Се исплаќаат субвенциите за тутунот

Во Прилеп Во Прилеп интензивно се врши исплатата на субвенциите за тутунот. Од Тутунска и од Охридска банка информираат дека субвенции од 60 денари за килограм откупен тутун се исплаќаат за тутунот предаден во Алијанса" од Кавадарции, Сокотаб" од Битола, прилепскиот тутунски комбинат и за тутунот откупен од Струмица Табак" преку Охридска банка. - Континуирано стигнуваат парите за субвенциите за тутунот на сметките на кооперантите, вели Илија Мургоски, раководител на филијалата на Тутунска банка во Прилеп. Тутунарите велат дека поддршката од државата е добредојдена, навремена и делумно ја амортизира ситуацијата со пониските откупни цени по класи што им ги даваат откупните компании. Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство истакнуваат дека поддршката од 60 денари за килограм тутун континуирано ќе им се исплаќа на тутунарите. Според Државниот земјоделски инспекторат до 10 февруари се откупени 23.508 тони тутун по просечна цена од 156 денари за килограм. Реколтата тутун се проценува на околу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тутунопроизводителите од велешко се опарија. Повеќе од 1.500 тутунари, кои до 31 декември 2013 година предале дел од своето производство, ги добија субвенциите. Пред шалтерите на банките по субвенции дојдоа тутунопроизводителите од општините Градско, Чашка, Лозово и од Велес. - Владата го исполни ветувањето дека во најскоро време ќе ги добиеме субвенциите. До крајот на минатата година предадов еден тон тутун. Деновиве ќе предадам уште 500 килограми. Денеска зедов субвенции за првите, а верувам дека во најскоро време ќе земам и за вторите – вели за Вечер Наков Зоран од Каратманово. Откупот на тутунот во велешко е при крај. Од откупните пунктови на компаниите Алијанса”, Сокомак” и други ни рекоа дека од минатогодишната реколта се откупени повеќе од 1.500 тони квалитетен тутун. Остварена е просечна цена од 154 денари за килограм. Во велешко со производство на тутун се занимаваат повеќе од 2.000 семејства. Минатата година тутунот во општините Велес, Чашка, Градско, Лозово беше застапен на 1.030 ...
| | веќе видена | слични

На сметките на над 27 илјади тутунари легнале 1,2 милијарди денари. Министерството за финансии започна со исплата на субвенциите за тутунот предаден во 2013 година. Според програмата за секој произведен и продаден килограм тутун ќе бидат исплатени по 60 денари субвенција. -Започна исплатата на субвенциите за тутун, преку 27 илјади граѓани производители на тутун веќе ги добија субвенциите за сите откупни комбинати изјави на вчерашното закјување на лозјата но тиквешијата, министерот за финансии Зоран Ставревски. Земјоделските здруженија задоволни од предвремената исплата на субвенциите за тутун. Велат дека тоа е доказ дека некој сериозно ги поддржува во развој на оваа стратешка гранка. Сега без поголеми проблеми ќе можат да ја планираат и новата производствена реколта. -Според информациите од нашите земјоделци од завчера стартувала исплатата на субвенциите за реколтатата 2012 2013 година. Ова е уште еден доказ дека тие не се оставени сами на себе и можат во секое време да сметаат на владината поддршка вели ...
| | веќе видена | слични

По вчерашната информација дека владата ќе им исплати субвенции на лозарите, Министерството за финансии денеска соопшти дека почнува исплатата и на субвенции за тутунарите. За министерот за земјоделство Љупчо Димовски нема ништо невообичаено во тајмингот... По вчерашната информација дека владата ќе им исплати субвенции на лозарите, Министерството за финансии денеска соопшти дека почнува исплатата и на субвенции за тутунарите. За министерот за земјоделство Љупчо Димовски нема ништо невообичаено во тајмингот на исплатата на субвенциите, непосредно пред претседателските избори.
| | веќе видена | слични

Парите и за предадениот тутун и од субвенциите главата на семејството вели сеуште се во банка. „Моментално не ни се земени од банка но сега почнува пролетната сеидба , почнуваме со нови засади со леи, орање ниви да најдеме, па ке ги трошиме во таква намена нешто и домашни потреби да се подновиме дома “, вели Слободан Здравевски, земјоделец. Владата останува посветена во подршката на земјоделците, буџетот е во добра кондиција вели министерот Ставревски потенцирајки дека оваа влада настојува да привлече што повеќе инвеститори како во земјоделието, така и во другите индустриски гранки. „Во изминатиот период вршевме исплата на лозарите и тоа е целосно извршено, исто така започна исплатаа на тутун ,преку 27 илјади граѓани производители на тутун веќе ги добија субвенциите од сите откупни комбинати. Значајно е дека околу милијарда и двеста милиони денари веќе се исплатени во вид на субвенци на тутун“, рече Зоран Ставрески, вицепремиер и министер за финансии. За тутунот кој деновиве се откупува Ставрески вели дека ...
| | веќе видена | слични

27.000 земјоделци од цела Македонија добија пари. Министерството за финансии им исплати 1,2 милијарди денари субвенции за произведен и продаден тутун од реколтата 2013 година. Истовремено и македонското грозје руши рекорди на светските пазари. 1,2 милијарди денари субвенции за произведен и продаден тутун од реколтата 2013 исплати Министерството за финансии на повеќе од 27.000 земјоделци. Финансиската поддршка за оваа мерка изнесува 60 денари од произведен и продаден тутун. Исплатени се субвенции на тутунарите кои предале тутун во 10-те регистрирани откупни претпријатија низ државава. Владата со редовна исплата на субвенциите за земјоделците останува доследна во поддршката на земјоделството како една од носечките гранки на македонското стопанство. - Минатата година за лозарите беше добра, а се очекува и годинава да бидат задоволни. Субвенциите се исплатени во целост за 2013 година, а поддршката на Владата за лозарите и за земјоделството продолжува и понатаму. За 2013 година на 12.615 лозари им се исплатени ...
| | веќе видена | слични

Откупувачите тврдат дека ако продолажат со ваква динамика  на превземање  и исплата на парите  откупот ќе заврши пред законскиот рок. И државата благовремено ги подмирува обврските кон тутунопроизводителите,потврди министерот за финансии Зоран Ставревски, за субвенции од 60 денари  за предаден килограм тутун досега се  исплатени 19 милиони и 500 илјади евра.. Откупувачите тврдат дека од 40 илјади тутунопроизводители во Македонија половина се во прилепскиот прозиводствен регион. Годинава ќе се произведат околу 18 илјади тони на тутун, или над 60 одсто од ланското производство во земјава. Проценките се дека за останати  близу 20 одсто од производствот, пари за превземање и на тутунот  кај одкупувачите има, како што се обезбедени и средства за исплата на субвенции.   
| | веќе видена | слични
17 копии

Министерството за финансии заклучно со петок исплати 1,2 милијарди денари субвенции за произведен и продаден тутун од реколтата 2013 на над 27 илјади земјоделци. Финансиската поддршка за оваа мерка изнесува 60 денари од произведен и продаден тутун. Исплатени се субвенции на тутунарите кои предале тутун во десетте регистрирани откупни претпријатија како Алајанс уан, Сокотаб Битола, Струмица Табак, Тутунски комбинат Прилеп, Центро тобако, Далија табак, Орбита табак, Пашоски, Томи-Мит Јака Тобако и Кавекс Балкан.
| | веќе видена | слични
4 копии

Финансиската поддршка за оваа мерка изнесува 60 денари од произведен и продаден тутун. Исплатени се субвенции на тутунарите кои предале тутун во десетте регистрирани откупни претпријатија како Алајанс уан, Сокотаб Битола, Струмица Табак, Тутунски комбинат Прилеп, Центро тобако, Далија табак, Орбита табак, Пашоски, Томи-Мит Јака Тобако и Кавекс Балкан.
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за финансии заклучно со вчерашниот ден исплати 19,5 милиони евра на над 27.000 тутунопроизводители за тутунот произведен ланската година. Министертсвто соопшти дека се исплатени субвенции на тутунарите кои предале тутун во десетте регистрирани откупни претпријатија како Алајанс уан, Сокотаб Битола, Струмица Табак, Тутунски комбинат Прилеп, Центро тобако, Далија табак, Орбита табак, Пашоски, Томи-Мит Јака Тобако и Кавекс Балкан. „Владата на Република Македонија со редовна исплата на субвенциите за земјоделците останува доследна во поддршката на земјоделството како една од носечките гранки на македонското стопанство“, се наведува во соопштението на Министерството за финансии. Финансиската поддршка за оваа мерка изнесува 60 денари од произведен и продаден тутун.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се исплаќаат субвенциите за тутунот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: