Го читал Достоевски па убивал жени

За осум месеци Виктор Карамарков извршил 7 убиства од кои 3 во обид. Убиецот кој е со висока интелигенција го читал Достоевски, а по убиствата одел да се помоли во црквата во Ѓорче Петров оти чувствувал грижа на совест Третиот сериски убиец во државава е Виктор Карамарков, 28-годишно момче од населба Ѓорче Петров. Карамарков е македонскиот Раскољников, кој за осум месеци убил четири жени, а имал и три обиди за убиства. МВР против него поднесе кривична пријава, а тој е префрлен во затворот Идризово каде се наоѓа на издржување на затворска казна. Полицијата од досегашната истрага утврдила дека жртвите ги убивал од користољубие со секира завиткана со пластична ќеса. Незаштитените жени ги гледал во очи, а со десната рака ги удирал на десната страна од главата. Од жртвите го одземал златниот накит, а потоа пред да го напушти местото на злосторството, им ги заклучувал влезните врати од домовите каде жените живееле. На вчерашната прес-конференцијата министерката Гордана Јанкуловска и директорот на Бирото за јавна ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот за сериски убиства е под посебен надзор во Истражниот затвор, откако му е одреден 30-дневен притвор Дваесет и осумгодишниот Виктор Карамарков, осомничен од полицијата за убиство на четири жени, од завчера се наоѓа под посебен надзор во истражниот затвор „Скопје“. Тука ќе остане наредните триесетина дена, откако истражен судија вчера му одреди притвор. Карамарков итно беше транспортиран во притворската ќелија во Шутка, од најголемиот затвор во земјава каде што издржуваше осуммесечна казна за кражба. „Извршени се сите неопходни прегледи од страна на лекарска екипа. Засега изгледа смирено, редовно ја прима метадонската терапија, како и другите неопходни лекарства“, велат од истражниот затвор. Надлежните се на штрек, со оглед дека до него редовно пристигнуваат дневните весници, во кои опширно се известува за серијата убиства на жени во Скопје, за кои е осомничен младиот Карамарков. Тој не е нов станар во притворските ќелии на истражниот затвор во Скопје. Вработените велат дека често престојувал ...
| | веќе видена | слични

Првенец на генерација во ГУЦ, физички и психички малтретиран од мајка му. Соседите и средното градежно училиште ги негираат ваквите информации кои на новинарите им ги даде полицијата, како сознанија што ги добила од испрашувањето на Карамарков. Во средното градежно, каде што наводно учел првенецот Карамарков, не е дозволено влегување со камера. Директорката на училиштето вели дека – провериле по архивите и не нашле дека таков ученик некогаш учел кај нив. Уште една недоследност во полициската операција Раскољников, откриваат истражните судски органи, кои велат дека Виктор Карамарков сам се пријавил во полиција, ден по последното убиство во Бутел. Но не за да признае дека тој е убиецот на четирите жени, туку за да ја одлежи старата, осуммесечна казна затвор за кражби. Невропсихијатрите кои истражуваат вакви случаи, објаснуваат дека ваков човек сам се пријавува в полиција за да си олесни. Наспроти полицијата, која смета дека мотивот во случајот Карамарков е користољубие, невропсихијатрите велат дека овој ...
| | веќе видена | слични

Виктор никогаш не бил малтретиран од мајка си, тврдат соседите и пријателите на осомничениот сериски убиец Мол, шок и неверување кај соседите на семејството Карамаркови. Никој не сака да коментира за момчето од нивната улица Виктор Карамарков, кој вчера и официјално беше обвинет како третиот сериски убиец во Македонија. Пријателите и соседите ја потврдуваат приказната на МВР за Виктор, за среќата и за тагата, за подемот и пропаста на ова момче. Од бистар ученик до наркозависник и ситен крадец. Според нивните приказни, Виктор бил момче што сите го сакале. Тие вината ја лоцираат кај неговата зависност од хероин. Соседите тврдат дека Виктор почнал да се дрогира пред повеќе од пет години, кога бил во врска со девојка, исто така зависник. Оттогаш тој одел само надолу. Од почит кон неговата мајка, му наоѓале понекоја работа, но тој не можел да задржи ниту едно работно место оти поткраднувал од касата. - Не крадеше по многу, ситно за дрога. Му велевме да престане, но бадијала. Еден мој пријател го молев за ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот осомничен сериски убиец Виктор Карамарков, познат како Шеќерот, јаде, пие, ги слуша стражарите, мирен е и ја прима задолжителната метадонска терапија, вака накусо изгледаат неговите досегашните пет дена во КПД „Идризово“, велат од Управата за извршување санкции. Карамарков во затворот го чуваат стражари 24 часа, така било наредено од истражните органи бидејќи 30-годишното момче има самоубиствени мисли и може да искористи можност да се самоубие. Пред да дојде в затвор, тој очи в очи разговарал со истражен судија во скопскиот Кривичен суд. Не криел ништо, признал дека во полиција ја кажал вистината и повторно ги опишал делата за кои е приведен. Карамарков, како што неофицијално дознаваме, во истрагата рекол дека мора да ги признае убиствата за да се спаси од гревовите, маките и да нема веќе страшни соништа. - Се каам за се што направив, а сега откако признав се полесно ми е на душата - биле последните зборови на Виктор Карамарков кажани на заминување по разговорот со истражните органи на кои им ...
| | веќе видена | слични

Од вештачењето на форензичарите ќе зависи колку и какви докази обвинителството ќе обезбеди пред судот, па Виктор Карамарков да биде осуден на доживотен затвор како вториот сериски убиец во Македонија Детево кога ми заѕвони на врата веднаш почна да зборува за хуманост, но кога го спомна зборот Господ, се штрекнав и станав внимателна. Рече дека Господ ќе им врати на тие што биле милозливи и слични работи. Тогаш го прашав што конкретно му треба. Ми рече дека мајка му имала тешка сообраќајна несреќа и дека му требале пари за лекување. Имаше полна папка, но носеше и кеса со себе. Не го пуштив да влезе внатре, а тој продолжи да зборува. Упорно стоеше во ходникот. Пристоен беше, убаво зборуваше. Немав пари да му дадам, па тој си замина. Кога го видов вчера на вестите веднаш го препознав. Уште не можам да си дојдам на себе од шокот дека бев очи в очи со убиецот. Ова е приказната на средовечна скопјанка од зграда во центарот на Скопје, која пред десетина дена имала блиска средба со Виктор Карамарков, осомничениот ...
| | веќе видена | слични

Истражен судија и обвинител вчера во Идризово требаше да започнат со распит на осомничениот Виктор Карамарков кому му се ставаат на товар четири убиства и три во обид Виктор Карамарков, кого полицијата го осомничи за четири убиства и три во обид, ќе биде испрашуван во затворот Идризово. Вчера од Основниот суд Скопје 1, судијата Владимир Туфегџиќ изјави дека по барањето за спроведување истрага против Карамарков, истражен судија и јавен обвинител вчера го посетиле осомничениот во Идризово, каде по апсењето е спроведен заради издржување на осуммесечната затворска казна за сторени кражби. Осомничениот покрај издржувањето на казната е под постојан надзор со оглед на тоа дека тој имал самоубиствени намери. Поради тежината на кривичното дело убиство, нему му се заканува доживотна робија, а по распитот на истражниот судија и обвинителот ќе се знае дали и за делата за кои заработил кривични пријави ќе му биде определена мерка притвор. Со истрагата ќе утврди дека бројот на жртвите е поголем. Но откако вчера на сајтот ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Во понеделникот (9-ти ноември) полицијата објави дека идентификувала 28-годишен маж како извршител на четири убиства и три обиди за убиства. Виктор Карамарков, наводно, користел секира за да ги убие четирите повозрасни жени поради нивниот накит. Убиствата во Скопје се случија во текот на изминатите осум месеци. Карамарков, кој е зависник од дрог, беше уапсен кон крајот на минатиот месец. Доколку биде осуден, тој може да се соочи со доживотен затвор. (Макфакс, A1, МИА, Сител, Алсат - 09/11/09)
| | веќе видена | слични

Многу нејаснотии околу психолошкиот профил на МВР за Виктор Карамарков Катанец на железната врата од дворот. Во куќата на осомничениот сериски убиец Виктор Карамарков (28) вчера претпладне немаше никого. Соседите на улицата „Александар Македонски“ во населбата Ѓорче Петров велат дека мајката на момчето, со која заедно живееле, е во голем шок откако ја примила веста дека полицијата го посочила нејзиниот син за сериски убиец. Соседите ја познаваат како мирна и повлечена жена. Не веруваат дека е „социопатолошка“ личност, која го малтретирала синот, како што тврди полицијата. „Не излегуваше премногу. Се грижеше за една стара жена, и' беше негувателка, од неа добиваше некој денар“, раскажуваат жителите на „Александар Македонски“. И тие се во шок и неверување. Виктор го познаваат многу добро. „Кога беше помал, беше воспитано и мирно дете. Потоа влезе во канџите на дрогата и стана неподнослив. Постојано крадеше, дури и во нашите дворови, ни земаше велосипеди, столчиња, се' што ќе му паднеше при рака. Потоа ги ...
| | веќе видена | слични

Дали Виктор Карамарков е сериски убиец ќе одговори судот. Полицијата ги подготвува доказите со кои ќе аргументира дека 28 годишниот скопјанец усмртил четири старици со секира. Клучно за форензичарите е дали МВР ќе успее да обезбеди квалитетни материјални докази, наспроти признанието на притворениот. За искусниот форензичар клучно значење ќе имаат трагите откриени на местата на злосторствата, ако воопшто ги има- колку тие докази одговараат на импулсивниот Виктор- Доколку во затворот во Идризово е соодветно обезбеден младиот убиец од Скопје ќе се соочи со судот- извесно е дека ќе одговара за четири убиства кои можат да го затворат доживотно. Во овој случај не смее да се повтори судбината на новинарот Владо Таневски. Иако посочуван како сериски убиец остана дилема дали навистина тој ги убил сите жени за кои беше осомничен. Полицијата е уверена дека има сериски убиец- одговарале биолошките траги, но има и признание од притворениот, но сепак, форензичарите секогаш оставаат простор за сомнеж се додека не се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 640 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 597 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Го читал Достоевски па убивал жени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: