Реконструкција на 13 мостови на автопатот Велес - Катланово

Тринаесет мостови на автопатот од Велес до Катланово се реконструираат со пари обезбедени од НАТО преку Проектот за обнова на мостовите во Македонија. Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, вчера беше во обиколка на мостовите и се увери дека активностите за обнова на мостовите предвидени со третата фаза од проектот, што почна во ноември лани, се одвиваат согласно планираната динамика. - Моментно се работи на реконструкција на три од планираните 13 мостови. Ова е првиот мост што се реконструира. Градежните работи се одвиваат согласно динамиката. Комплетната реконструкција треба да заврши до септември 2015 година, а вкупната инвестиција е 8,6 милиони евра - изјави Јанакиески. Во соработка со НАТО претходно со првата и втората фаза од проектот беа реконструирани 51 мост со должина од 4.090 метри, со инвестиција од 23 милиони евра. Градежните работи за зајакнувањето на мостовите предвидени со третата фаза ги изведува француската фирма "Фресине", а надзорот на изградбата е доделена на ИРД Инженеринг ...
| | веќе видена | слични

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ја посети локацијата каде во моментов се одвиваат градежни работи за обнова на мостовите на автопатот Велес – Скопје. Според зборовите на министерот Јанакиески, во тек е санацијата на три од предвидените 13 мостови. Изведбените активности се одвиваат според планираното темпо и се очекува истите да се комплетираат најдоцна до септември 2015 година. Финансиската конструкција на овој проект изнесува 8,6 милиони евра, обезбедени од НАТО преку Проектот за обнова на мостовите во Македонија. Изведувач е француската компанија „Фресине“ (Freyssinet), а надзорот го врши ИРД Инженеринг СРЛ. Основниот проект за реконструкцијата го изработи Градежниот факултет од Скопје. При денешната обиколка на градилиштето беше соопштено дека долгонајавуваната санација на делницата Велес – Скопје ќе започне кон средината на годинава. Министерот Јанакиески напомена дека во финална фаза е изборот на градежна компанија и надзор што ќе ја реализираат реконструкцијата на автопатот. На ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 74 | | | веќе видена

Мицкоски на средбата во Јени Мале посочи дека државата се наоѓа пред одлука за тоа каква Македонија сакаме и каква Македонија ќе ја оставиме на идните ...
сите 211 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реконструкција на 13 мостови на автопатот Велес - Катланово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: