Русите не испраќаат мировници во Киргистан

Русија засега понуди хуманитарна помош и помош за евакуација на повредените, а најава за помош стигна и од Европската комисија Во етничките судири во Киргистан, што избија во четвртокот навечер, загинаа најмалку 100, а беа повредени повеќе од 1.000 луѓе. Поголем дел од градот Ош, каде што живеат 5,2 милиони жители, е запален, продавниците се ограбени, а илјадници преплашени (засега најмалку 6.000) Узбеци бегаат кон границата со Узбекистан, која се наоѓа недалеку од Ош. Преодниот претседател на Киргистан Роза Отунбаева му испрати писмо на рускиот претседател Дмитриј Медведев и побара од него да испрати своја војска за да ги прекине немирите. Русија, меѓутоа, го одби повикот, но понуди хуманитарна помош и помош за евакуација на повредените во немирите на југот на земјата. И Европската комисија (ЕК) во саботата најави дека во Киргистан ќе испрати хуманитарен експерт заради проценка на состојбата и организирање на паричната и друга помош. Отунбаева изјави дека привремените власти без странска помош не можат да ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 170 загинати и над 2.000 повредени е најновиот биланс од етничките судири кои 5-ти ден траат меѓу мнозинските Киргизи и малцинските Узбеци, на југот на Киргистан. Во налет на добро вооружените кригистански банди голем број на етничките Узбеци пребегнаа во соседен Узбекистан. Поради нарушената безбедност започна и евакуацијата на странските државјани од земјата, повеќето дипломати и нивните семејства. Под притисок на сериозноста на состојбата, Москва денеска ја промени претходно соопштената позиција, најавувајќи дека не ја исклучува можноста од руска воена интервенција во Кригистан. Рускиот претседател Медведев појасни дека состојбата во Киргистан не може да се толерира и дека е крајно опасна за целиот регион. Сојузот чиј лидер е Русија, а го сочинуваат неколку земји од поранешниот СССР, ја разгледува можноста за воена интервенција во Киргистан, со која би се завршиле крвавите меѓуетнички судири, појаснува Медевдев. Во меѓувреме привремените кргистански власти повторно го обвинија насилно сменетиот ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации ги проверуваат извештаите дека етничкото насилство во Киргистан е оркестрирано. Портпарол на светската организација изјави дека постојат показатели оти убиствата и силувањата се планирани и имаат етничка цел.Етничките Узбеци велат дека киргиски војници пукале врз нив. Соборениот претседател Курманбек Бакиев одрекува дека бил вклучен во настаните. Претставник на Обединетите нации за политички прашања рече дека е потребен хуманитарен коридор за да се донесе храна и засолништа за бегалците од насилството, јавува ББЦ.Црвениот крст вели дека 95 илјади етнички Узбеци пребегале во соседен Узбекистан во изминатите три дена а Кина испрати авиони да ги евакуира нејзините граѓани од најнемирните градови Ош и Џалалабад.Вооружени групи талкаат низ улиците на поголемите градови во јужен Киргистан додека тече продолжено етничко насилство.Дел од продавници и кафулињата беа запалени во градот Џалалабад а претставници на узбечкото малцинство велат дека тие се цел на насилствата.Повеќе од стотина луѓе се ...
| | веќе видена | слични

Во Киргистан и денеска тензично. Обединетите Нации ги повикаа тамошните власти да воспостават хуманитарен коридор за до погодените реигони да се донесе помош во храна и лекови. Од Узбекистан се бара да овозможи на својата територија да бидат згрижени што е можно повеќе бегалци. Досега околу 80 илјади киргистански Узбекистанци ги напуштија своите домови под налетот на етничките напади на Киргистанците во изминативе денови. Според дел од американските медиуми, насилствата е можно да се резултат на стравот на етничките Киргистанци дека узбекистанското малцинство, кое е 15% од пет и пол милионското население, ќе му помогне на Узбекистан да изврши инвазија врз државата и тоа во време кога Киргистан се соочува со длабока внатрешна криза. Имено, во април од власт насилно беше симнат претседателот Кирманбек Бакиев, а привремената влада има многу проблеми. Друга верзија е дека насилството го предизвикале Узбекистанците кои сакаат поголемо влијание во власта на Киргистан. „Она што се случи во Ош очигледно е многу ...
| | веќе видена | слични

Владата објави оти досега настрадале 124 лица, но Узбеците тврдат дека бројот на жртви е многу поголем. Безбедносна организација, предводена од Русија, најави оти може да испрати војници во Киргистан Илјадници раселени лица, десетици изрешетени и јагленосани тела во Ош и во Џалалалбад, опожарени домови и продавници. Ваков е епилогот од етничките судири меѓу Киргизите и Узбеците во јужен Киргистан, кои избија во четвртокот и кои сé уште не стивнуваат. Според официјални податоци, досега се убиени најмалку 124 лица, но Узбеците тврдат дека бројот на жртви е многу поголем. „Индепендент“ објави оти настрадале 500 лица, а Узбеците велат дека само во Ош има над 1.000 жртви. Тие ги обвинуваат преодната влада во Бишкек и безбедносните сили дека им помагаат на киргистанските банди во масакрот врз Узбеците. Новинар на АФП вели дека во Ош видел десетици јагленосани тела во опожарени продавници и домови. Тој, исто така, нагласува дека жителите му покажале видеоснимка од закоп на десетици лица, чии тела биле изрешетени ...
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати во Киргистан изнесува 500 луѓе, додека насилството на мнозинството Киргизи над малцинските Узбеци и натаму продолжува, извести вчера британскиот весник „Индипендент“. Овој реномиран медиум ги добил овие информации од активистите на организациите за заштита на човековите права, а се совпаѓаат со вчерашното пронаоѓање на масовна гробница со стотина луѓе фрлени во неа. Останатите медиуми, пак, вчера јавија дека вкупниот број загинати се движи околу 120 луѓе. На полицијата и војската на Киргистан им е наредено да пукаат без предупредување кон вооружените банди, а во земјата е прогласена и делумна мобилизација. Привремениот министер за одбрана вчера повторно ја повика Москва да испрати војска за да ја смири состојбата, па Русите само испратија една чета на специјалната падобранска единица, но само за да ги чува нејзините бази во поранешната советска република. Во текот на вчерашниот ден илјадници Узбеци бегаа пред Киргизите во градот Ош, додека неколку нивни села беа целосно запалени. Според ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите во етничките судири во Киргистан се зголеми на 170, а ранети се повеќе од 1.700 лица, соопшти денеска тамошноото министерство за здравство, пренесува Нетпрес. Од почетокот на судирите, кој беше во петокот, повеќе од 100.000 узбекистански бегалци, најголемиот дел жени, пребегмале во Узбекистан, изјавило заменик премиерот на таа земја, Абдула Арипов, додавајќи дека од вчера неговата држава ја затворила границата со Киргистан. Истовремено, според податоците на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, границата со Узбекистан успеале да ја минат 80.000 лица. Министерството за здравство на Киргистан, денеска соопштило дека во судирите во градовите Ош и Џалал-Абад, до сега загинале 170 лица, а ранети биле 1.762. Но, стравувањата се дека бројот на жртвите е поголем, бидејќи очевидци за новинската агенција “Франс Прес“рекле дека на патот до границата постојано гледале тела на мртви луѓе, и дека истото било и низ улиците на градот Ош. Неименуван официјален киргистански претставник изјавил дека во ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртви во етничките судири меѓу мнозинските Киргизи и малцинските Узбеци, на југот на Киргистан, се искачи на 170 убиени и над 1.700 ранети, соопшти денеска Министерството за здравство.Се страхува, меѓутоа, дека бројот на настрадани е поголем.Очевидци изјавија за западните агенции дека безживотни тела можат да се видат на улиците во градот Ош и на патот кон границата со Узбекистан, пренесува еРепортер.Од почетокот на судирите во петокот, повеќе од 100.000 Узбеци ги напушптија своите домови во Киргистан и пребегнаа во Узбекистан, изјави узбекистанскиот вицепремиер Абдула Арипов, додавајќи дека границата од вчера е затворена.Неименуван киргистански претставник изјави дека во Велика Британија, по потерница од Интерпол, веднаш по пристигнувањето, бил уапсен Максим Бакијев, син на соборениот од власт претседател на Киргистан Курманбек Бакијев.Максим Бакијев ја напушти земјата по народното востание во април, кога загинаа 87 луѓе.Неговиот татко пребегна во Белорусија.
| | веќе видена | слични

По безредијата во Киргистан, повеќе од 60.000 бегалци ја поминаа границата со Узбекистан Од нашиот дописник МОСКВА - Повеќе од 60.000 бегалци ги напуштија своите домови на југот на Киргистан и ја преминаа границата на соседен Узбекистан, каде што сега се сместени во близина на градот Андижан. По крвопролевањето во Ош, вториот по големина град во Киргистан, властите на Узбекистан решија да ги отворат границите и да ги пуштат бегалците што ги спасуваат децата и своите животи. Според најновите информации, досега на југот на Киргистан загинале 118 лица, а повеќе од 800 се потешко или полесно повредени. Лекарска помош добија околу 2.000 луѓе. Загинаа и шестмина полицајци, кои се обидоа да ги разделат судрените Киргизи и Узбеци. Вчера руски транспортни авиони ги превезуваа тешко повредените од југот на Киргистан во болниците во Москва. Раководството на Киргистан соопшти дека уапсило „познат политичар“, за кој постои сомневање дека е еден од организаторите на безредијата на југот на Киргистан. Засега не се знае ...
| | веќе видена | слични

Меѓу 100 и 500 луѓе, претежно етнички Узбеци, паднаа како жртви на тридневниот поход на бандите млади Киргизи, кои убиваат, палат и пљачкосуваат во градовите Ош и Џалалабад во јужниот дел на Киргистан.Според официјалните податоци, убиени се 117 луѓе, но некои хуманитарни активисти во јужен Киргистан се убедени дека веќе има 500 жртви. - Сумирајќи ги билансите на загинати што ги добивам од разни квартови, имам податоци дека загинале 520 луѓе, а можеби има и повеќе - изјави за весникот „Индепендент“, Ангела Берг од групата „Хјуман рајтс воч“. Берг е во Ош уште пред да почнат безредијата.Узбекистанското Министерство за вонредни ситуации објави дека 75.000 жени, деца и старци пребегале од Киргистан во Узбекистан, за да си ги спасат животите.Преодните власти во Бишкек прогласија вонредна состојба и испратија војска во регионите на Ош и Џалалабад за да го спречат дивеењето на бандите, но и вчера се креваше чад од запалени куќи и во градовите и во околните села.Тахир Макситов, активист на групата за човекови права ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 683 | | | веќе видена

Кривичните пријави против претседателот на Собранието на Република Македонија, заменикот секретар на Собранието на Република Македонија и до директорот на ...
сите 270 | | | веќе видена

Денес е еден од најголемите православни празници во Република Македонија кога сите државници заедно со православните лица им одаваат почит на граѓаните. Но на ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русите не испраќаат мировници во Киргистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: