Маж на возраст од 55 години е четврта жртва на грипот во Македонија

Маж на возраст од 55 години од Скопје почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје како последица на грипот од типот А. Како што посочи д-р Билјана Петреска, вработена во оваа клиника, тоа е четврта жртва на грипот сезонава. Според неа, пациентот бил хоспитализиран на Инфективната клиника со црнодробна болест на 21 јануари и веднаш била спроведена антивирусна терапија, но сепак, пациентот починал. - На Клиниката се хоспитализирани 110 лица, од кои седум се на интензивна нега. Пет пациенти се во потешка здравствена состојба и имаат симптоми на грип, а еден е приклучен на механичка вентилација - објасни Петреска. Пред неколку дена на Инфективната клиника од грип почина жена на 74-годишна возраст. Според последните податоци на Институтот за јавно здравје, вкупниот број на заболени од грип во земјава од почетокот на оваа сезона достигнал 10.934 лица, а тоа е за околу 35 проценти повеќе во споредба со претходната година. Лекарите велат дека бројот на пријавени случаи на грип или заболувања слични на грип ...
| | веќе видена | слични
11 копии

На Клиниката за инфективни болести денеска почина 60-годишна пациентка од Охрид кај која лабораториски била потврдена инфлуенца А. Таа е петта жртва на грипот во оваа сезона. - Пациентката пред 10 дена била хоспитализирана на Инфективната клиника со тешка клиничка слика и со претходно хронично оштетување на белите дробови, со масивна бронхопневмонија, апцеси во слезинката и црниот дроб. И покрај спроведената антивирусна терапија и повеќедневните напори на лекарите, пациентката изутрината починала, соопшти Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 113 пациенти, од кои повеќе од половина се со клиничка слика на грип. Од нив, шест лица се на интензивна нега, а тројца се приклучени на механичка вентилација.
| | веќе видена | слични
5 копии

Шеесет годишна жена од Охрид е петтата жртва од грип оваа година, која во сабота починала на Клиниката за инфективни болести. Пациентката пред 10 дена била хоспитализирана на Инфективната клиника со тешка клиничка слика и со претходно хронично оштетување на белите дробови, со масивна бронхопневмонија, апцеси во слезинката и црниот дроб. И покрај спроведената антивирусна терапија и повеќедневните напори на лекарите, пациентката изутрината починала. На клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 113 пациенти, од кои повеќе од половина се со клиничка слика на грип. Од нив 6 лица се на интензивна нега, од кои тројца се приклучени на механичка вентилација.
| | веќе видена | слични

Грипот ја зеде петтата жртва сезонава. 60 годишна охриѓанка утрово починала на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Охрид била донесена како итен случај, лекарите констатирале тешка пневмонија на белодробните крила. И покрај антивирусната терапија која ја примала, пациентката не го преживеа грипот. На Инфективната клиника капацитетите се преполни со пациенти, хоспитализирани 113 лица , а половина од нив се со клиничка слика на грип. -6 лица се на интензивна нега, а тројца се приклучени на механичка вентилација. Доколку граѓаните се чувствуваат малаксани, со болки во мускулте, висока температура, печење на очите и кашлица, да ги консултираат матичните лекари и да се делува на време, апелираат лекарите. Годинава бројот на болните од грип е поголем за 30 % од лани. Од Институтот за јавно здравје информираат дека од почетокот на сезонава заболени од грип имало 10 934 лица. Најголем дел од нив се регистрирани во Кавадарци. Христина Јованова
| | веќе видена | слични
11 копии

Од Клиниката за инфективни болести информираат дека денеска починала 60-годшна пациентка од Охрид, кај која е добиена лабораториска потврда за присуство на грип од типот А. Ова е петта жртва
| | веќе видена | слични
2 копии

Пациентката пред 10 дена била хоспитализирана на Инфективната клиника со тешка клиничка слика и со претходно хронично оштетување на белите дробови, со масивна бронхопневмонија, апцеси во слезинката и црниот дроб. И покрај спроведената антивирусна терапија и повеќедневните напори на лекарите, пациентката изутрината починала. На Клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 113 пациенти, од кои повеќе од половина се со клиничка слика на грип. Од нив 6 лица се на интензивна нега, од кои тројца се приклучени на механичка вентилација.
| | веќе видена | слични

60 годишна жена болна од грип, денеска почина на инфективната клиника. По добиените лабораториски резултати станува збор за инфлуенца А. Ова е петта жртва од сезонскиот грип за оваа година. Жената по потекло е од Охрид. Пациентката пред 10 дена била хоспитализирана на Инфективната клиника со тешка клиничка слика и со претходно хронично оштетување на белите дробови, со масивна бронхопневмонија, апцеси во слезинката и црниот дроб. И покрај спроведената антивирусна терапија и повеќедневните напори на лекарите, пациентката изутрината починала. На клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 113 пациенти, од кои повеќе од половина се со клиничка слика на грип. Од нив 6 лица се на интензивна нега, од кои тројца се приклучени на механичка вентилација. 
| | веќе видена | слични

Маж на возраст од 55 години починал завчера на Клиниката за инфективни болести како последица на инфлуенца А Докторката Билјана Петреска изјави дека пациентот бил хоспитализиран со црнодробна болест на 21 јануари. На клиниката лежат 110 лица, од кои седуммина се на интензивна нега. - Пет пациенти се во потешка здравствена состојба и имаат симптоми на грип, а еден е приклучен на механичка вентилација - информира докторката. Од почетокот на сезоната од грип заболеле 10.934 лица, а само во последната недела биле пријавени 3.156 нови лица со грип.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 1079 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 359 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 199 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 119 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маж на возраст од 55 години е четврта жртва на грипот во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: