Груевски со отчет пред еврокомесарот Филе

Македонија Груевски со отчет пред еврокомесарот Филе Скопје, 19 јуни – Премиерот Никола Груевски ветил дека нема да сопре со реформите во Македонија на вчерашната средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.„Со Филе детално ги разгледавме сите постигнувања што ги направи Македонија, му дадодвме детални објаснувања за сите завршени работи, но и за реформите што сега се во тек и за тие што треба да се завршат во иднина, со рокови и со наши планови како тоа треба да се направи, во делот на судскиот систем, на администрацијата и сите работи кои во моментот се значајни за Македонија“, рече Груевски. Ова го изјави Груевски по потпишувањето на Декларацијата за европска Македонија со своите коалициски партнери. Со декларацијата, партиите се обврзаа да се најде решение за име на државата кое нема да штети на никого. „Мислам дека се она што се прави во Македонија почнувајќи од реформите, борбата против корупцијата, криминалот и се она што се работи како реформски процес, треба да продолжи со посилна динамика и ...
| | веќе видена | слични

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 209 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 289 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски со отчет пред еврокомесарот Филе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: