Македонските лозари ги закроија лозниците и наздравија со вино и ракија во чест на Свети Трифун

Сите надежи за добра берба македонските лозари ги собраа во вчерашниот ден, славејќи го својот заштитник, светецот Трифун. Како што налага со векови негуваната традиција, во чест на Свети Трифун, кој за православните христијани е заштитник на лозјата и на градините од разни штети и несреќи, на сите лозја се закроија првите гранчиња. Денот почна со литургии и молитви во црквите, од каде лозарите земаа света вода со која пред закројувањето ги попрскаа гранчињата, зашто се смета дека таа ги штити од суши и мраз и ќе донесе голем род. Потоа со вино, ракија и музика лозарите, нивните гости и туристи го славеа Свети Трифун. Заедно со лозарите лозници закроија и видни личности од политичкиот живот. Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов беше со демиркаписките лозари, вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески им се придружи на лозарите од Неготино, а министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски, заедно со својот хрватски колега Тихомир Јаковина ги посети насадите на најголемата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со верска литургија, молитвата на Свети Трифун и првата закроена лоза во годината од сопственикот на винарницата, Минчо Јорданов, во Винарија Стоби беше одбележан празникот на лозарите, овоштарите и градинарите. Свети Трифун и оваа година беше повод во Стоби да се сретнат енолозите, лозарите и сите љубители на вино на голема прослава и со многу желби за плодна и успешна година. -Закројување на лозовите насади тука во Винарија Стоби е повеќе од традиција или верски чин, тоа за нас е надеж и верба дека ќе имаме плодна година а лозјето ќе биде слатко. Затоа самиот чин налага присуство на што повеќе луѓе за сите да се обединиме во искрените желби за лесна работа на лозарите и богат гроздобер кога сите повторно ќе прославуваме, изјави директорот на холдингот Перминдекс, во кој влегува Винаријата Стоби, Никола Деребанов. По чинот на закројување, виновите лози беа попрскани со осветената вода, по што следуваше прошетка низ лозовите полиња на Винарија Стоби. На традиционалната прослава на којашто присуствуваа ...
| | веќе видена | слични

На плантажите на винарницата „Стоби“ исто така продолжи традицијата на свечено закројување на лозјето. Во присуство на голем број гости, партнери и пријатели на винарницата првата лоза ја закрои сопственикот на винарницата, бизнисменот Минчо Јорданов На плантажите на винарницата „Стоби“ закројувањето го започна сопственикот Минчо Јорданов ОДБЕЛЕЖАН СВЕТИ ТРИФУН Во целата држава вчера беше одбележан христијанскиот празник Свети Трифун, заштитник на лозарите. Во сите општини каде што се одгледува винова лоза и се произведува вино се изврши традиционално закројување на лозите. Традиционално Свети Трифун се прослави и во поголемите винарници во државава, како што се „Стоби“, „Тиквеш“, „Сковин“, „Бовин“... Во дел од општините се одржаа веселби, на кои се дегустираше вино и се уживаше во македонската изворна традиција. Претседателот Иванов кроеше во Демир Капија Во Демир Капија закројувањето го извршија претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, и демиркапискиот градоначалник Трајче Димитриев. ...
| | веќе видена | слични

Со благослов за плодна и бериќетна година денеска беше закроена виновата лоза во најлозарскиот крај на Каедонија, Тиквешијата. Како што налага традицијата, во чест на празникот Свети Тифун закроената винова лоза беше залеана со вино и ракија Богат и квалитетен род на лозарите им посака претседателот Ѓорге Иванов кој беше на закројување во Демир Капија. „Македонија е позната и како земја на грозјето и виното. Ако во виното е вистината, нека се пие вино. Симболично закројувајќи ги лозјата на овој ден, им посакуваме на лозарите да имаат многу богат род и многу бериќет. А од тој бериќет винарите да направат голем квалитет. Да имаме уште поквалитетно вино, кое ќе го наоѓаме и на домашните и на странските трпези“, рече Иванов. Министерот за финансии и вицепремиер Зоран Ставрески кој закројуваше во Неготино им соопшти на лозарите дека субвенциите за 2013 година се исплатени во целост и дека во наредниот период ќе им бидат исплатени и на останатите земјоделски производители. А, поддршка на лозаропроизводителите им ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 904 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските лозари ги закроија лозниците и наздравија со вино и ракија во чест на Свети Трифун

Од:
До кого (е-маил):
Порака: