Триумфи за Словенија, Гана и Германија во третиот ден од СП

Третиот натпреварувачки ден на 19. Светско Првенство во фудбал донесе интересни натпревари и резултати. Во првиот натпревар денеска, Словенија успеа да го совлада Алжир со минимални 1:0, а стрелец на победоносниот гол кој може да значи и осминафинале за балканската селекција. Ова беше втор натпревар од Групата Ц, откако синоќа Англија и САД одиграа 1:1. Освен Словенија, денеска во Африка настап имаше уште една селекција од нашиве простори, но Србите не успеаја да ги израдуваат своите навивачи. Селекцијата предводена од Радомир Антиќ беше поразена од Гана. Африканската селекција победата ја обезбеди по еден непромислен потег на Здравко Кузмановиќ во својот шеснаесетник, а најстрогата казна од 11 метри успешно ја изведе Асамоа Гиан за голема победа на Гана. Во последниот натпревар вечерва, Германија славеше убедлива победа над Австралија со 4:0. Творци на победата на „панцирите“ беа Подолски, Клосе, Мулер и Какау, а работата им ја олесна Тим Кејхил кој во 56-та минута заработи црвен картон. Возбудувањата ...
| | веќе видена | слични

Младиот халф играше со рака во својот казнен простор подарувајќи му пенал на противникот, што беше претворен во три бода Халфот на Србија, Здравко Кузмановиќ, ја презеде целата вина за поразот од Гана - 0:1 (Гијан 84' пен.). Тој играше со рака во казнениот простор и му подари пенал на противникот, што беше претворен во три бода.- Ја посрав работата. Многу ми е тешко. Им се извинувам на сите. Не беше намерно. Сакав со глава да ја исфрлам топката, но раката ми остана во воздухот. Можам само да кажам дека многу жалам. Не требаше да го загубиме овој натпевар, изјави Кузмановиќ со солзи во очите по средбата во Преторија. Победата на Гана можеше да биде и поубедлива, бидејќи Гијан во финишот го погоди дирекот.- Многу важна победа. Ги освоивме сите три бода и сите се презадоволни од конечниот резултат. Знаевме како ќе одигра репрезентацијата на Србија. Знаевме дека ќе играат со долги топки. Го затворивме Красиќ и Жигиќ. Знам дека оваа победа е прославена од сите жители во Африка. Знаеме дека цела Африка е зад нас, ...
| | веќе видена | слични

Ден број три на светското фудбалско првенство во Јужна Африка. Гана со триумф влезе во првенството. На воведниот дуел од групата Д ја совлада Србија. Репрезентацијата на Гана ги урна соништата на амбициозниот српски состав за триумфален почеток на мундијалот. За заборав беше воведното полувреме, решавачки за исходот беше вториот дел во кој двата состава пропуштија по неколку прилики за евентуален погодок. Во 73 минута ракометната реакција на резервистот Здравко Кузмановиќ пред српскиот гол беше казнета со пенал за Гана кој во гол го претвори Асамоа Гиан. Претходно селекцијата на Радомир Антиќ остана со фудбалер помалку, Александар Луковиќ мораше да го напушти теренот поради втор жолт картон. Гана ги запиша воведните три бода на првенството, исклучително значајни за пласман во нокаут фазата, Србија првата победа ќе мора да ја брка против Гермнаија или против Австралија. Овие две селекции во вечерниот термин од 20 и 30 ќе стартуваат на мундијалот.
| | веќе видена | слични
2 копии

СП 2010 Здравко Кузмановиќ е крајно разочаран по поразот од Гана кој дојде токму поради негова грешка, младиот фудбалер се надева дека ќе му простат колегите од репрезентацијата. 22-годишниот Кузмановиќ беше трагичарот за Србија на синоќешниот натпревар против селекцијата на Гана која победи со 1-0. Во финишот од натпреварот, Кузмановиќ играше со рака во својот шеснаесетник, судијата оправдано покажа пенал кој Гиан го реализираше. "Се надевам дека моите соиграчи можат да ми простат. Не зборував со моите пријатели, само размислував за тоа што го направив. Многу сум тажен" - изјави Кузмановиќ. "Направив грешка, не сакав да го направам тоа што се случи, се обидов да ја удрам топката со глава но ме удри во раката. Тоа беше грешка, но се што можам да му кажам на мојот тим е дека жалам". "Заслуживме најмалку бод, но поради мојата грешка не го освоивме ниту тоа". "На Светското првенство секој бод е важен. Ние загубивме и мене ми е навистина тешко поради тоа" - заврши Кузмановиќ. Powered by: 24 ...
| | веќе видена | слични

3-от ден ни донесе три средби. Една од групата C и двете од групата D. Група C Алжир - Словенија 0 - 1 Група D Србија - Гана 0 - 1 Германија - Австралија 4 - 0 “Панцирите“ успеа да го обелат образот на СП досега. Одиграа фантастичен фудбал и го одиграа најдобриот и најефикасниот натпревар од стартните 8. Покажаа дека иако се без Балак сепак се работи за одлично вкомпонирана репрезентација предводена од неколку млади и надежни фудбалери. Судиите го покажаа и првиот пенал. Кузмановиќ играше со рака, реализираше Азамоа Гијан. Добиени се три црвени картони. По еден на секој натпревар. Поцрвенеа: Гезал (Алжир, 74-та мин), Луковиќ (Србија, 74-та мин) и Кејхил (Австралија, 54-та мин) Гол на денот: Па и немаше некој особено “убав“ во третиот ден, па ќе го издвоиме првиот за Германија, оној на Лукас Подолски кој топвоски биеше и тој шут не го додржи Шварцер. Потег на денот Може гол на денот е оној на Подолски, но за потег на денот се одлучивме за голот на Мулер. Убава асистенција на Подолски, Сите помисливме дека ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Гана благодарејќи на погодокот од пенал успеа да ја совлада Србија со 1:0. Трагичар на мечот беше фудбалерот на Србија, Здравко Кузмановиќ, кој сосема непотребно играше со рака во сопствениот шеснаесетник. Во израмнет натпревар победникот го реши една грешка, но тоа беше доволно Гана да дојде до првите три бода на турнирот, кои може да бидат решавачки за пласман во следната рунда.Во натпревар без многу можности за погодок, вистинската игра беше прикажана од моментот кога Србија остана со играч помалку односно по исклучувањето на Александар Луковиќ во 74-тата минута.Од тој момент Србите имаа неколку можности за гол, првата не ја реализираше Милош Красиќ, а потоа ударот со глава на Немања Видиќ заврши преку голот.Потоа следуваше глупоста на Кузмановиќ и голот од пенал на Асамоа Гијан во 85-тата минута.До крајот, Гана имаше шанса и за поубедлива победа, но ударот на Гијан во 89-тата минута заврши во дирекот од голот на Владимир Стојковиќ.
| | веќе видена | слични

Во Преторија Гана и Србија одиграа две разлини полувремиња. Во првиот дел премногу калкулираа и двете селекции, па ни едниот ни другиот состав не се закани посериозно. За одбележување е одличниот слободен на Коларов, кој за малку не ја погоди целта. Затоа во вториот дел бевме сведоци на еден допадлив фудбал кој што изобилуваше со многу шанси за двете репрезентации. Стартот на вотриот дел им припадна на ана. Во 54-та минута Тагое одлично нафрли од десната страна, му ја нацрта на Ајеу, но овој со глава шутираше покрај голот. Неколку минути подоцна истиот играч убаво се проби, биеше од 20-тина метри, но над голот. Во 60-та минута Србија ја имаше најубавата можност, Пантелиќ убаво нафрли од левата страна, стигна до Жигиќ кој 3-4 метри многу лошо ја зафати со волеј и отиде во неповрат. Само минута подоцна Азамоа Гијан ја погоди стативата од голот на Стојковиќ. Пеинтсил изведе аут од десната страна, дефанзивците го забодравија Гијан, кој убаво се одрази и со глава го “почеша“ дирекот од голот на Србија. Во 75-та ...
| | веќе видена | слични

Во денешниот трет ден од Светското Првенство во Јужна Африка, конечно видовме еден натпревар во кој паднаа повеќе од 2 гола. Репрезентацијата на Германија со убедливи 4:0 ја совлада селекцијата на Австралија во последниот денешен натпревар, а предходно Гана и Словенија со минимални 1:0 ги совладаа Србија, односно Алжир. Во првиот денешен натпревар, се сретнаа селекциите на Алжир и Словенија, како втор натпревар од групата Ц. Ова беше натпревар од кои немавме некои поголеми очекувања, па така и беше, еден релативно здодевен натпревар без големи фудбалски потези. Во првиот дел и на двете страни имаше по неколку не толку опасни удари, кои голманите ги пренасочија надвор од голот. Второто полувреме беше обележано со црвениот картон на репрезентативецот на Алжир Гезал во 71 минута, со што словенците беа на ред да се покажат. Веќе во 79 минута, Корен упати еден не толку силен удар кон голот на Алжир, но голманот на афричката држава не ја процени топката најдобро, па таа влезе во голот. Со оваа прва победа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 224 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Триумфи за Словенија, Гана и Германија во третиот ден од СП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: