Реконструкција на 13 мостови на автопатот Велес - Катланово

Тринаесет мостови на автопатот од Велес до Катланово се реконструираат со пари обезбедени од НАТО преку Проектот за обнова на мостовите во Македонија. Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, вчера беше во обиколка на мостовите и се увери дека активностите за обнова на мостовите предвидени со третата фаза од проектот, што почна во ноември лани, се одвиваат согласно планираната динамика. - Моментно се работи на реконструкција на три од планираните 13 мостови. Ова е првиот мост што се реконструира. Градежните работи се одвиваат согласно динамиката. Комплетната реконструкција треба да заврши до септември 2015 година, а вкупната инвестиција е 8,6 милиони евра - изјави Јанакиески. Во соработка со НАТО претходно со првата и втората фаза од проектот беа реконструирани 51 мост со должина од 4.090 метри, со инвестиција од 23 милиони евра. Градежните работи за зајакнувањето на мостовите предвидени со третата фаза ги изведува француската фирма "Фресине", а надзорот на изградбата е доделена на ИРД Инженеринг ...
| | веќе видена | слични

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ја посети локацијата каде во моментов се одвиваат градежни работи за обнова на мостовите на автопатот Велес – Скопје. Според зборовите на министерот Јанакиески, во тек е санацијата на три од предвидените 13 мостови. Изведбените активности се одвиваат според планираното темпо и се очекува истите да се комплетираат најдоцна до септември 2015 година. Финансиската конструкција на овој проект изнесува 8,6 милиони евра, обезбедени од НАТО преку Проектот за обнова на мостовите во Македонија. Изведувач е француската компанија „Фресине“ (Freyssinet), а надзорот го врши ИРД Инженеринг СРЛ. Основниот проект за реконструкцијата го изработи Градежниот факултет од Скопје. При денешната обиколка на градилиштето беше соопштено дека долгонајавуваната санација на делницата Велес – Скопје ќе започне кон средината на годинава. Министерот Јанакиески напомена дека во финална фаза е изборот на градежна компанија и надзор што ќе ја реализираат реконструкцијата на автопатот. На ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реконструкција на 13 мостови на автопатот Велес - Катланово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: