Кочанчани и скопјани правеле пари од транспорт на лажни азиланти во Германија

Криминалната група е уапсена во моментот кога префрлува шестмина наводни азиланти во Косово Три лица се приведени во завчерашната полициската акција во Кочани и Скопје кои организирале транспорт на лажни азиланти и злоупотреба на безвизниот режим, соопшти МВР. Приведени се двајца кочанчани и еден скопјанец кои наплаќале по илјада евра од транспортот на лажните азиланти од источниот дел на државата преку Косово и Србија до Германија. Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера поднесе кривични пријави против И.А. (41) и В.М. (34) од Кочани и скопјанецот Р.И. (35) од Скопје за злоупотреба на безвизен режим со државите-членки на Европската унија и на Шенгенскиот договор и за организирање на група и поттикнување на извршување на делата. Истрагата на полицијата открила дека тројцата, како и нивни пријатели и соработници барале и наоѓале лажни азиланти во Штип, Пехчево, Кочани и Виница. Со нив веднаш контактирале за да ...
| | веќе видена | слични

Судир во германската владејачка коалиција околу барателите на азил од Балканот. Политичари на СПД ги обвинуваат партиите на Унијата дека по ова прашање го кршат коалициониот договор. По информациите дека германската влада има намера да го ограничи доселувањето на баратели на азил од земјите од Балканот и да ја забрза постапката за азил, во владејачката коалиција се разви дебата во која социјалдемократите ги обвинуваат партиите на Унијата - ЦДУ и ЦСУ. Весникот „Рур Нахрихтен“, имено, пред два дена, цитираше делови од предлог закон кој се подготвува од страна на Министерството за внатрешни работи, според кои Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија во иднина ќе бидат означени како „безбедни држави“. На тој начин се подобрува можноста за „побрза обработка на барањата за азил на лицата од овие држави кои немаат изгледи за успех, а со тоа и за кратење на престојот на овие лица во Германија“. Со тоа треба значително да се скрати и „времето на примање социјални услуги во Германија“, што пак ...
| | веќе видена | слични

Во текот на минатата година во Германија е забележан зголемен број на молби за азил од земјите од поранешна Југославија. На многу „лажни азиланти“ им е одбиена молбата, а за се оневозможи прилив на други азиланти од балканските земји, германското министерство за внатрешни работи донесе нов предлог-закон. Според тој предлог-закон, Албанија, БиХ, Македонија, Црна Гора и Србија во иднина би требало да бидат означени како „сигурни земји на потекло“ за евентуалните азиланти. (Фото: novosti.rs) На овој начин треба да се забрза обработката на молбите за азил н алуѓето кои доаѓаат од балканските земји. Но, и да се скрати нивниот престој во Германија додека трае постапката за азил, бидејќи во тој период азилантите добиваат сместување, греење и пари за исхрана. Србија, Македонија и Црна Гора добија безвизен режим во 2009 г., а Албанија и БиХ година дена подоцна. Германската сојузна канцеларија за миграција и бегалци во текот на минатата година примила 22.495 молби за азил од граѓани на овие 5 држави. Во првите 2 ...
| | веќе видена | слични

Шесте лажни азиланти, заедно со тројцата организатори на транспортот, по информирањето на косовската полиција од страна на МВР биле вратени во Македонија од меѓузоната на граничниот премин Блаце Со нови мерки Германија ќе го намали редот за азил НОВА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА Двајца кочанчани и скопјанец се уапсени од полицијата бидејќи постојат докази дека го злоупотребувале безвизниот режим со земјите-членки на ЕУ и на шенген-зоната и за паричен надоместок превезувале македонски граѓани кон Германија. Клиентите ги пренесувале преку селото Блаце во Косово, а оттаму преку Србија во Германија. За транспортот на последната шестчлена група добиле аванс од 300 евра, а било договорено по пристигнувањето во Германија секој од патниците да им даде уште по 850 евра. МВР вчера информира дека поднело кривична пријава против И.А. (41) и В.М. (34) од Кочани и Р.И. (35) од Скопје, кои ги товари за злоупотреба на безвизен режим. Тројцата уапсени, директно или преку нивни соработници од подрачјето на Штип, Пехчево, Кочани и на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 865 | | | веќе видена

Позицијата на Макрон да го блокира пристапувањето на нови членки на Унијата е целосно оправдана, смета бугарскиот европратеникот Иво Христов, кој целосно ги ...
сите 436 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кочанчани и скопјани правеле пари од транспорт на лажни азиланти во Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: