Олимписка хроника

2 копии

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време од 74 секунди и 70 стотинки што е нов Олимписки рекорд на делницата од 500 метри. За неа ова е второ злато од ОИ откако пред четири години во Ванкувер беше најдобра во истата дисциплина. Среброто и припадна на Олга Фаткулина од Русија со 36 стотинки послаб резултат, а бронзата ја освои Маргот Боер од Холандија со заостанување од 78 стотинки зад старо-новата олимписка првенка. Наталие Гејсенбергер од Германија го освои златниот медал во санкање поединечно на Олимпијадата во Сочи. 24-годишната Германка која беше апсолутна фаворитка за најсјајното одличје на најдобар можен начин ја оправда улогата. Таа беше најдобра на четирите трки и сосема заслужено бронзата од Ванкувер пред четири години ја претвори во злато. Среброто го освои нејзината сонародничка Татјана Хефнер, која пак го бранеше приматот Олимписка првенка, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фуркад 20-километарската патека ја мина со време од 49:31,7 минути, ова време за 12,2 секунди беше подобро од она кое го оствари второпласираниот Германец Ерик Лесер, кој го освои сребрениот медал. Третото место и бронзениот медал му припадна на домашниот натпреварувач Евгениј Гараничев, кој зад Фуркад задоцни за 34,5 секунди. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Мартин Фуркад од Франција го освои вториот златен медал на Зимските олимписки игри во Сочи, откако победи во бијатлонската трка на 20 километри. Претходно, Фуркад, освои златен медал и на пурсуит трката на 12,5 километри. Фуркад 20-километарската патека ја мина со време од 49:31,7 минути, ова време за 12,2 секунди беше подобро од она кое го оствари второпласираниот Германец Ерик Лесер, кој го освои сребрениот медал. Третото место и бронзениот медал му припадна на домашниот натпреварувач Евгениј Гараничев, кој зад Фуркад задоцни за 34,5 секунди.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дваесет ичетиригодишната Корејка, која е светска рекордерка во оваа дисциплина, го одбрани златниот медал кој го освои во Ванкувер. Сребрениот медал го освои домашната натпреварувачка Олга Фаткулина (75.06 секунди), додека бронзениот медал и припадна на Маргот Боер од Холандија (75.48 секунди). Боер на Холандија и го донесе осмиот медал на Игрите во Сочи.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 154 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Олимписка хроника

Од:
До кого (е-маил):
Порака: