
| | веќе видена | слични

Холандскиот интернационалец од редовите на актуелниот светски и европски клупски шампион, Баерн (М), Ариен Робен покажа најголеми знаци на задоволство кога е во прашање ждрепката за 1/4 финалната рунда од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Крилниот напаѓач на баварскиот гигант јавно призна дека Манчестер Јунајтед и идеален противник за актуелниот бранител на тронот во Лигата на шампиони. „Фантастична ждрепка за Баерн (М). Со нетрпение го очекувам стартот на првиот натпревар. Првиот натпревар го играме на гостински терен, на “Олд Трафорд” и мислам дека веќе тука имаме мала предност во споредба со Манчестер Јунајтед. Англискиот клуб не игра како што треба во последниот период, но Мојес на располагање има одлични фудбалери и не смееме да ги потцениме. Баерн (М) е бранител на тронот и нормално дека имаме обврска да го победиме секој противник кој ќе застане на нашиот пат,“ изјави Робен.
| | веќе видена | слични

Реал и ПСЖ зависат од индивидуалниот квалитет на Роналдо и на Ибрахимовиќ, а Челси и Борусија Дортмунд своите надежи ги полагаат во способноста на тренерите Мурињо и Клоп Баерн посакува реванш за поразот од Манчестер ј. во финалето во 1999 година СЕКОЈА ЕКИПА ИМА СВОИ АДУТИ ВО ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕТО НА ЛШ Најголемите фудбалски ѕвезди, врвните тренери и лутите ривали ќе се сретнат во возбудливите дуели од четврт-финалето на Лигата на шампионите (ЛШ), одредени со ждрепката што беше влечена вчера во Нион, Швајцарија. Актуелниот првак Баерн Минхен ќе се соочи со Манчестер јунајтед во реприза на финалето од 1999 година, кое го добија Англичаните, Реал Мадрид игра против Борусија Дортмунд, која го елиминира во ланското полуфинале, Челси и ПСЖ ќе се сретнат во дуелот на големите трошаџии, а Барселона и Атлетико Мадрид во шпанското дерби. Најдобрите осум екипи во Европа се исполнети со ѕвезди што даваат одлични партии во натпреварувањето. Реал е предводен од најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо, кој моментно е ...
| | веќе видена | слични

Манчестер немаше среќа - го доби актуелниот првак, а Реал Мадрид ќе има шанса да и' се одмазди на Борусија Со оглед на фактот дека во четврт-финалето во Лигата на шампион се најдоа дури четири поранешни освојувачи на титулата, ждрепката во Нион не може да понуди поразлично сценарио од атрактивни двојки и крајно неизвесна борба. Бранителот на шампионската титула, Баерн, се чини мина најлесно, доби најдобар противник за четврт-финалето бидејќи ќе игра против Манчестер јунајтед, екипа која е во најслаба форма од сите осум. Она што му оди во прилог на Баерн е и Пеп Гвардиола, кој има одлични резултати против „ѓаволите“ како тренер на Барселона. Првиот дуел се игра на „Олд трафорд“, што пак е единствена позитивна работа за Дејвид Мојс. „Не смееме да дозволиме да не' залажува моменталната позиција на Манчестер на табелата во Премиер-лигата или пак историјата на нашите меѓусебни дуели. На „Олд трафорд“ ќе дојдеме да одиграме напаѓачки и да постигнеме што повеќе голови. Воопшто не е важно што првиот натпревар го ...
| | веќе видена | слични

Англискиот претставник за противник го доби бранителот на тронот, Баерн (М), кој не знае за пораз во последните 50 натпревари Актуелниот шампион Баерн (Минхен) му гостува на Манчестер Јунајтед, ПСЖ се среќава со Челзи, Барселона игра шпанско дерби со Атлетико (М), додека Реал (М) ја пречекува Борусија (Д) во 1/4-финалето на Лигата на шампиони. Во извлекувањата на ждрепката раката на легендарниот репрезентативец на Португалија, Луис Фиго се покажа како кобна за англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, чија задачата е уште потешка зашто првиот натпревар со бранителот на титулата го игра на домашен терен. - Знам дека нашите најверни фанови сакаат реприза на историското финале од Барселона. Манчестер има одличен тим и знам дека ќе бидеме подготвени и за овој голем предизвик. Точно дека на Баерн (М) одлично му оди кога за противник имаат тим кој се натпреварува во англиската Премиер лига, но ако имаме свој ден, тогаш можеме било кого да победиме, изјави по ждрепката генералниот секретар на Манчестер Јунајтед, ...
| | веќе видена | слични

Во седиштето на УЕФА во Нион денеска беа одредени четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите. Европскиот првак Баерн за противник го доби англискиот шампион Манчестер Јунајтед, додека во четвртфиналето ќе има и шпанска пресметка Барселона против Атлетико Мадрид. Реал Мадрид доби шанса за реванш против Борусија Дортмунд, по ланската елиминација во полуфиналето, додека последната двојка е дуелот на ПСЖ и Челзи. Натпреварите Барселона - Атлетико Мадрид и Манчестер Јунајтед - Баерн се играат на 1 и на 9 април, а дуелите Реал Мадрид - Борусија Дортмунд и ПСЖ - Челзи а 2 и на 8 април.
| | веќе видена | слични

Актуелниот европски и светски клупски шампион, Баерн Минхен во четвртфиналето во Лигата на шампионите за противник го доби Манчестер Јунајтед кој според сите експерти и случувања во последно време влегува како голем аутсајдер во пресрет на двата дуели кои ќе се одиграат на „Олд Трафорд“ и „Алијанц Арена“. Задоволни од добиениот ривал во четрвртфиналната рунда се и од таборот на Баварците, но сепак капитенот Филип Лам предупреди дека Јунајтед е тим кој никако не смее да се потцени. - Ова е одлично извлекување. Ќе играме на „Олд Трафорд“, стадион кој има голема традиција и на кој секогаш има одлична атмосфера. Во изминативе години во повеќе наврати се среќававме токму со Јунајтед и сите со нетрпение го очекуваме двобојот со нив, - истакна Лам кој во продолжение дополни. - Не смее да не излаже нивната позиција во Премиер лигата. Тие се одличен тим во кој има играчи со фантастични индивидуални карактеристики. Мораме да го дадеме максимумот на двете средби и само така ќе имаме шанса да се најдеме во полуфиналето ...
| | веќе видена | слични

Откако беше одржана ждрепката во Лигата на шампионите, Жозе Мурињо веднаш даде свој коментар за противникот на Челси, екипата на ПСЖ. Две англиски екипи останаа во игра за шампионската титула во Лигата на шампионите - Челси и Манчестер Јунајтед, а ждрепката одлучи лондонски Челси да ги одмери силите со актуелниот француски шампион, а Јунајтед за пласман во полуфинале ќе се бори протв Баерн Минхен. „Во ждрепката во Лигата на шампионите преостанаа најголемите и најдобри екипи во Европа. Понекогаш судбината ни носи аутсајдер, но овој пат тоа не е така. После оваа ждрепка, јасно е дека Челси и Манчестер Јунајтед се аутсајдери во четврт-финалните дуели“, изјави Жозе Мурињо за португалска A Bola.
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во таборот на Баерн се задоволни од денешната ждрепка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: