Македонија - Медведев ќе ја посети Македонија

Рускиот претседател Димитриј Медведев е подготвен да ја посети Македонија заради потпишување на договор за пријателство и соработка, за што вчера разговарал со неговиот македонски колега Ѓорге Иванов на средбата во Санкт Петербург. Откако руската компанија „Газпром“ се согласи да ја вклучи Македонија во проектот за гасоводот „Јужен поток“, Иванов и Медведев, освен за енергетската соработка, разговарале и за можностите за подобрување на економските односи меѓу Македонија и Русија, и за потенцијалите за отворање на рускиот пазар за македонските производи.Идната соработка меѓу двете земји ќе се регулира со договорот за пријателство и соработка, чијшто предлог-текст Скопје веќе го достави до Москва. По усогласување на текстот би следело и потпишување на договорот, за кој чин, Медведев најавил подготвеност да ја посети Македонија.
| | веќе видена | слични

Македонскиот вицепремиер и министер за финансии, Зоран Ставрески и рускиот заменик-министер за финансии, Дмитриј Панкин, викендов во Санкт Петербург го потпишаа договорот за подмирување на рускиот клириншки долг кон Македонија. Со договорот, кој го регулира подмирувањето на долгот на некогашниот Советскиот Сојуз кон поранешна Југославија, Македонија добива 60 милиони американски долари, што ќе бидат искористени за реализација на проектот за гасификација на земјата. - Со потпишувањето на овој договор се затвора едно децениско прашање што ги оптоваруваше односите во економскиот дел. Верувам дека сега со тоа ќе се унапреди економската и енергетската соработка меѓу двете земји - изјави Ставрески по церемонијата на потпишување на спогодбата.Министерот за финансии истакна дека со тоа се зголемува можноста за соработка со Русија, особено со енергетскиот гигант „Газпром“, кој ќе помогне побрзо да се реализира проектот за гасификација.Реализација на вкупниот проект за гасификација на Македонија чини 300 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични

Шансите за влез на Македонија во трансевропскиот гасовод „Јужен поток“, сепак, малку ќе почекаат, и тоа барем неколку месеци. Ако во петокот македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, со голема доза на оптимизам од Санкт Петербург соопшти дека Русија се согласила да ја вклучи Македонија во овој проект, ваквите надежи вчера прилично се разводенија. Конкретно, првиот човек на руски „Гаспром“, Алексеј Милер, потенцираше дека дури за неколку месеци ќе биде позната судбината за евентуалното учество на Македонија во гасоводот. Поточно, претседателот на Управниот совет на рускиот гигант „Гаспром“, Милер, како што пренесе нашата агенција Е-репортер, на прес-конференција соопштил дека треба да биде направена техничка и економска анализа на можноста за вклучување на територијата на Македонија во гасоводот. „За таа анализа ќе бидат потребни меѓу два и три месеци, и во случај на позитивно решение, може да дојде до меѓувладин договор за вклучување на Скопје“, изјавил Милер. Претходно, во петокот, македонскиот претседател ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Русија го потпишаа Договорот за клириншкиот долг Договорот предвидува дека парите кои ни ги должи Руската Федерација ќе ги инвестира во гасификација на Македонија, проект кој финансиски ќе го поддржи и македонската Влада Клириншкиот долг на Русија кон Македонија и официјално е затворен. Оваа спогодба предвидува дека парите кои ни ги должи Руската федерација ќе ги инвестира во гасификација на Македонија, проект кој финансиски ќе го поддржи и македонската Влада. 60 со 16 милиони е соодносот кој влегува во почетната фаза. Значи со договорот, со кој го регулира подмирувањето на долгот на некогашниот Советскиот Сојуз кон поранешна Југославија, Македонија добива 60 милиони американски долари, што ќе бидат искористени за реализација на проектот за гасификација на земјата. Ова се реализираше за време на посетата на Русија на македонската делегација која ја предводеше претседателот Ѓорге Иванов, а кој се сретна и со рускиот колега Димитриј Медведев. Со свој потпис, планот го потврдија министерот за ...
| | веќе видена | слични

МОСКВА, Русија -- Македонскиот претседател Ѓорге Иванов по состанокот со својот руски колега Дмитри Медведев во Санкт Петерсбург во петокот (18-ти јуни) рече дека енергетскиот гигант Гаспром се согласил да ја вклучи Македонија во проектот за гасоводот Јужен тек. „Тоа ќе ни даде шанса да добиеме ефтини енергетски извори, што може да значи енергетска стабилност за земјата“, рече Иванов по состанокот кој се одржа на маргините од Меѓународниот економски форум. Гасоводот долг 900 километри -- кој треба да се отвори во 2015 година -- ќе ја поврзува Русија со Балканот, каде што потоа ќе се одвојува на север и на југ. Линијата меѓународно ја заобиколува Украина, за да се избегне повторно избивање расправии околу дотурот со гас кои ги попречуваа руските снабдувања во Европа во последниве години. (МИНA - 19/06/10; Maкфакс, ИТАР-ТАСС - 18/06/10)
| | веќе видена | слични

Вчера во Санкт Петербург беше потпишана спогодбата за подмирување на рускиот клириншки долг кон Република Македонија. Овој долг датира од времето на Советскиот Сојуз и неговата вредност е утврдена на 60 милиони долари, а договорот предвидува Руската Федерација да испорача стоки и услуги потребни за гасификација на Македонија. Заменик претседателот на Владата и министер за финансии, Зоран Ставревски, изрази увереност дека овој договор и дополнителни околу 15 милиони долари кои ќе бидат обезбедени од наша страна се гаранција за успешен старт на големите проекти за гасификација на земјава. Претходно Ставревски и Претседателот Ѓорѓе Иванов остварија средба со генералниот директор на „Газпром“, Алексеј Милер. На средбата меѓудругото е разговарано за вклучување на државава во големиот гасовод „Јужен поток“ со изградба на крак низ нашата територијата, како и партнерство меѓу рускиот гигант и Република Македонија во изградба на гасни електрани.
| | веќе видена | слични

Нов раководител на проектот „Јужен тек" ќе биде Марсел Крамер, откако ќе ја напушти функцијата шеф на холандската гасна компанија Гасуни (Gasunie) во август 2010 г. Крамер ќе стане претседател на советот на директори и главен извршен директор на „Саут стрим АГ“ (South Stream AG) - компанијата-оператор на морскиот дел од гасоводот „Јужен тек", соопшти претседателот на „Газпром“ ) Алексеј Милер. „Јужен тек" ќе ја поврзе Русија со земјите на Балканскиот полуостров и јужна Европа, а дел од него ќе помине по дното на Црното Море, пренесе Бгнес. Gasunie не е дел од проектот, но заедно со Гаспром учествува во „Северен тек", кој ќе поврзе Русија со Централна Европа преку Балтичко Море. Претставниците на Гаспром на прес-конференција во Санкт Петерсбург објавија и неколку технички детали за проектот „Јужен тек“. Тој ќе има моќност од 63 милијарди кубни метри гас годишно. Во Јужен тек, освен Гаспром, учествуваат италијанската „Ени“ (Eni) и француската компанија Електрик де Франс (Electricite de France ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на управниот совет на рускиот гигант Гаспром, Алексеј Милер соопшти дека за неколку месеци ќе биде позната судбината за евентуалното учество на Македонија во гасоводот Јужен тек.Милер на пресконференција соопшти дека треба да биде направена техничка и економска анализа на можноста за вклучување на територијата на Македонија во гасоводот. За таа анализа ќе бидат потребни меѓу два и три месеци и во случај на позитивно решени може да дојде до меѓувладин договор за вклучување на Скопје.Истото прашање беше разгледано и за време на средбата на Милер со македонскиот претседател Ѓорге Иванов на 17 јуни.Проектот Јужен тек ќе се реализира со учеството на Гаспром - 50 %, италијанската корпорација ЕНИ - 40 % и 10 % учество на францускиот енергетски гигант ЕДФ.Околу 900 км од гасоводот ќе минува по дното на Црното море до Бугарија. Цевководот треба да доставува 63 млрд. Кубни метри гас за Европа годишно.Договори за учество во проектот потпишаа Австријя, Бугарија, Унгарија, Грција, Словенија и Хрватска. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Собранието Талат Џафери во ексклузивно интервју за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за главните предизвици во неговата работа во изминативе 3 месеци, ...
сите 43 | | | веќе видена

Северна Кореја ги предупреди САД дека „долеваат масло на огнот“ со заедничките воени вежби со Јужна Кореја, што почнуваат утре. Северна Кореја ги предупреди ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Медведев ќе ја посети Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: