ИСЧЕЗНАТ АВИОН: Американците имаат „нови сознанија“, не ги откриваат?


Исчезнатиот малезиски авион можно е да продолжил да лета повеќе од пет часа откако бил изгубен контакт со него, објавува „Би-би-си“. Постојат сознанија дека авионот испраќал автоматски сигнал до сателитските системи за навигација уште долго откако била изгубена трага од него на радарот. Доколку се потврди оваа теорија, тогаш може да се претпостави дека малезискиот лет MH370, со 239 патници, прелетал повеќе од 1.600 километри подалеку од неговата последна позната позиција. (Фото: ЕПА) Поради новите сознанија, американски пребарувачки тимови денеска беа испратени во Индискиот океан, многу подалеку од местото на првичните претраги. Исто така е побарано од индиската морнарица да ја пребара областа во Бенгалскиот залив. Според изворите на „Би-би-си“ сателитскиот систем, со кој оперира лондонската телекомуникациска компанија „Инмарсат“ примал автоматски сигнал од летот MH370 најмалку уште пет часа откако за авионот било алармирано дека е исчезнат. Според стручњакот Џонатан Амос, кого го консултирале од „Би-би-си“, ...
| | веќе видена | слични

Последните информации велат дека е можно леталото својот последен сателитски сигнал да го испратило од копно. Министерот за транспорт на Малезија изјави дека потрагата сега станала уште покомплицирана, бидејќи ќе се трага на копно низ 11 земји, и во подлабоките делови од океаните. Вниманието е свртено и кон екипажот и аеродромскиот персонал , откако беше потврдено дека авионот бил киднапиран. Шефот на националната полиција изјави дека се проверува потеклото и историјата на сите патници на авионот и до сега нема ништо сомнително, иако некои странски служби за разузнавање допрва треба да ги испратат бараните информации до малезиските власти.
| | веќе видена | слични
3 копии

Мистериозно исчезнатиот авион на „Малезија Ерланјс“ можно е да е приземјен. Според последните информации од малезиските власти, авионот својот последен сателитски сигнал можеби го испратил од земја. Шефот на агенцијта за цивилна пловидба на Малезија Азхарудин Абдул Рахман соопшти дека е можно последниот сигнал што го добиле сателитите да бил испратен додека авионот бил на тло, односно слетан. „До сега претежно се фокусиравме на плитки мориња, а од сега ќе трагаме на копно низ 11 земји, како и во длабоките и зафрлени делови од океаните”, изјави тој. Малезиските власти контактираат со многу земји меѓу кои Казахстан, Узбекистан, Киргистан, Туркменистан, Пакистан, Бангладеш, Индија, Кина, Мјанмар, Лаос, Виетнам, Тајланд, Индонезија, Австралија и Франција. И по повеќе од една седмица продолжува потрагата, а во неа учествуваат 26 земји. Областа за пребарување, од централна Азија до јужниот Индиски Океан, опфаќа големи делови на копно и море. Министерот за транспорт на Малезија изјави дека комплексната потрага по ...
| | веќе видена | слични

Според последната теорија, авионот „Малезија ерлајнс“ кој исечзна пред недела дена со 239 патници и членови на екипажот на линија Куала Лумпур – Пекинг, е можеби киднапиран со помош на мобилен телефон или УСБ меморија пишува „Дејли мејл“. Антитерористичките експерти велат дека брзината, висината и правецот на движење, можат да бидат променети со емтиување на радио сигнал со мал далечински управувач. Со помош на „шифри“ кои ги направиле сајбер терористи би можело да се влезе во системот на авионот и да се премости безбедносниот софтвер. Се смета и дека системот е успешно хакиран, авионот може да се спушти со помош на делечинска контрола. „Ова би можело да биде прво сајбер киднапирање во светот“, вели за „Дејли мејл“ доктор Сели Лејвесил, која ја подготвува фирмата и владата за потенцијални терористички напади. „Се чини дека има елементи на планирање од страна на некој кој има добро софистицирано познавање на инжинерскиот систем. Ова е доста рана верзија на нешто што би се нарекло „паметен авион“, летало на ...
| | веќе видена | слични

Изминатите неколку денови се погласни се сомнежите дека пилотите имаат врска со киднапирањето на Боингот 777. Нивните домови биле пребарани и било фрлено светло на нивниот семеен живот, нивните врски и познанства. Била објавена снимката од сигурносните камери, односно од проверката на пилотот и копилотот на исчезнатиот авион на Malaysia Airlines, пренесува Daily Mail. Потсетуваме, се појавиле сомнежи дека пилотите имаат врска со киднапирањето на Боингот 777. Нивните домови биле пребарани и властите обрнале внимание на нивната психолошка состојба, семеен живот и нивните познанства. Пилотот, 53-годишниот Захарија Ахмад Шах привлекол повеќе внимание од својот колега, 27-годишниот Фарик Абудул Хамид. Според информациите од неговиот Фејсбук профил, Шах бил противник на владејачката коалиција во Малезија. Шах наводно бил голем политички активист и не ја криел својата поддршка за опозицискиот лидер Анвар Ибрахим. Неговите колеги изјавиле дека планирал на 7. март на суд да го следи случајот против Ибрахим, само ...
| | веќе видена | слични

Исчезнатиот малезиски авион својот последен сателитски сигнал можеби го испратил од земја, велат малезиските власти. Шефот на агенцијта за цивилна пловидба на Малезија Азхарудин Абдул Рахман соопшти дека е можно последниот сигнал што го добиле сателитите да бил испратен додека авионот бил на тло, односно слетан. Откако беше утврдено дека некои уреди на авионот биле рачно исклучени пред да исчезне леталото од радарите, малезиските власти почнаа истрага за сите патници кои се најдоа на тој лет. При претресот на станот на еден од пилотите на Боингот 777 било утврдено дека тој бил политички активисти и противник на владејачката коалиција во Малезија. Властите исто така обрнале внимание и на психолошката состојба, семејниот живот и познанствата на пилотите.
| | веќе видена | слични

На Ју тјуб се појави снимка на која се гледа како пилотите кои управувале со исчезнатиот малезиски авион го поминуваат обезбедувањето на аеродромот. Капетанот Захари Ахмед Шах и копилотот Фарик Абдула Хамид биле снимени од безбедносната камера непосредно пред полетувањето од меѓународниот аеродром во Куала Лумпур. Се уште нема конкретни информации за тоа што се случило со исчезнатиот авион, а постојано се пласираат разни шпекулации. Денеска беше објавено и дека пилотот бил фанатичен следбеник на водачот на малезиската опозиција Анвар Ибрахим, кој само неколку часа пред исчезнувањето на авионот бил затворен поради хомосексуалност.
| | веќе видена | слични

Објавена е снимка од сигурносните камери на кои мже да се види пилотот и копилотот на исчезнатиот малезиски авион, непосредно пред полетување од аеродромот во Куала Лумпур. На снимката е прикажан каптенаот Захарија Ахмад Шах, пилот на „Боингот 777“, како минува низ сигурносните системи на аеродормот во Куала Лумпур. По него, се појавува и копилотот Фарик Хамид. Пилотот Шах, наводно бил фанатичен поддржувач на малезискиот опозиционен лидер Анвар Ибрахим, кој заврши во затвор поради хомосексуалност само неколку часови пред исчезнувањето на авионот. Исто така е објавено дека сопругата и трите деца на пилотот Шах, ја напуштиле семејната куќа еден ден пред исчезнувањето на авионот. Експертските тимови, денеска известија дека е возможно авионот да слетал на тло некаде и од таму да го емитирал својот последен сателитски сигнал.
| | веќе видена | слични

МАЛЕЗИЈА (Би-Би-Си) - Околу 25 земји моментално се вмешани во широката потрага по авионот што исчезна пред една недела, соопштија малезиските власти. Областа за пребарување, од централна Азија до јужниот Индиски Океан, опфаќа големи делови на копно и море. Министерот за транспорт на Малезија изјави дека комплексната потрага по авионот сега станала уште покомплицирана.Според него полицијата отвори истрага за киднапирање, саботажа и тероризам. Поради исчезнувањето на авионот Боинг 777 истрагата сега е насочена кон екипажот и аеродромскиот персонал, кои се веќе испрашани откако беше потврдено дека авионот бил киднапиран. Иследниците се обидуваат да дојдат до што повеќе информации од радарите и сателитите од сите земји низ кои поминал авионот со лет МХ370 на "Малезија ерлајнс", со 239 членови на екипажот и патници. Лидерите на неколку земји од Азија добија инструкции од малезиската влада за оваа нова фаза од истрагата, како што ја опиша министерот за транспорт Хишамудин Хусеин. "До сега претежно се фокусиравме ...
| | веќе видена | слични

Индија ја прекина потрагата по исчезнатиот малезиски патнички авион и чека нови инструкции од Малезија. Индиските воени сили ги пребаруваа двете области во рамките на меѓународната акција по боингот кој исчезна на 8-ми март со 239 патници и челенови на екипажот. Малезискиот премиер Наџиб Разак вчера изјави дека авионот намерно бил пренасочен и дека летал уште неколку часа откако исчезнал од цивилниот радар. Не е потврдено дека е грабнат. Малезија официјално побарала помош од 25 држави. Кина денеска упати низа критики до малезиските власти за начинот на водење на истрагата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИСЧЕЗНАТ АВИОН: Американците имаат „нови сознанија“, не ги откриваат?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: