Данска го совлада Камерун; заврши мондијалскиот сон за ’Лавовите’

2 копии

Селекцијата на Данска му го нанесе вториот пораз на Камерун во Јужна Африка по што ’лавовите’ се надвод од Светското Првенство и полека можат да си ги пакуваат куферите Камерун стана првата земја што го завршува мондијалскиот сон откако вечерва го претрпе вториот пораз во Јужана Африка. Данска успеа со пресврт да слави со 2-1 во дуелот со ’лавовите’ и да стигне до три значајни бода и да си го одржи шансите за пласман во следната фаза. Со ваквиот разво, селекцијата на Холандија, која е лидер во Групата Е, веќе има загарантирано учество во нок-аут фазата. Првата закана на натпреварот ја упатија Данците, но Ромдел во 7та минута не успеа да го претвори додаваање на Јоргенсен во погодок. Во 10та минута резултатот веќе беше отворен но Камерунците беа тие што дојдоа во водство. Кристиан Поулсен направи грешка на својата половина и му ја препушти топката на Вебо, кој веднаш го проигра Ето а напаѓачот на Интер не погреши при ударот од десетина метри. Неколку минути подоцна, Камерун можеше да го ...
| | веќе видена | слични

Јужна Африка беше трето светско првенство за најдобриот камерунски фудбалер Самуел Ето, но и по третпат испадна уште по првиот круг. Со поразот од Данска од 2:1, камерунските репрезентативци станаа првиот тим, кој го заврши својот мундијалски настап. Ниту победа над Холандија во третото коло од фазата на групи не може веќе да им помогне. Ето, пак, беше стрелец против Данска за 1:0 и ја погоди стативата на крајот од првото полувреме, при резултат 1:1. Сепак, тоа не му беше утеха на еден од најдобрите напаѓачи на денешницата.- Овде, во Јужна Африка, го доживеав најголемото разочарување во својата кариера. Дојдов на првенството преполн со ентузијазам, се надевав на добар резултат, но испадна поинаку. Дадов се од себе, се што имам во нозете и во срцето. За жал, нашата авантура заврши прерано - кажа напаѓачот на Интер.
| | веќе видена | слични

Најдобриот камерунски фудбалер Самуел Ето, на југот од Африка, по третпат настапи на светските првенства, но и по третпат го заврши натпреварувањето уште во првиот круг. По поразот од Данска, Камерун стана првата репрезентација која веќе по првите две кола заврши со својот настап на Светското првенство. Не може да им помогне ниту каква било победа во последниот натпревар од групата против селекцијата на Холандија. Самуел Ето го постигна водечкиот погодок за „нескротливите лавови“, го погоди и дирекот пред крајот на првото полувреме, но и тоа не беше доволно да се избегне поразот од Данска. - Овде во Јужна Африка го доживеав своето најголемо разочарување во кариерата. Навистина на првенството пристигнав преполн со ентузијазам, како на личен поглед така и на репрезентативен план. Се надевав на добар резултат, затоа што во текот на целата сезона бев фокусиран за да бидам максимално подготвен за СП. Тоа беше единствената работа за која мислев во изминатиот период. Дадов се од себе, се што имам во своите нозе и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прекрасни натпревари, полни со возбудувања, бројни шанси и стативи, особено меѓу Камерун и Данска. Холандија ја совлада Јапонија и се промовираше во патник во осминафиналето, додека во мечот од групата Д, Гана и Австралија одиграа нерешено 1:1. Во Е групата Данска и Камерун го одиграа највозбудливиот натпревар досега. Африканците први поведоа со голот на Ето во 10 минута, но Данска направи целосен пресврт со головите на Бендтнер во 33 и Ромедал во 61 минута. Со овој резултат и победата на Холандија над Јапонија од 1:0 (гол на Снајдер во 53 минута), Лалињата веќе се промовираа за сигурен патник во осминафиналето, додека Камерун е првата репрезентација која ниту теоретски не може да се пласира во вториот круг. По одиграните две кола, води Холандија со шест бода, Јапонија и Данска во директен дуел ќе решаваат кој ќе оди понатаму, бидејќи и двете селекции имаат по три бода, додека Камерун остана без бодови. Инаку мечот Данска – Камерун го одбележа одлична игра на двете селекции, со вистински огномет од ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - МНОГУ КАЛКУЛАЦИИ ВО ПРЕСРЕТ НА ПОСЛЕДНОТО КОЛО Неизвесен расплет, многу калкулации и пресметки се очекува да има во последното коло од групната фаза на Светското првенство во Јужна Африка. По два одиграни меча во првите 5 групи речиси сите репрезентации се надеваат дека ќе може да продолжат во нокаут-фазата. Од репрезентациите што имаат одиграно по два меча, Холандија е единствената селекција која пред почетокот на третото коло има сигурен пласман во следната фаза. „Лалињата“ имаат максимални шест бода во групата Е и го чека Камерун кој е единствениот што нема ниту теоретски шанси да се најде во осмина-финалето. И покрај пласманот понатаму, селекторот на Холандија, Берт ван Марвијк сака неговиот тим да игра многу подобро во продолжение од првенството. - Дојдовме тука да го освоиме пехарот и да станеме светски прваци. Знаеме дека воопшто нема да биде лесно. Мора да продолжиме подобро и да ја задржиме самодовербата. Нормално дека е потребна е среќа - вели Ван Марвијк.Нигерија која очекуваше на својот ...
| | веќе видена | слични

Фудбалот навистина можел да биде целовечерна забава. Тоа го докажаа Данска и Камерун. Данците иако губеа со 0:1 на крајот успеаја да слават со 2:1 и да останат во трката за втората фаза, а Камерун ја заврши својата приказна. Тоа беше убавицата на досегашниот дел на првенството во која имаше се што го прави фудбалот примамлив за гледање. Драматика, акции, шанси, грешки, атрактивни потези, емоции..... Затоа и оние кои биле благо наклонети кон Данска сигурно на крајот чувствувале одредена доза жал за Камерун. Овој меч во Преторија нема да влезе во антологијата според одбранбените показатели. Таа послаба фокусираност на дефанзивата беше последица на тоа што и на двата тима очајнички им беше потребна победа. Камерун почна поагресивно и по грешката на одбраната на Данска и поведе со голот на Ето. Со тој гол напаѓачот на Интер им се придружи на своите сонародници кои давале голови на повеќе Светски првенства - Роже Мила, Франсоа Омам Бијик и Патрик Мбома. Но, Данска го имаше Ромедал по десната страна. Неговиот ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Данска ја забележа првата победа на Мундијалот, совладувајќи го Камерун со 2:1 (Бентнер 33', Ромедал 61' - Ето 10') со што ги сочува шансите за пласман во втората фаза. Данците до трите бода стигнаа по пресврт, откако претходно Камерун го отвори резултатот, по што, во офанзивна игра од двете репрезентации, поефикасни беа Данците кои два пати ја затресоа мрежата на "лавовите", кои по овој пораз се простија од Мундијалот.- Сега сме на 50%, а за да биде 100% ќе мора да ја победиме репрезентацијата на Јапонија. Не испаничнивме по рано примениот гол. Знаевме дека ќе се вратиме во игра. Бевме трпеливи, а можевме да славиме и поубедливо. Никој нема да се сеќава на оваа победа ако не го добиеме последниот натпревар, изјави селекторот на Данска Мортен Олсен. Селекторот на Камерун Пол ле Гуен изјави дека нема намера да се раздели од својата фукција.- Разочарувањето е големо, зашто имавме големи очекувања, но јас нема да се разделам со Камерун. Не бевме доволно ефикасни пред противничкиот гол и ...
| | веќе видена | слични

Ето, најдобриот фудбалер на Камерун по трет пат настапи на Светско првенство, и по трет пат го заврши натпреварувањето веќе во првиот круг. Со поразот од Данска со 2:1 репрезентативците на Камерун се првата екипа која сигурно си оди дома веќе по првиот круг. Тоа не може да го смени ниту победа против Холандија во последното коло од Групата Е. - Овде го доживеав најголемото разочарување во кариерата. Дојдов полн со ентузијазам и се надевав на добар резултат, но испадна поинаку, изјави славниот играч на Интер. Ето сепак постигна гол против Данците. Тој го отвори резултатот и имаше една погодена статива кон крајот на првото полувреме. Сепак Данска постигна два гола и заслужено победи со 2:1. (Крај)
| | веќе видена | слични

Преторија Камерун е првата репрезентација која ги загуби сите шанси за пласман во следната рунда на Светското првенство, откако синоќа загуби од Данска со 2:1. Ваквиот исход во целост и одговараше на Холандија, која воедно стана првата репрезентација, која што теоретски го обезбеди пласманот во осминафиналето. Натпреварот помеѓу Данска и Камерун понуди извонредно возбудлив фудбал, полн со динамика и многу упатени удари. Данска до победата дојде со пресврт, а Африканците пропуштија бројни шанси да изборат барем бод. Во водство дојде Камерун преку Ето во 10 минута, а победата на Данците им ја донесоа Бентнер во 33 и Ромендал во 61 минута. Камерун имаше 54 отсто посед на топката, упати 23 удари кон голот на противникот и изведе седум корнери, додека Данска упати 13 удари и имаше два корнери. Селекторот на Камерун Пол Ле Ген изрази жалење за бројните шанси, но нагласи дека нема да си поднесе оставка заради неуспехот. „Неверојатно што се промашивме и поради тоа не успеавме. Можеме да жалиме за промашувањата во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Данска ги задржаа своите шанси да се пласираат во продолжение на Светското првенство, совладувајќи ја репрезентацијата на Камерун со резултат 2:1. Напаѓачот на Камерун Самуел Ето го отвори резултатот на натпреварот уште во 10 минута. Се до 33 минута Камерун имаше резултат во своја полза, но напаѓачот на Арсенал од редовите на Данска, Николас Бентнер го изедначи резултатот во 33 минута на 1:1. До крајот на првото полувреме и двете репрезентации имаа по една сто процентна шанса. Конечниот резултат од 2:1 го постави Денис Ромедал во 61 минута, на тој начин што ги натера Камерунците да ги спакуваат куферите за дома пред да го одиграат последниот натпревар во групната фаза. Данска и Јапонија кој имаат по три бода во групата “Е“ ќе играат натпревар “за живот или за смрт“ за која репрезентација да се пласира во 16-те најдобри на Светското првенство во Јужна Африка. Во ова група на прво место е Холандија со 6 бода, а последна репрезентацијата на Гана со ниеден освоен бод.
| | веќе видена | слични

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 284 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на општина Карпош денес и официјално ја објави неговата кандидатура на претстојните локални избори. Тој повторно ќе ја побара ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Данска го совлада Камерун; заврши мондијалскиот сон за ’Лавовите’

Од:
До кого (е-маил):
Порака: