Владата ги реши проблемите на стечајците и професионалните војници

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука за донесување закон за целосно решавање на проблемот на социјалците од фирмите во доминантна државна сопственост, како и на професионалните војници. - Ги задолживме министерствата за труд и социјална политика, како и Агенцијата за вработување да изготват законско решение со кое ќе се реши статусот и на социјалците кои останале без работа заклучно со 31 декември 2013 година. За нив ќе важат сите услови како и за лицата кои беа опфатени со претходниот закон - истакна премиерот Никола Груевски. Според информациите на Владата за оваа намена ќе бидат издвоени 4 милиони евра пари од буџетот. Според него, со оваа владина мерка се планира да биде решен проблемот на околу 3.000 лица, кои ќе добиваат паричен надомест во износ од 34% од износот на просечната плата во изминатата 2013 година. Втората голема владина мерка се однесува на професионалните војници кои откако ќе ја завршат службата до својата 45 година, ќе бидат вработени во други институции. ...
| | веќе видена | слични

Вработување во одредени државни институции е конечното решение за статусот на професионалните војници по навршување на 45-та година. Предлог законот со огромно задоволство е прифатен од страна на припадниците на армијата, бидејќи, со тоа што ќе им се реши досега неизвесната иднина, се подобрува и иднината на нивните семејства. Средбата со професионалните војници кои се наоѓаат во касарна Јане Сандански за заменик министерот за одбрана Емил Димитриев е од големо значење билејќи освен што им беа пренесени конкретните мерки, беше разговарано и за евентуални негативни последици, кои впрочем, не се очекуваат. Освен тоа, владата на република македонија размислува и за зголемување на платите на професионалните војници, и секако, со санирање на одредени објекти, за обезбедување подобри услови за работа. Она што ќе следува е постигнување на бараните професионални стандарди за и во иднина македонската армија да ги добива највисоките признанија. Новинар: Биљана Постолова Снимател : Златко Џонов
| | веќе видена | слични
6 копии

Заменик-министерот за одбрана Емил Димитриев, во четврток во штипската касарна „Јане Сандански“ оствари средба со професионалните војници од Првата механизирана пешадиска бригада. На средбата тој ги запозна присутните со предлогот на Владата на Република Македонија за законски измени за целосно решавање на статусот на професионалните војници во служба на Армијата на Република Македонија. „Од самиот факт што состанокот заврши со аплауз, може да се види на какво прифаќање наидува најновото решение за статусот на професионалните војници. Еден од најважните елементи во секоја армија е моралот, а со ова решение ние драстично влијаеме тој да е на највисоко ниво, во процесот на извршување на професионалните задачи“, истакна заменик-министерот Димитриев по средбата со професионалните војници од касарната во Штип. Воедно, тој додаде дека оваа мерка е „де факто“ решение на проблемот за професионалните војници, кои треба да продолжат со успешната работа и со нивната врвна психофизичка подготвеност и професионализам кои ...
| | веќе видена | слични

Заменик министерот за одбрана при денешната посета на штипската касарна Јане Сандански на професионалните војници им го презентираше предлог законското решение со кое ќе се реши долгогодишниот проблем со кој тие се соочуваа. Заменик министерот за одбрана при денешната посета на штипската касарна Јане Сандански на професионалните војници им го презентираше предлог законското решение со кое ќе се реши долгогодишниот проблем со кој тие се соочуваа. Со новите мерки ќе се реши статусот на 4000 професионални војници кои по 45 година ќе бидат распределени во некоја од службите во министерствата за одбрана,правда,МВР, како и во граничната, затворската или во судската полиција. Новото решение за решавање на нивниот статусот ги охрабри професионалните војници кои истакнаа дека се задоволни од донесената одлука на Владата. Според заменик министерот Димитриев бранителите кои учествуваа во конфликтот во 2001 не се опфатени со овие измени, бидејки тогаш тие имале регулиран однос со Министерството. Александра Ристевска
| | веќе видена | слични
8 копии

Заменик министерот за одбрана, Емил Димитриев денеска се сретна со професионалните војници во касарната „Јане Сандански“ во Штип. На средбата на Димитриев со професионалните војници и нивните командири се разговарало за новата одлука на Владата за нивно вработување во државни институции по наполнувањето на 45 години возраст. - На непосреден начин со прашања од нивна страна, разговаравме за сите детали од оваа идеја за решавање на нивниот статус, како таа би функционирала, но и кои би биле евентуални негативни последици. Можам да ви кажам со оглед на тоа што состанокот заврши со аплауз, сите коменатри се излишни и оваа мерка е апсолутно прифатена од страна на војниците, вели Димитриев. Тој додаде дека во вторник на седница на Владата ќе се прифатат новите измени во законот, по што ќе се пушти во собраниска процедура. - Владата даде заклучок да почнеме со измените во законот, а верувам дека оваа измена ќе помине и во Собрание, со оглед на тоа дека сите политички партии изразија поддршка на оваа мерка и не ...
| | веќе видена | слични

На средбата тој ги запозна присутните со предлогот на Владата на Република Македонија за законски измени за целосно решавање на статусот на професионалните војници во служба на Армијата на Република Македонија. „Од самиот факт што состанокот заврши со аплауз, може да се види на какво прифаќање наидува најновото решение за статусот на професионалните војници. Еден од најважните елементи во секоја армија е моралот, а со ова решение ние драстично влијаеме тој да е на највисоко ниво, во процесот на извршување на професионалните задачи", истакна заменик-министерот Димитриев по средбата со професионалните војници од касарната во Штип. Воедно, тој додаде дека оваа мерка е „де факто" решение на проблемот за професионалните војници, кои треба да продолжат со успешната работа и со нивната врвна психофизичка подготвеност и професионализам кои се евидентни во светски рамки. На средбата, на која присуствуваше и командантот на 1. механизирана пешадиска бригада, бригадниот генерал Павле Арсоски, професионалните војници се ...
| | веќе видена | слични

На средбата Димитриев и Стефаноски со професионалните војници и нивните командири разговарале за новата одлука на Владата за нивно вработување во државни институции по наполнувањето на 45 години возраст. - На непосреден начин со прашања од нивна страна, разговаравме за сите детали од оваа идеја за решавање на нивниот статус, како таа би функционирала, но и кои би биле евентуални негативни последици. Можам да ви кажам со оглед на тоа што состанокот заврши со аплауз, сите коменатри се излишни и оваа мерка е апсолутно прифатена од страна на војниците, вели Димитриев. Тој додаде дека во вторник на седница на Владата ќе се прифатат новите измени во законот, по што ќе се пушти во собраниска процедура. - Владата даде заклучок да почнеме со измените во законот, а верувам дека оваа измена ќе помине и во Собрание, со оглед на тоа дека сите политички партии изразија поддршка на оваа мерка и не верувам дека би имало проблеми, рече Димитриев. Прашан како го коментира мислењето на „Достоинство“ дека со овие измени не се ...
| | веќе видена | слични

На средбата ќе се разговара за предлог-законското решение со кое се решава долгогодишниот предизвик со кој се соочуваат професионалните војници. Средбата ќе се одржи во касарната „Јане Сандански“ во Штип. /Извор: МИА/
| | веќе видена | слични

Мерката за вработување на професионалните војници по законската граница за служба од 45 години треба да се однесува и за стотината војници на кои досега им престанаа договорите за вработување, вели Веле Kрбалески од Независниот синдикат на професионалните војници. Синдикатот ја поздрави владината одлука професионалните војници да бидат вработени во државни институции откако ќе го достигнат законското ограничување од 45 години за служба во АРМ. Премиерот Никола Груевски завчера изјави дека откако ќе ја завршат службата во Армијата, војниците ќе добијат вработување во министерствата за одбрана, за внатрешни работи, за правда или за земјоделство. - Тоа неспорно е добра вест и со тоа практично е исполнето едно од нашите главни барања. Но, мора да нагласиме дека уште не знаеме дали со ова решение се опфатени и стотина наши колеги што ја напуштија армијата кога старосната граница за служба беше 35, односно 38 години. Ние и понатаму ќе инсистираме да се реши и нивниот статус – изјави Kрбалески. Kога се вработуваат ...
| | веќе видена | слични

Стечајците и професионалните војници задоволни од последните владини мерки На следната седница Владата планира да ги усвои измените и дополнувањата на двата закони поврзани со професионалните војници и стечајците, со што ќе се реши проблемот на околу 7.000 граѓани Оваа Влада не дава ветувања пред граѓаните ако не може да ги исполни. Правиме максимални напори да ги да најдеме решение за сериозните проблеми на граѓаните. Така ќе продолжиме и понатаму да постигнуваме повеќе отколку што ветуваме. На следната седница Владата планира да ги усвои измените и дополнувањата на двата закони поврзани со професионалните војници и стечајците, со што ќе се реши проблемот на околу 7.000 граѓани. Ова го истакна премиерот Никола Груевски по повод двете клучни законски решенија што би требало да бидат изгласани во Собранието најдоцна до крајот на февруари. - Планираме на следната владина седница да ги усвоиме измените и дополнувањата на законите за професионалните војници и стечајните работници. Наша претпоставка е дека до ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 223 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 270 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 86 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал, Герет Бејл уште еднаш го напушти стадионот, без да го чека крајот на натпреварот на неговиот клуб. Во 20. коло од Ла Лига, екипата на Реал ...
сите 114 | | | веќе видена

Германскиот голман Андреас Волф беше фантастичен во првиот период со девет интервенции од кои три од седум метри (два му одбрани на Хорват и еден на Карачиќ) и ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата ги реши проблемите на стечајците и професионалните војници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: