Државата ќе ја финансира инфраструктурата на населбата Сончев град

Покрај изградбата на спорниот регионален пат на падините на Водно , државата ќе инвестира и во изведба на водоснабдителна и фекална канализација за идната елитна населба Сончев град. Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески на денешната прес – конференција информираше дека за реализација на двата проекти ќе се издвојат 566.007.218 денари или околу 9,2 милиони евра од државните буџети за 2015, 2016 и 2017 година. И покрај противењата на локалните жители од Патишка река, со зафатот е предвидено да се изгради магистрален цевковод со должина од 22 километри, филтер – станица и пристапен пат до истата. Со системот ќе се зафатат водите од Патишка река, со цел да се реши водоснабдувањето за идните жители на населбата Сончев град, но и на останатото население од општина Сопиште. * Пробивање на патот кон населбата Сончев град Со вториот проект е планирано да се изгради фекална канализација за одведување на отпадните води од планираната луксузна населба и од населените места во Сопиште кон постоечката ...
| | веќе видена | слични

Од Министерството за транспорт и врски информираат дека почнува урбанизацијата на Сопиште и околината, за создавање на потребната инфраструктура за изградба на населбата Сончев Град Најавена е изградба на водоснабдителни и канализациски системи во Сопиште, а во тек е изградбата на регионалниот пат од Скопје до Сончев Град. - Почнавме постапка за реализација на проектот „Изградба на системот за водоснабдување за дел од населените места во општината Сопиште - регионален водовод Патишка Река“, кој има големо значење за жителите во овој дел и решавање на проблемот со водоснабдувањето за подобрување на животниот стандард на населението - истакна министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. Планирана е изградба на магистрален цевковод со вкупна должина од 22 километри, како и изградба на филтер-станица и пристапен пат до неа, со што целосно ќе се реши водоснабдувањето во Сопиште. За овој проект се обезбедени средства од буџетот во идните три години во висина од 260 милиони денари. Покрај овој, планиран е и ...
| | веќе видена | слични

ТРАНСПОРТ БАРА ФИРМА КОЈА ЌЕ ЈА ГРАДИ ИНФРАСТРУКТУРАТА ЗА НОВАТА ЕЛИТА НАСЕЛБА Канализациската мрежа, освен за идните жители на Сончев град, ќе го реши и проблемот со септички јами на населбите Припор, Стакларница, Усје, Градинар Министерството за транспорт и врски бара фирма која ќе гради водоводна и канализициска мрежа за новата населба Сончев град. Предвидено е да се изгради водоводна мрежа во должина од 22 километра, со која со вода, освен Сончев град, ќе се снабдуваат и останатите населените места во Општина Сопиште. Канализационата мрежа, пак, пак освен за идните жители на Сончев град, ќе го реши и проблемот со септички јами на населбите Припор, Стакларница, Усје, Градинар. "Овој проект има големо значење за жителите на населените места во Општината Сопиште и во Општина Кисела Вода за решавање на проблемот со одведувањето на урбаните отпадни води. Изградбата на водоводот и канализацијата ќе трае од две до три години", рече на вчерашната прес-конференција министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Вилма Русковска нема да одговара ниту пред Советот на обвинители, ниту пред нејзиниот шеф Љубомир Јовевски за смс пораката до судиите дека "ќе ги ...
сите 300 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ на денешната средба со францускиот амбасадор во Белград, Жан Лиј Фалкони имаше разговори околу „идната политика за ...
сите 662 | | | веќе видена

На 14.ноември го одбила барањето за нејзино пуштање со гаранција од три стана, за на 19 номеври да одлучи да го прифати барањето за замена на затворскиот со ...
сите 419 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи. На средбата се ...
сите 414 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Почитувана министерке за правда, Рената Дескоска, Сведоци сме на време кога во други области од јавната администграција, штрајкот и заканите со штрајк за ...
сите 87 | | | веќе видена

Освен што се покажа дека едно зборува дома, а друго надвор, Мицкоски доживеа дебакл на клучните стратешки теми. Со првата резолуција ЕПП заклучи дека ЕУ со ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државата ќе ја финансира инфраструктурата на населбата Сончев град

Од:
До кого (е-маил):
Порака: