Македонците најчесто на одмор во својата земја и во Грција

Околу 37 проценти од Македонците што лани заминале на годишен одмор, тоа го сториле во сопствената земја, за разлика од Грците кои во рекорден број од 87 отсто си одморале на своите туристички дестинации. Ова го покажува најновото истражување на Евробарометар, според кое половина од македонските граѓани што лани заминале на одмор, точно 50 проценти тоа го сториле во некоја од земјите на Европската унија. Околу 17 проценти Македонци својот главен одмор го минале во Грција, седум проценти во Германија, шест отсто во Бугарија, пет проценти во Италија и три отсто во САД или Канада. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, истражувањето покажува дека 7 проценти од Македонците биле во Грција, додека 5 отсто во Бугарија. За тоа каде ги минале празниците, 37 проценти македонски граѓани тоа го сториле во сопствената земја, 24 проценти во Грција, 11 отсто во Бугарија и Германија, седум проценти во Италија... Висок процент на Македонци 39 отсто, пак, својот одмор го минале во некоја од земјите што не се дел од ЕУ. ...
| | веќе видена | слични

На годишен одмор никогаш не биле 17 отсто од македонските граѓани, покажува најновото истражување на „Евробарометар“. Истражувањето покажало дека од вкупниот број граѓани што лани заминале на одмор околу 37 проценти го минале одморот во земјава, а 17 отсто од граѓаните на одмор заминале во Грција. Половина од македонските граѓани што лани заминале на одмор тоа го сториле во некоја од земјите на Европската Унија. Во однос на испитаниците што не биле никаде на одмор во 2013 година, 64 отсто од Македонците тоа не го сториле тоа поради финансиски причини, 16 проценти од лични причини, шест отсто сакале да останат дома, а четири отсто не можеле поради работни обврски. Според истражувањето на „Евробарометар“, 55 проценти од Македонците барем една ноќ престојувале надвор од својата земја од лични или професионални причини, а 42 отсто тоа не го сториле ниту еднаш.
| | веќе видена | слични

Меѓу европските земји, Литванија има ист процент граѓани што никогаш не биле на одмор како и Македонија, а единствено Романија и Унгарија (по 19 проценти) имаат поголем процент на граѓани што никогаш не биле на одмор. Истражувањето покажало дека од вкупниот број граѓани што лани заминале на одмор околу 37 проценти го минале одморот во земјава, а 17 отсто од граѓаните на одмор заминале во Грција. Половина од македонските граѓани што лани заминале на одмор тоа го сториле во некоја од земјите на Европската Унија. Во однос на испитаниците што не биле никаде на одмор во 2013 година, 64 отсто од Македонците не го сториле тоа поради финансиски причини, 16 проценти од лични причини, шест отсто претпочитале да останат дома, а четири отсто не можеле поради работни обврски. Во однос на услугите што ги користеле на одмор, 43 Македонци се претплатиле на оброк или други услуги таму каде што биле, но не на т.н. олинклузив-варијанта, во која уживале 22 проценти од нашите сограѓани. Според истражувањето на „Евробарометар“, ...
| | веќе видена | слични

Седумнaесет отсто од македонските граѓани никогаш не биле на одмор, покажува најновото истражување на „Евробарометар“. Истражувањето покажува дека парите се причина за 64 отсто од Македонците лани да не заминат на одмор. Околу 16 проценти тоа не го направиле од лични причини, шест отсто претпочитале да останат дома, а четири отсто не можеле поради работни обврски. Половина од граѓаните што лани заминале на одмор, тоа го сториле во некоја од земјите на Европската Унија, околу 37 проценти го минале одморот во земјава, а 17 отсто од граѓаните на одмор заминале во Грција. На прашањето која била главната причина што лани заминале на одмор, најголем процент македонски испитаници одговориле дека тоа биле сонце и плажа, а речиси половината посочиле дека причина била здравствен третман. Вкупно 39 отсто од нив посочиле дека одморот го потрошиле за посета на роднини или пријатели во странство, 42 проценти се одлучиле одморот да го минат на планина или езеро, 21 отсто патувале од културно-религиозни причини, а 19 ...
| | веќе видена | слични

На годишен одмор никогаш не биле 17 отсто од македонските граѓани, покажува најновото истражување на „Евробарометар“ Меѓу европските земји, Литванија има ист процент граѓани што никогаш не биле на одмор како и Македонија, а единствено Романија и Унгарија (по 19 проценти) имаат поголем процент на граѓани што никогаш не биле на одмор. Истражувањето покажало дека од вкупниот број граѓани што лани заминале на одмор околу 37 проценти го минале одморот во земјава, а 17 отсто од граѓаните на одмор заминале во Грција. Половина од македонските граѓани што лани заминале на одмор тоа го сториле во некоја од земјите на Европската Унија. Во однос на испитаниците што не биле никаде на одмор во 2013 година, 64 отсто од Македонците не го сториле тоа поради финансиски причини, 16 проценти од лични причини, шест отсто претпочитале да останат дома, а четири отсто не можеле поради работни обврски. Во однос на услугите што ги користеле на одмор, 43 Македонци се претплатиле на оброк или други услуги таму каде што биле, но не на ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во јануари годинава во споредба со истиот месец од минатата година се зголемени за 0,9 проценти, а цените на мало бележат пораст од 0,8 отсто. Споредено, јануари годинава со декември минатата година има намалување на инфлацијата за 0,1 процент, а цените на мало се зголемени за 0,2 проценти во однос на декември минатата година, објави вчера Државниот завод за статистика. Пораст на трошоците на животот е забележан кај зеленчукот за 1,4, киселото млеко за 0,7, конзервираната риба за 0,5, сувото овошје и други прехранбени производи за 0,4 и преработките од млеко за 0,3 проценти. Пораст има и кај авионскиот превоз на патници за 4,4 проценти, фармацевтските производи за 3, пијалаците во рестораните и хотелите за 1,5, здравствените услуги за 1,2, исхрана во рестораните и хотелите за 0,8, услуги во патниот сообраќај за 0,7, гасот за домаќинствата за 0,6 и течните горива и мазива за 0,2 проценти. Намалување на трошоците на живот има кај јајцата за 2,5 проценти, чоколадните производи за 1,3 проценти, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонците најчесто на одмор во својата земја и во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: