Лавров и Кери не се договорија ништо за Крим

Русија и САД не ја делат визијата за Украина, заклучија американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средба во Лондон. Според Лавров, Русија ќе го дефинира својот став кон Крим откако ќе заврши референдумот на полуостровот в недела и ќе ја почитува одлуката на кримските граѓани. Пет часа траеја разговорите на шефовите на дипломатиите на двете најмоќни земји, но тие не најдоа заеднички јазик за ситуацијата во Украина. Лавров единствено нагласил оти Русија нема намера да изврши инвазија во југоисточна Украина, но го осуди последниот бран на насилство во украинскиот град Доњецк, каде што најмалку едно лице го загуби животот во директен судир на проруски и прозападни демонстранти. „Крим значи повеќе за Русија отколку што Фолкландските Острови значат за Велика Британија“, рече Лавров, нагласувајќи дека западните земји мора да го имаат предвид и историскиот контекст.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Барак Обама во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин истакна дека референдумот на Крим е нелегитимен, но дека постои начин за дипломатско решение на кризата со почитување на интересите на Русија, објави ноќта кон понеделникот Белата куќа, откако претходно Кремљ во својата информација за разговорот нагласи дека Путин ја потенцирал соодветноста на референдумот со меѓународното право и Повелбата на ОН за самоопределувањето на народите и особено преседанот со Косово. Референдумот за статусот на проруската украинска автономна покраина Крим се одржа во неделата, и според последните податоци 96 отсто од избирачите се определиле за присоединување кон Русија. Како што соопшти Белата куќа, претседателот Обама во разговорот рекол дека кримскиот референдум го прекршува уставот на Украина и „никогаш нема да биде признаен од САД и меѓународната заедница". И покрај тоа, Обама истакнал дека „постои начин за решавање на кризата со дипломатски средства, истовремено почитувајќи ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската армија и нема никогаш да биде признат од страна на САД или на меѓународната заедница. - Претседателот подвлече дека руските постапки претставуваат кршење на украинскиот суверенитет и територијален интегритет, и дека, во координација со нашите европски партнери, сме подготвени да ја натераме Русија да плати дополнителна цена за своите постапки. Претседателот Обама истакна дека има јасен пат да се разреши кризата на дипломатски начин, при што ќе се земат предвид интересите и на Русија и на украинскиот народ. Претседателот забележа дека украинската Влада продолжува да презема конкретни чекори кои ќе дозволат де-ескалирање на кризата, додека се подготвува за избори напролет и спроведува уставни реформи, и побара од Русија да го поддржи итното распоредување на меѓународни набљудувачи кои ќе помогнат да се спречат ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со својот американски колега, Барак Обама рекол дека референдумот на Крим во потполност е во рамките на нормите на меѓународното право.Путин и Обама се согласиле дека наспроти разликите постои потреба, да се бара заедничко решение за стабилизација на состојбата во Украина, соопшти Кремељ.Како што наведуваат агенциите, Путин исто така рекол дека украинските власти не покажале желба за сузбивање на насилството вперено против населението на Украина, кое што го користи рускиот јазик. Според резултатите од анкетите на Републичкиот институт за политички и општествени истражувања спроведени на 200 гласачки места на Крим, 93 проценти од гласачкото тело се изјасниле за соединување со Русија.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што беше најавено, САД веднаш ги отфрлија резултатите од референдумот на Крим за присоединување на полуостровот на Русија сметајќи го за нелегитимен, а во телефонскиот разговор меѓу претседателите Барак Обама и Владимир Путин било истакнато дека без оглед на меѓусебните разлики во поглед на кризата, неопходно е да се бара пат за соработка во стабилизацијата на ситуацијата во Украина и се согласиле за проширување на мисијата на ОБСЕ. Како што соопшти службата за односи со јавноста на рускиот претседател, во телефонскиот разговор кој бил остварен по иницијатива на американската страна, Владимир Путин на својот американски колега Барак Обама му го потврдил ставот на Москва дека референдумот на Крим е „целосно во согласност со меѓународното право и Повелбата на Обединетите нации и го имало предвид познатиот преседан со Косово", чија еднострано прогласена независност од Србија во 2008 година ја поддржаа САД и водечките земји од Европската унија. Притоа на жителите на островот им била гарантирана можноста ...
| | веќе видена | слични

По одржувањето на референдумот на Крим американскиот претседател Барак Обама телефонски разговарал со шефот на руската држава Владимир Путин обвинувајќи го дека целиот процес бил под притисок на руската армија и дека САД или меѓународната заедница нема никогаш да го признаат. „Претседателот подвлече дека руските постапки претставуваат кршење на украинскиот суверенитет и територијален интегритет, и дека, во координација со нашите европски партнери, сме подготвени да ја натераме Русија да плати дополнителна цена за своите постапки. Претседателот Обама истакна дека има јасен пат да се разреши кризат ана дипломатски начин, при што ќе се земат предвид интересите и на Русија и на украинскиот народ. Претседателот забележа дека украинската Влада продолжува а презема конкретни чекори кои ќе дозволат де-ескалирање на кризата, додека се подготвува за избори напролет и спроведува уставни реформи, и побара од Русија да го поддржи итното распоредување на меѓународни набљудувачи кои ќе помогнат да се спречат насилни ...
| | веќе видена | слични

- Претседателот подвлече дека руските постапки претставуваат кршење на украинскиот суверенитет и територијален интегритет, и дека, во координација со нашите европски партнери, сме подготвени да ја натераме Русија да плати дополнителна цена за своите постапки. Претседателот Обама истакна дека има јасен пат да се разреши кризат ана дипломатски начин, при што ќе се земат предвид интересите и на Русија и на украинскиот народ. Претседателот забележа дека украинската Влада продолжува а презема конкретни чекори кои ќе дозволат де-ескалирање на кризата, додека се подготвува за избори напролет и спроведува уставни реформи, и побара од Русија да го поддржи итното распоредување на меѓународни набљудувачи кои ќе помогнат да се спречат насилни дејства о било која група, пишува во соопштението на Белата куќа, во кое зборот референдум е ставен во наводници. Досегашните телефонски разговори меѓу Обама и Путин, по почетокот на украинската криза, не придонесоа за повлекување на руските сили од Крим. Претседателот Обама, во ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти службата за односи со јавноста на рускиот претседател, во телефонскиот разговор кој бил остварен по иницијатива на американската страна, рускиот челник Владимир Путин на својот американски колега Барак Обама му го потврдил ставот на Москва дека референдумот на Крим е „целосно во согласност со меѓународното право и Повелбата на Обединетите нации и го имало предвид, особено, познатиот преседан со Косово", чија еднострано прогласена независност од Србија во 2008 година ја поддржаа САД и водечките земји од Европската унија. Притоа на жителите на островот им била гарантирана можноста слободно да ја изразат својата волја и самоопределување, истакнал Путин. Двајцата шефови на најмоќните земји во светот истакнале дека „и покрај разликите во ставовите, неопходно е заеднички да се бараат начините за придонесување кон стабилизацијата на ситуацијата во Украина", се додава во соопштението на Кремљ што го пренесуваат светските агенции. Путин му обрнал внимание на Обама и на неспособноста и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

САД и порачаа на Русија дека нема да го признаат резултатот од денешниот референдум на Крим и повикаа на политичко решение на кризата, соопшти претставник на американскиот Стејт депертмент. Според истиот извор, ваквата порака била пренесена денеска во телефонски разговор на американскиот државен секретар Џон Кери со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Кери побарал од Лавров Русија да ги поддржи уставните реформи во Украина, чија цел е заштита на правата на малцинатва, меѓу кои се и Русите на Крим. Американскиот државен секретар, според Стејт департментот, побарал Русија да ги повлече своите војници на Крим во нивните бази и изразил возмениреност поради „континуираните руски провокации во источна Украина“. Претходно, Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Лавров и Кери во денешниот телефонски разговор се согласиле дека решение на кризата во Украина треба да се бара во уставни реформи. Во соопштението не се посочува на какви реформи се мисли, освен што се наведува дека тие „треба да ...
| | веќе видена | слични

Според истиот извор, ваквата порака била пренесена денеска во телефонски разговор на американскиот државен секретар Џон Кери со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Кери побарал од Лавров Русија да ги поддржи уставните реформи во Украина, чија цел е заштита на правата на малцинатва, меѓу кои се и Русите на Крим. Американскиот државен секретар, според Стејт департментот, побарал Русија да ги повлече своите војници на Крим во нивните бази и изразил возмениреност поради „континуираните руски провокации во источна Украина“. Претходно, Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Лавров и Кери во денешниот телефонски разговор се согласиле дека решение на кризата во Украина треба да се бара во уставни реформи. Во соопштението не се посочува на какви реформи се мисли, освен што се наведува дека тие „треба да бидат во генерално прифатлива форма и да ги земат предвид интересите на сите региони во Украина“. Според руското Министерство, Лавров и Кери се договориле „да продолжат да работат на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јутарњи лист пишува дека како и многу пати досега, арогантната хрватска јавност не се ни осврна на неодамнешниот настан, кој добро го разниша она што го ...
сите 1343 | | | веќе видена

„Советот на амбасадори“ со големо разочарување  ја прими одлуката на Европскиот совет да не и се додели датум на Македонија и покрај исполнувањето на речиси ...
сите 226 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена

Тоа што Мицкоски не прифати избори во декември кажува дека се плаши од граѓаните, знае дека го чека нов пораз. Јасно е дека СДСМ и коалицијата што ја предводи ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров и Кери не се договорија ништо за Крим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: