Фирмата на Манчевски работела по тендер во вредност од 400.000 евра


Колкава е целата сума која Метропаркингплус ДОО Скопје, фирма во која сопственик бил Дамјан Манчевски, потпретседателот на СДСМ, ја знаат само тој и градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски-Циц, велат од владејачката партија Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски призна дека фирмата во која тој бил сопственик работи по тендер на Општина Куманово, а тој до денеска е лице за контакт на таа фирма, истакна директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. Тој покажа фотографија од која, според Димовски, се гледа дека кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски - Циц присуствувал на потпишувањето на тендерот. Димовски посочи дека Манчевски и Дамјановски мора да ја прифатат одговорноста за овој, како што рече, тежок корупциски скандал и да излезат пред јавноста. "Манчевски призна дека фирмата во која тој бил сопственик работи по тендер во Општина Куманово, а неговото самопретставување за жртва е арогантно и неприфатливо. Потенцирам, тој не бил вработен во некоја фирма, туку бил ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ со документи за учеството на потпретседателот на СДСМ во набавката за паркинзите во Куманово ВМРО-ДПМНЕ презентираше документи од кои, како што истакнуваат од партијата, се гледа дека потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, учествувал во јавната набавка за управување со паркинзите во Куманово, вредна околу 23 милиони евра. На договорот што скопската 'Метропаркингплус' го потпишува со општинското јавно претпријатие 'Куманово паркинг' стои потписот од Дамјан Манчевски, поранешен шеф на кабинет на Радмила Шеќеринска, а сегашен потпретседател на СДСМ. Значи, ова е утврдено. Нема бегање. Манчевски учествувал во оваа набавка. Во известувањето од склучениот договор за јавна набавка, објавено од Бирото за јавни набавки, јасно стои дека вредноста на овој договор е 22.892.000 денари, со вклучен ДДВ. И ова е јасно. Ова е валиден државен документ", истакна директорот на комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. За ВМРО-ДПМНЕ спорно е што иако на огласот за доделување договор за јавна набавка за ...
| | веќе видена | слични

Дамјан Манчевски, потпретседателот на СДСМ, бара јавен дуел со директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски за да се докажуваат околу наводниот скандал во тендерот за кумановските паркинзи. Манчевски денеска ја објави одлуката на владината второстепена комисија по жалби за јавни набавки, која одлучила дека нема ништо спорно во овој тендер што го добила фирмата „Метропаркингплус“, а која според владејачката партија, сопственички е поврзана со опозицискиот потпретседател. „За се што не ви е јасно, да се соочиме на телевизиска дебата, пред очите на целата јавност“, рече Манчевски, кој од Димовски побара да го објави бројот на вработени во државната администрација, договорот за набавка на мазут помеѓу Клинички центар и ОКТА или налозите со кои ВМРО ДПМНЕ ги плаќа медиумските кампањи против СДСМ. Инаку Димовски денеска објави нови докази од тендерот за јавните паркиралишта во Куманово. На документите стои потписот на Дамјан Манчевски, што според Димовски е неспорен доказ за негова вмешаност ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски го повика во четврток членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на телевизиска дебата на која ќе ги расчистат работите околу тендерот со паркинзите во Куманово. „Илија Димовски, треба да престане да ја заморува македонската јавност со јалови прашања. Очигледно со злоупотреба на државни институции во партиски цели ги има сите документи. Ама не ги објавува сите. Еве денес ние ќе објавиме уште еден. Ова е одлуката на нивната Државна комисија по жалби за јавни набавки при Владата на ДПМНЕ, која токму на основа на се што денес зборува Димовски, одлучи дека изборот за најповолен понудувач и тендерската постапка се целосно законски. Се е согласно законот и нема никаков скандал. Сè што му е и понатаму нејасно на Димовски, слободно нека се обрати и праша таму”, рече Манчевски. Тој рече дека во средата ги објавил сите договори што ги има, како и билансите, а во четврток побара од власта одговори за бројот на вработени во државната администрација, за договорот за набавка на ...
| | веќе видена | слични

„ Јас вчера објавив се, договори, биланси, се што имам. ДПМНЕ тоа не го прави, туку се крие. Денес повторно од власта ќе побараме да објават неколку информации: Објавете колку вработени има во државната администрација. Ако тоа ви е тешко, ајде тогаш објавете го договорот за набавка на мазут помеѓу Клинички центар и ОКТА. Поминаа пет дена, се уште го криете. Објавете барем еден, само еден налог со кој сте извршиле уплата како ДПМНЕ кон некој од медиумите за црната кампања која ја водите против опозицијата. Ниедно од претходните барања не би требало да претставува никаков проблем, ако се е чисто и согласно законот“, рече Дамјан Манчевски потпретседател на СДСМ.
| | веќе видена | слични

Во огласот се бара фирмата во последните три години да оствари обрт од најмалку 15 милиони денари годишно и да врши паркинг-услуги во најмалку 5 града. Фирмата на Манчевски не ги исполнува овие критериуми, тврди Илија Димовски повикувајќи се на соодветна документација. Ако фирмата Метропаркингплус ДОО Скопје учествувала сама во оваа набавка или пак со фирмата Т – Тим Плус ДОО Скопје, како што и го имаат потпишано договорот од 28.02.2011 година, никогаш немало да се квалификуваат, а не па да работат по овој тендер.Што направиле? Доставиле понуда во која носител е фирмата Метропаркинг ДОО Белград, а во понудата фигурираат уште шест други фирми, со цел да ги исполнат критериумите на огласот, рече Димовски на прес конференција. Манчевски со тврдење дека нема ништо незаконски. Ова е одлуката на нивната Државна комисија по жалби за јавни набавкипри Владата на ДПМНЕ, која токму на основа на се што денес зборува Димовски, одлучи дека изборот за најповолен понудувач и тендерската постапка се целосно законски. Се е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дамјан Манчевски не даде одговор на ниту едно прашање. Ќе бевме задоволни доколку Манчевски одговореше барем на едно прашање.Господинот Манчевски или господинот Зоран Дамјановски треба да одговорат што се крие зад поставените критериуми во Куманово, посебно во делот на фирмата која може да конкурира? Одговорете дали целата група на фирми е составена само за да се задоволат критериумите на повикот, а на крај сепак набавката да ја врши и извршува фирмата Метропаркингплус ДОО Скопје? Ова се прашањата кои ви беа поставени господине Манчевски. Наместо да избегнувате да ги одговорите пренасочувајќи го скандалот во друг правец, бидете доследни и ако се е чесно и морално одговорете на овие прашања, порача ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
5 копии

„Илија Димовски, треба да престане да ја заморува македонската јавност со јалови прашања. Очигледно со злоупотреба на државни институции во партиски цели ги има сите документи. Ама не ги објавува сите. Еве денес ние ќе објавиме уште еден. Ова е одлуката на нивната Државна комисија по жалби за јавни набавки при Владата на ДПМНЕ, која токму на основа на се што денес зборува Димовски, одлучи дека изборот за најповолен понудувач и тендерската постапка се целосно законски. Се е согласно законот и нема никаков скандал. Сè што му е и понатаму нејасно на Димовски, слободно нека се обрати и праша таму", рече Манчевски. Тој рече дека во средата ги објавил сите договори што ги има, како и билансите, а во четврток побара од власта одговори за бројот на вработени во државната администрација, за договорот за набавка на мазут меѓу Клинички центар и ОКТА, како и некој налог за извршена уплата на некој медиум што ја спроведува кампањата против СДСМ. „Ниедно од претходните барања не би требало да претставува никаков проблем, ...
| | веќе видена | слични

Се пострашна станува аферта во која е вплетен потпретседатлеот на СДМС, Дамјан Манчевски и градоначлникот на Куманово ЗоранДамјановски, смета владејчката ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата денеска излегоа со нова документација која според нив покажува дека Манчевски во договор со градоначалникот на Куманово, ја искористилсрпската фирма само за да може да учествува на тендерот, а потоа, цел бизнис во Македонија го вршела фирмата на потпретседателот на СДСМ. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека фирмата на Манчевски воопшто и не можела да конкурира на тендерот на општина Струмица бидјеќи не ги исполнувала условите. Од владејчката партија прашуваат и дали условите во тендерот кој го распишала општина Куманово биле скорени за на него да може да учествува само фирмата од Србија, блиска на Манчевски Новиот тедерски скандал кој го тресе највисокото раководство на СДСМ тежи над 370.000 евра. Тој е само еден во низата сомнителни тендери кои општини под власт на СДСМ ги распределуваат на луѓе од највисокото партиско ракводство или пак на ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска настапи со нови докази во случаот со тендерот со кумановските паркинзи. Илија Димовски приложи документи на кои јасно стои потписот на потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски. Нема бегање од одговорноста, вели Димовски. Нови докази околу тендерот со јавните паркиралишта во Куманово кој го добила фирмата чиј сопственик е потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски. Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски презентира документи од кои се гледа дека потписник на договорот за "Метропаркингплус", е токму вториот човек на СДСМ. Во нив е наведена и сумата од речиси 23 милиони денари, односно 400 000 евра. Димовски исто така запраша дали учесниците на тендерот свесно манипулирале за да им биде доделено управувањето со паркинзите. Имено,според Димовски, фирмата на Манчевски не ги исполнувала условите за обрт од минимум 15 милиони денари годишно, или стопанисување со паркиралиштата во најмалку 5 града. Токму затоа најпрвин била одбрана ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 232 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фирмата на Манчевски работела по тендер во вредност од 400.000 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: