Системот за гаснење пожар спречи катастрофа во ТЦ „Рамстор“

Автоматско вклучување на системот за гаснење пожар спречило поголема катастрофа откако вчера претпладне изби пожар во турски ресторан на вториот кат во трговскиот центар „Рамстор“. Пожарот се појавил во работниот дел на ресторанот „Истанбул ќебап“ во 9.45 часот. Сензорите веднаш го вклучиле системот за гаснење со прскалки, кој е инсталиран во трговскиот центар. Поради навременото активирање. немало потреба од интервенција на противпожарната единица. - Благодарение на брзата и ефикасна реакција на овој систем, немаше потреба од интервенција на противпожарната екипа, која исто така беше повикана и за многу кратко време пристигна на местото на случувањето - се вели во соопштението од ТЦ „Рамстор“. Пожарот не направил материјална штета, по што „Рамстор“ продолжил да функционира.
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Системот за гаснење пожар спречи катастрофа во ТЦ „Рамстор“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: