Фреквенцијата на граничните премини и патарините ќе се гледа во живо

На овој сајт ќе може да се следат и јавните набавки, како и увид во трошоците за изградба на патната инфраструктура, но и доколку планираат да патуваат, возачите ќе можат да ја утврдат и далечината на патот, како и трасата по која што би сакале да се движат Во живо, преку интернет-портал, граѓаните во земјава ќе можат да ја следат фреквенцијата и функционирањето на патиштата, патарините, граничните премини, колку е температурата, преглед на тековните и реализираните активности за изградба на патишта. На сите овие точки се поставени видеокамери. Овие новини и поволности за возачите ги нуди новиот портал на Јавното претпријатие за државни патишта, www.roads.org.mk , што вчера го промовираа директорот на претпријатието Љупчо Георгиевски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. На неговата презентацијата беше посочено дека на овој сајт ќе може да се следат и јавните набавки, како и увид во трошоците за изградба на патната инфраструктура, но и доколку планираат да патуваат, возачите ќе можат да ја ...
| | веќе видена | слични

Автопатските делници од Скопје до Блаце и од Гостивар до Кичево и официјално ќе се градат преку изнаоѓање на концесионери што ќе инвестираат во нив, но и ќе ги собираат приходите од патарините. Неопходните документи и консултациите за подготовка на повикот за пронаоѓање концесионер се во завршна фаза, така што се очекува истиот да биде објавен на крајот на мај или почетокот на јуни, јавува скопската телевизија „Алфа“. Новата автопатска делница која што со кинески кредит ќе се гради на потегот од Кичево до Охрид ќе премине во рацете на идниот приватен концесионер, бидејќи оваа делница е предвидена да се вклучи во пакетот за управување на целата траса на автопатот од Скопје до Охрид. На тој начин, додека концесионерот управува со автопатот од главниот град до Охрид, државата ќе ги враќа финансиските средства од кинескиот кредит за делницата од Кичево до Охрид. Исто како и оваа делница, концесионерот што ќе го гради автопатот од Скопје до Блаце ќе добие и некоја од атрактивните делници околу главниот град. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Продолжуваат обвинувањата на релација власт – опозиција за случајот „Рекет“. За вмро дпмне ,Катица Јанева и обвинителите на сјо повеќе немаат кредибилитет, ...
сите 1137 | | | веќе видена

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 416 | | | веќе видена

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, На прес конференцијата одржана во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски призна дека се ...
сите 281 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 137 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фреквенцијата на граничните премини и патарините ќе се гледа во живо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: