Последното интервју на Петар Милошевски


Во сообраќајна несреќа загина спортскиот директор на македонската фудбалска федерација и поранешен репрезентативен голман, Петар Милошевски. Ова е дел од неговото последно интервју во кое за MacedonianFootball.com говореше за македонскиот фудбал. Како се чувствувате во новата улога на спортски директор откако теренот го заменивте со канцеларија? Јас пораснав со националниот тим. Уште кога бев тинејџер во Пелистер, јас бев дел од младинските репрезентации на Југославија, а потоа и на Македонија. Имам чувство дека целиот мој живот сум со репрезентацијата. Ова е нова улога за мене и малку ми е тешко, но работите кои ги научив додека играв ми се од корист и моето долго учество во репрезентацијата ми помогна во новата улога. Фудбалот отсекогаш бил најпопуларен спорт во Македонија, но во последно време ја губи популарноста од ракометот и кошарката. Стадионите се празни, а националниот тим не може да привлече публика. Има ли ФФМ некаков план за подобрување на моменталната состојба? Репрезентацијата не ги прави ...
| | веќе видена | слични

ФК Пелистер одржа комеморација во чест на прераната смрт на еден од најкаризматичните „синови„ на славниот битолски клуб Петар Милошевски. За фудбалската кариера на Милошевски пред спортската јавност во Битола, поранешни и сегашни тренери и фудбалери на ФК „Пелистер“, како и претставници на навивачката група „Чкембари“, пригодно обраќање имаше Зоран Мишевски, актуелен портпарол на клубот кој потсети дека Милошевски во првиот тим на ФК „Пелистер“ настапил на 16-годишна возраст „Смртта на Петар Милошевски е загуба на голем човек, голема личност и спортист кој беше пример за младите таленти. Петар покажа и докажа како треба да се гради култот кон репрезентативниот дрес, како треба да се биде капитен на македонската фудбалска репрезентација и како да се претставува својот град. Верувам дека Битола на соодветен начин и со вистинска иницијатива ќе овозможи да се памети Петар Милошевски„ истакна Мишевски. Во текот на целиот денешен ден „книгата на жалост„ беше изложена на Широк сокак и илјадници битолчани оставија ...
| | веќе видена | слични

Битола/Скопје, 15 март 2014 (МИА) - Посмртните останки на поранешниот голман и директор на фудбалската репрезентација на Македонија Петар Милошевски ќе бидат изложени утре во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје од 11.30 часот, а не во капелата на Градските гробишта Бутел како што беше претходно најавено. Одлуката е по желба на семејството и поради голем интерес на јавноста и и на спортски работници кои сакаат да дојдат на последното збогување со македонскиот спортист кој загина завчера во сообраќајна несреќа кај Куманово. Фудбалскиот клуб „Пелистер“ денеска во Битола одржа комеморативен собир за трагично загинатиот спортист Петар Милошевски, поранешен член на клубот и директор на фудбалската репрезентација на Македонија. За фудбалската кариера на Милошевски пред спортската јавност во Битола, поранешни и сегашни тренери и фудбалери на ФК „Пелистер“, како и претставници на навивачката група „Чкембари“, пригодно обраќање имаше Зоран Мишевски, актуелен портпарол на клубот кој потсети дека ...
| | веќе видена | слични

Со нескриени емоции на комеморацијата беше испратен во фудбалските легенди Петар Милошевски, кој трагично загина во сообраќајна несреќа. На говорницата во чест на Милошевски зборуваа екс селекторот Ѓоко Хаџиевски, сегашниот Бошко Ѓуровски, како и неговите соиграчи Артим Шаќири и Митко Стојкоски. - Ова се уште не е за верување. Загубивме личност која беше обожавана од секого, но Петар зад себе остави такво дело што силно не обврзува сите да продолжиме да работиме по неговите чекори и визии. Беше мое дете Петар, не можам да го прифатам ова, но мора гордо што те познававме и натаму да се грижиме твоето дело да живее. Продолжуваме со максимална грижа за твоето семејство, затоа што тоа сега е наше семејство - рече Хаџиески, кој со својот говор никој не остави рамнодушен на комеморацијата. Само пофални зборови за некогашната „единицата“ во македонската репрезентација имаа Шаќири и Стојкоски - Загубивме брат. Не постојат такви зборови со кои може да се опише Петар како човек, како лично, како спортист. Треба сите ...
| | веќе видена | слични

Денеска на пладне беше одржана комеморативна седница во чест на трагично загинатата фудбалска легенда и директор на А репрезентацијата Петар Милошевски. Траорна беше атмосферата во салата во Сити Хол која беше претесна да ги собере сите пријатели, другари, колеги и спортски работници кои му одадоа почит на џинот меѓу стативите на Петар Милошевски кој ќе остане запаметен како човек со големо срце, вистински професионалец, татко, сопруг и почитуван човек во секојдневиоето. На простувањето никој не можеше да ги скрие емоциите. „Изминативе 30 години успеа да направис легенда од себе. Иако животот долго време не раздели на различни страни од светот, конечно од неодамна дојде време да бидеме заедно. Сепочуствуваме повторно посигурни заедно и сега одеднаш повторно разделени за секогаш“ , изјави Ѓоко Хаџиевски. Во името на другарите се обрати Митко Стојковски. „Петар беше човекот кој ја носеше таа генерација. Иако помлад од нас со својот дух, со својта харизма, однос и верба, секогаш имаше зборови за утеха на ...
| | веќе видена | слични

Секој на свој начин се сети на Петар Милошевски - голманот, репрезентативецот, директорот, единствениот од таков ков во нашиот спортски свет. Неговите фудбалски колеги, тренери, соработници од федерацијата, новинари, пријатели, емотивно се сеќаваа на ликот и на делото на човекот чијашто трагична судбина остави голема празнина. „Семејството загуби син, татко и сопруг, а спортот голем професионалец каков што повторно тешко може да се роди“, изјави поранешниот македонски фудбалски репрезентативец Артим Шаќири. „Многу не задолжи сите нас. Затоа ќе му бидеме на располагање на неговото семејство. Почивај во мир Петре“, низ солзи зборуваше Митко Стојковски, екс играчот од генерацијата на ФК „Пелистер“ од којашто произлезе и Петар Милошевски. „Јас, Митко, Тони, Миљач, Бруно... сите ние ќе се сеќаваме на тебе и ќе го негуваме твоето дело. Знам дека ќе бидеш ангел и дека Господ те одбра да бидеш покрај него“, се обидуваше да ги контролира чувствата Ѓоко Хаџиевски, нашиот некогашен селектор, првиот тренер на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалскиот клуб „Пелистер“ денеска во Битола одржа комеморативен собир за трагично загинатиот спортист Петар Милошевски, поранешен член на клубот и директор на фудбалската репрезентација на Македонија. За фудбалската кариера на Милошевски пред спортската јавност во Битола, поранешни и сегашни тренери и фудбалери на ФК „Пелистер“, како и претставници на навивачката група „Чкембари“, пригодно обраќање имаше Зоран Мишевски, актуелен портпарол на клубот кој потсети дека Милошевски во првиот тим на ФК „Пелистер“ настапил на 16-годишна возраст. - Смртта на Петар Милошевски е загуба на голем човек, голема личност и спортист кој беше пример за младите таленти. Петар покажа и докажа како треба да се гради култот кон репрезентативниот дрес, како треба да се биде капитен на македонската фудбалска репрезентација и како да се претставува својот град. Верувам дека Битола на соодветен начин и со вистинска иницијатива ќе овозможи да се памети Петар Милошевски, истакна Мишевски. Во својата фудбалска кариера голманот Петар ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбал остана без една од своите најсветли точки. Фудбалер со големо срце, а фудбалски работник со уште поголема визија за подобро утре. Денеска семејството, пријателите, соиграчите и соработниците се простија од големиот човек Петар Милошевски. Тој зад себе остави голема загуба и тага, но човек кој целиот свој живот го посвети на добродетелство никогаш нема да биде заборавен. Токму таков беше и неговиот последен чин на овој свет, хуманитарен натпревар за помош на други. Во солзи, неговите најблиски зборуваа за животот исполнет со добрина, фудбалски успеси, но и неговиот најголем триумф како добар сопруг и татко. Поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација и човекот кој го откри талентот на Милошевски, се потсети на неговите почетоци во фудбалот и како прерасна во можеби најдобриот голман во историјата на нашата земја. За неговите поранешни соиграчи, пријатели и репрезентативни другари тој е легенда, а легендите никогаш не умираат. Селекторот на фудбалската репрезентација, ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската Федерација на Македонија денеска одржa комеморативна седница во чест на трагично загинатиот директор на А репрезентацијата на ФФМ, Петар Милошевски. Многу емоции, солзи, сеќавања и почит кон Петар Милошевски, трагично загинатиот легендарен голман искажаа на денешната комеморација, пријателите, соработниците, фудбалските колеги на Пеце како што од милост го нарекуваа. - Сега кога по толку години почнавме пак заедно да работиме во Македонија, судбината пак не раздели, а имавме големи планови. Беше мое дете Петар, не можам да го прифатам ова, но мора гордо што те познававме и натаму да се грижиме твоето дело да живее. Продолжуваме со максимална грижа за твоето семејство, затоа што тоа сега е наше семејство – истакна видно потресен Ѓоко Хаџиевски . Во името на другарите од златната генерација на Пелистер од Милошевски се прости Митко Стојковски: Бевме поврзани , како фамилија, а Пеце беше наш лидер иако беше најмлад - рече Стојковски. Емоционално обраќање имаше и селекторот Бошко Ѓуровски: До сега ...
| | веќе видена | слични

Многу емоции, солзи, сеќавања и почит кон Петар Милошевски, трагично загинатиот легендарен голман искажаа на денешната комеморација во Сити Хол, пријателите , соработниците , фудбалските колеги на Пеце како што од милост го нарекуваа. Пред преполната сала говореше неговиот фудбалски учител, пријател Ѓоко Хаџиевски кој ја истакна фудбалската димензија на Милошевски од првите чекори во Пелистер , фудбалските селекции на Македонија и 14 години печалба во Турција и Кипар. „Сега кога по толку години почнавме пак заедно да работиме во Македонија, судбината пак не раздели, а имавме големи планови“- рече Хаџиевски. Во името на другарите од златната генерација на Пелистер од Милошевски се прости Митко Стојковски: Бевме поврзани , како фамилија а Пеце беше наш лидер иако беше најмлад“- рече Стојковски. Артим Шаќири кој беше неразделен другар со Милошевски од деновите во Вардар и националниот тим со тешка болка се прости од Милошевски. Емоционално обраќање имаше и селекторот Бошко Ѓуровски: „ До сега имав само ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шпекулации, бројни имиња, но и деманти. Едно е јасно, на трети јануари идната година, во зградата на Илинденска ќе влезат нови луѓе. Јавноста особено се ...
сите 905 | | | веќе видена

Европскиот парламент се очекува на 24 октомври да гласа за резолуцијата за преговорите со Северна Македонија и Албанија. Расправата за оваа резолуција за ...
сите 1032 | | | веќе видена

Апсолутно ќе ја почитуваме политиката на Европската унија во однос на справување со евентуална мигрантска криза. Ова е одговорот од министерот за внатрешни ...
сите 589 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека офанзивата во северна Сирија ќе продолжи уште порешително, доколку Курдите не се повлечат до крајот на ...
сите 496 | | | веќе видена

Од денес Заев е премиер во оставка. Неговата влада формално ќе заврши во јануари, меѓутоа изборната кампања е веќе почната. Со државнички потег Пендаровски за ...
сите 96 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Последното интервју на Петар Милошевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: