(ВИДЕО) Козаров: Што работат 24/7 Талески и ДПМНЕ, кога до вчера не знаеја за мизерните услови во една образовна институција?


2 копии

-Вчера и денес сме сведоци на нови небулозни и алиби изјави на Градоначалникот Талески, потпомогнати од дел од советниците од ДПМНЕ. Вчера Талески изјави дека не знаел за состојбите во Средното музичко училиште, во стилот не сум од тука, што беше срамно и скандалозно, рече Горан Козаров, совеник во Советот на Општина Битола, на денешната прес конференција. Тој истакна дека дури откако медиумите објавија инфомации за состојбата на ова училиште, градоначалникот и ВМРО ДПМНЕ излегоа и кажаа дека ќе помогнат во реконструкцијата на училиштето. - Не знаеме кога повешто ни ги фарба очите вчера или денес. Но, тоа личи на ДПМНЕ и на Талески, рече Козаров. -Па добро, што работат како што велат 24/7, Талески и ДПМНЕ, кога до вчера не знаеја за мизерните услови во една образовна институција, а ветуваа реформи во школството, праша Козаров и додаде дека сега, кога се ближат избори, тие излегуваат на терен и ветуваат повторно реформи во образованието. -И замислете – пак за сѐ им е виновна опозицијата и бараат решавање на ...
| | веќе видена | слични

Со почетокот на оваа недела, конечно, јавноста слушна за условите во кои учат музичките таленти од југозападниот дел на Македонија. Велам југозападниот, затоа што како единствено средно музичко училиште во регионот, тука учат деца не само од Битола, туку и од соседен Прилеп, Ресен, Охрид, Крушево, Демир Хисар, Кичево итн. Децата кренаа глас, со поддршка на родителите. Си ги кажаа маките, напишаа транспаренти, побараа подобри услови и беа доволно паметни со помош на техниката да го објават својот проблем на порталот на CNN, кој е отворен за јавноста, без поддршка на оваа светска ТВ мрежа. Што добија за возврат од возрасните? Директорот на училиштето, како прв човек назначен од Министерството, има одговорност пред учениците, но и пред јавноста да ги изложи побараните решенија за надминување на проблемот, оти овој проблем не е од вчера и овие услови не се од вчера. Што е преземено, каде е побарана помош, од кого е побарана помош, дали навистина Министерството за образование ја знае вистинската состојба на ...
| | веќе видена | слични

Неофицијално, директорот на музичкото училиште Панде Тундтевски, утринава најпрво до училишниот одбор поднел оставка на оваа функција. Училишниот одбор не ја прифатил оставката, по што дикреторот истата изјавил дека ќе ја достави до Министерството за образование и наука. Во 16 часот,портпаролот на ова министерство Давор Политов, не информираше дека најпрво тие од медиумите дознале за оставката на директорот на музичкото училиште Панде Тунтев. Од страна на министерството директорот бил повикан, по што било побарано од него да образложи дали има намера да поднесе оставка. Директорот ја потврдил информацијатра, но во министерството до попладнево не пристигнало барање за оставка во писмена форма. Вчера битолскиот градоначалник Владимир Талески го посети музичкото училиште и најави реконструкција на блокот Б. За него ова сепак има политичка позадина. „Мислам дека се сакаше политички да се испоентира од некоја од опозиционите партии, што значи уште не можам да верувам и да разберам како им е толку мерак Битола да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на битолското средно музичко училиште Панде Тунтевски, поднесува оставка, јави битолската телевизија Тера.Тунтевски во изјава за телевизијата рекол дека денеска напладне ќе ја потпише и достави оставката, а за случувањата во музичкото вели дека не сака да коментира.Катастрофалната состојба во која се најде битолското средно музичко училиште беше топ тема во медиумите во Македонија, а стигна и до американската CNN.
| | веќе видена | слични

По случувањата во битолското средно музичко училиште кое со состојбата во кое се наоѓа беше топ тема во медиумите во Македонија, а стигна и до американската CNN, денеска од таму заминува директорот, кој ќе ја достави својата оставка на функцијата прв човек на средното музичко училиште, јави телевизијата Тера . За телевизијата Панде Тунтевски рече дека денеска напладне ќе ја потпише и достави оставката, а за случувањата во музичкото вели дека не сака да коментира.
| | веќе видена | слични

Панде Тунтевски, директорот на музичкото училиште во Битола за денеска најавува дека ќе поднесе оставка. По случувањата во битолското средно музичко училиште кое со состојбата во кое се наоѓа беше топ тема во медиумите во Македонија, а стигна и до американската СИ-ЕН-ЕН, Тунтевски во телефонски разговор за битоласката ТВ Тера потврдува дека денеска оставката од функцијата ќе ја потпише , а за случувањата во музичкото вели дека не сака да коментира. Катастрофалните услови во кои учат учениците во средното музичко училиште стигна и до СИ-ЕН-ЕН, а по притисокот на медиумите инспекција во училиштето испратија и од минситерството за образование. Битолскиот градоначалник Талески откако неколкупати беше прозван, беше во обиколка на училиштето и порача дека процесот на реновирање било во тек, а актуелноста на моментот ја оквалификува како злоупотреба на децата.
| | веќе видена | слични

Панде Тунтевски, директорот на битолското музичко училиште кое пред неколку дена беше на Си-Ен-Ен поради катастрофалните услови за учениците, поднесе оставка, објави битолската телевизија Тера. Распаднатите тоалети и испокршени училници во училиштето пред неколку дена беа тема и за една од најмоќните светски телевизии.
| | веќе видена | слични

Тунтевски во изјава за телевизијата рекол дека денеска напладне ќе ја потпише и достави оставката, а за случувањата во музичкото вели дека не сака да коментира. Катастрофалната состојба во која се најде битолското средно музичко училиште беше топ тема во медиумите во Македонија, а стигна и до американската CNN.
| | веќе видена | слични

Целосна реконструкција на фасадата со изолација, поставување нова дограма и други градежни зафати, ќе бидат преземени во рок од неколку месеци за реновирање на Музичкото училиште во Битола. Целосна реконструкција на фасадата со изолација, поставување нова дограма и други градежни зафати, ќе бидат преземени во рок од неколку месеци за реновирање на Музичкото училиште во Битола. Ова беше речено при денешната посета на битолскиот градоначалник во ова училиште, со неговиот тим од локалната самоуправа. Со средства од Министерството за образование, градежниот зафат ќе биде извршен врз целата зграда во која учат и ученици од УЦ `` Таки Даскалот``, а тендерската постапка е завршена. Ургентно, иако не е во надлежност на Општината, локалната власт веднаш ќе изврши реконструкција на тоалетите, за да се подобри хигиената, а дополнително, со нов проект ќе се решава проблемот со греењето. -Целукопната надворешна дограма и фасадата со се изолација, треба да заврши најдоцна до крајот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 398 | | | веќе видена

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 324 | | | веќе видена

Дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска во врска со нарачката на личните документи со новото уставно име истакна дека ...
сите 152 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 284 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 152 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Козаров: Што работат 24/7 Талески и ДПМНЕ, кога до вчера не знаеја за мизерните услови во една образовна институција?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: