Нови 13 позитивни и 63 сомнителни случаи на заразени со свински грип

Масовно носење маски се уште не се препорачува, а препорака од ресорното министерство е во овој период да не се организираат екскурзии и масовни собири Во последното деноноќие тринаесет нови случаи од свинскиот грип. Најновите анализи на Клиниката за инфективни болести велат дека меѓу новозаразените каде е потврдено присуството на грипот H1N1 се и случаите на две бремени жени и едно деветгодишно дете каде е констатирана потешка клиничка слика. Викендов се прегледани 63 сомнителни пациенти за кои се чека лабораториска потврда дали се заболени, со што бројот на позитивни случаи моментално изнесува 107 лица. Според информациите на Министерството за здравство, а вчера пренесени од претседателот на Комисијата за пандемски грип Јованка Костовска, околу 68 отсто од заболените лица се на возраст од 10 до 25 години, процентот во однос на заболени мажи и жени е речиси ист, 85 отсто од позитивните случаи се од Скопје од кои не патувале надвор од земјава, вкупно 34,6 отсто се ученици, а најголем број пријави за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во лабораторијата на Институтот за јавно здравје вчера на проверка беа нови 30 сомнителни случаи на заболени од вирус А Х1Н1. Завчера ИЈЗ потврди уште 32-ца новозаболени, со што бројката на заразени со новиот вирус се искачи на 149. "Меѓу сомнителните случаи има ученици и обични граѓани, има и возрасни", изјави доктор Јованка Костовска од Комисијата за пандемиски грип. Резултатите за овие сомнителни случаи се очекуваа до крајот на вчерашниот ден. Според податоците од здравствените работници засега во Македонија нема услови за прогласување на епидемија или пак за затворање на училиштата и градинките. Директорот на Клиниката за инфективни болести информираше дека во моментов 12 лица се хоспитализирани поради новиот вирус. "Во овој момент на клиниката има хоспитализирани 12 пациенти со потврдена инфекција Х1Н1. Станува збор за клиничка слика полесна она што се очекуваа", изјави доктор Ѕвонко Миленковиќ, директор на Клиниката за инфективни болести. Најголем дел од новозаболените се ученици и млади на возраст ...
| | веќе видена | слични

Триесет и два нови случаи на заразени со вирусот Х1-Н1 се регистрирани во последните 24 часа, 29 од нив се ученици. Граѓаните во паника да се заштитат од грипот бараат заштитни маски во градските аптеки. На улица денеска можеше да се забележат многу луѓе со маски на нивните лица, но од Комисијата за пандемски грип апелираат маски да користат само лицата заразени со вирусот и здравствените работници. „И оние кои ги носат маските треба точно да знаат како се употребува маската затоа што несоодветната употреба на маската е поголем ризик отколку заштитата што може да ја даде за новиот тип на вирус. Гледаме по улиците ученици со маски, кај дел маските им беа спуштени од лицата надолу под брадата откако излегле од училиште. Маската доколку се носи треба да се менува на 2 часа за да има заштита и да биде чиста и ефикасна“ вели Јованка Костовска, претседателка на Комисијата за грип. Епидемиологот Блаже Николовски вели дека за ширење на вирусот придонесува и топлото време проследено со сонце, што е необично за овој ...
| | веќе видена | слични

Од досегашните вкупно 153 регистрирани болни заклучно со вчера, 25 отсто или 38 болни се неувезени случаи Новиот вирус се' повеќе напаѓа од дома и се разгорува меѓу домашната популација, а за да се утврди болеста во Институтот за јавно здравје се чека и по два дена. Секојдневно се зголемува бројот на домашни случаи, лица кои се заразиле со вирусот Х1 Н1, иако не биле во странство, а и немале контакт со лица што биле надвор од земјата. Од досегашните вкупно 153 регистрирани болни заклучно со вчера, 25 отсто или 38 болни се неувезени случаи. На Инфективната клиника од последните 25 потврдени случаи на новиот грип, пет биле домашно заразени болни. Овие податоци, велат епидемиолозите и инфектолозите, укажуваат дека сме на прагот на преминување од почетната во втората, поопасна фаза. За неколку дена можно е да се смени стратешкиот пристап во третманот на новиот грип, со што на Инфективната клиника ќе се примаат само тешките форми и ризичните групи пациенти, а полесните случаи да се лекуваат кај матичните лекари ...
| | веќе видена | слични

Дури 30 луѓе за кои се сомнева дека се заболени од свинскиот грип, чекаат резултати од анализите – кои треба да потврдат дали го имаат вирусот. На инфективната клиника во моментов лежат 12 луѓе, меѓу кои една трудница, но сите се во стабилна состојба. Од 32-ца кои во моментов се заболени од свински грип, 29 се средношколци, а расте и бројот на заболени и сомнителни кои не патувале надвор од земјава. По вчерашната панична потрага по маски, здравствените власти денеска со нови препораки – дека маските не треба масовно да се носат, оти ако се носат несоодветно, тие повеќе штетат отколку што помагаат. Навалицата по маски не престанува и денеска. Аптекарите велат – колку и да порачаат, им се троши целата количина. Во меѓувреме, партијата на Бошкоски обвинува дека македонските мерки против свинскиот грип се несоодветни и ненавремени и бара оставка од министерот Османи. Од Министерството одговараат дека партијата на Бошковски само ја дефокусира јавноста и придонесува за ширење на паника меѓу граѓаните.
| | веќе видена | слични

Прекини на наставата нема – училиштата не се затвораат поради свинскиот грип – велат од министерството за образование, кои смируваат да не се крева паника поради болеста, а не ја кажуваат бројката на отсутни ученици. Со апел  да се оди на школо излезе градоначалникот на Скопје, Трајановски – во скопските средни што се под негова ингеренција има најмногу болни од новиот грип. Тензијата се намалува кај родителите од скопското основно “Гоце Делчев“ – денеска на школо дошле 40 проценти од децата наспротив вчерашниот ден кога клупите беа празни – паниката се смирила откако од неделата во Делчев не е забележан нов случај на болни од свински грип. Средношколците низ градот се шетаат со заштитни маски – Арифе Абдиоска од средното медицинско вели дека препораките за заштита им ги дале професорите. Граѓаните ги почитуваат советите за заштита. Некои заканата од болеста не ја сваќаат сериозно. И додека училиштата се празнат – се повеќе работа за матичните лекари – во амбулантите се зголемува бројот на пациенти со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За 30 лица се чекаат резултати од анализите во лабораторијата на Институтот за јавно здравје и тие треба да бидат готови до крајот на денот. Бројот на заболени од новиот грип тип А (Х1Н1) во последните 24 часа не е променет и изнесува 32. Се препорачува општа популација да не носи маски, бидејќи тие се непрактични и несигурни и повеќе носат опасност отколку заштита. - Од овие 32 лица, 29 се ученици главно на возраст од 15 до 19 години. Од учениците кои се прегледани и за кои се добиени позитивни резултати поголемиот дел - 25 отсто, дале податок дека не патувале никаде, но биле во контакт со лице кое било заоблено и патувало. Се зголемува бројот на лица кои не патувале, а добиваат инфекција во државата. Откако ќе се добијат резултатите од 30 сомнителни, епидемиолозите одат на терен ги бараат и кажуваат кој треба да добива тамифлу, изјави денеска Јованка Костовска, претседател на Комисијата за пандемски грип. Таа посочи дека училиштето „Лазар Танев“ има најголем број заболени-28, потоа следат „Никола ...
| | веќе видена | слични

Кај 32 лица во Македонија е потврдено присуството на новиот грип А(Х1Н1), објави Институтот за јавно здравје во текот на вчерашниот ден. Дел од нив престојувале на двор од границите на државава, а за дел, нема податоци дека биле надвор од Македонија. Комисијата за пандемски грип порача да се одложат планираните ученички екскурзии во и надвор од државата. Здравствените работници заклучија дека нема потреба масовно да се носат заштитни маски, со образложение дека не постои епидемиолошка оправданост за тоа. Маските се неопходни кај медицинските лица и кај граѓаните кои се во контакт со луѓе кои имаат симптоми на грип. (Крај)      
| | веќе видена | слични

Граѓаните во Македонија во паника од постојаното зголемување на бројот на заболени од новиот грип. Од синоќа до утрово здравствените власти јавуваа дека бројот од 14 пораснал на 32 нови случаи. Со тоа, бројката на заразени од овој вирус во Македонија се искачи на повеќе од 130. Во гимназијата „Никола Карев“ половина од учениците денеска не се пријавија на настава, откако во тоа школо бројката на заболени се искачи на седум. Дел од новозаболените биле на екскурзија во Будимпешта, Унгарија. Комисијата за пандемски грип вчера препорача сите ученици од „Никола Карев“ кои биле на екскурзија да не посетуваат настава во следните седум денови. Вчера, исто така беше препорачано да се одложат сите екскурзии на ученици во и надвор од државата. Но, надлежните и покрај секојдневното зголемување на бројката на заболени и брзото ширење на вирусот се на мислење дека нема причина за затворање на училиштата поради непостоење на епидемиолошка опасност. Препорака од комисијата е секој болен со симптоми на грип да не учествува ...
| | веќе видена | слични

Од новите 14 болни, петмина се ученици. Поради А/Х1Н1 има сé повеќе празни столчиња во училишните клупи, а се одложуваат и екскурзиите на учениците. Училиштата сами носат мерки за заштита, иако тие не се препорака на комисијата за пандемски грип Пандемскиот грип и понатаму сее страв и продолжува да заразува меѓу населението. Институтот за јавно здравје откри 14 нови болни во земјава, со кои бројот на вкупно регистрирани порасна на 121 заболен од појавата на првиот болен во јуни досега. Поради А/Х1Н1 има сé повеќе празни столчиња во училишните клупи, а се одложуваат и екскурзиите на учениците. Училиштата сами носат мерки за заштита, иако тие не се препорака на комисијата за пандемски грип. Таа, пак, апелира оти нема потреба да се носат заштитни маски. - Од новите 14 болни, петмина се ученици од гимназијата „Никола Карев“, двајца се од средното угостителско училиште „Лазар Таневски“ и има по еден ученик од гимназијата „Јосип Броз-Тито“ и од основните училишта „Гоце Делчев“ и „Браќа Миладиновци“. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 640 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 468 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови 13 позитивни и 63 сомнителни случаи на заразени со свински грип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: