Зголемен вкупниот број на туристи во земјава

2 копии

- За првите десет месеци од 2013 година, согласно податоците од Државниот завод за статистика, има значително подобрување на целокупната туристичка ситуација во Република Македонија, изјави министерот за економија Ваљон Сарачини. - Доколку се земе вкупниот број на туристи во Македонија за првите десет месеци лани можеме да констатираме дека имаме раст за шест проценти, додаде Сарачини по посетата на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. - Ако се погледне бројот на странски туристи тогаш можеме да констатираме дека имаме зголемување на 15 отсто во однос на истиот период за 2012 година, рече министерот.
| | веќе видена | слични

Министерот за економија, Ваљон Сараќини, за 2014 година најави амбициозна програма за светска промоција на Македонија како туристичка дестинација. - Ова е досега најамбициозната програма донесена од Владата на РМ. Износот на субвенции за 2014 година изнесува 155 милиони денари, што е речиси двојно повеќе од 2013 година кога беше 75 милиони денари – вели Сараќини и додаде дека ќе биде претставена во повеќе од 15 земји, а ќе се организира и роуд шоу само за туризам, каде што ќе има средби со туроператори, туристички агенции и работници во областа на туризмот. Сараќини истовремено најави дека од април 2014 година се воведуваат три нови нискобуџетни авиолинии за Париз, Брисел и за Франкфурт. - Целта ни е учеството на туризмот во бруто-домашниот производ до 2020 година да биде 5 отсто – потенцира Сараќини. Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Кристијан Џамбазовски, информира дека следната недела Македонија ќе биде претставена на саемите за туризам во Утрехт и Виена. Vecer
| | веќе видена | слични

Бројот на туристите во земјава за првите 6 месеци се зголемил за шест проценти. Според податоците на Државниот завод за статистика, лани има значително подобрување на целокупната туристичка ситуација во Македонија, особено кај бројот на странските туристи, кој во однос на 2012 година се зголемил за 15 %. Министерот за економија, Ваљон Сараќини, за 2014 година најави амбициозна програма за светска промоција на Македонија како туристичка дестинација. - Ова е досега најамбициозната програма донесена од Владата на РМ. Износот на субвенции за 2014 година изнесува 155 милиони денари, што е речиси двојно повеќе од 2013 година кога беше 75 милиони денари - вели Сараќини и додаде дека ќе биде претставена во повеќе од 15 земји, а ќе се организира и роуд шоу само за туризам, каде што ќе има средби со туроператори, туристички агенции и работници во областа на туризмот. На средбите, како што објасни министерот, ќе бидат претставени можностите за привлекување туристи и можностите за инвестирање во туристичките развојни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 373 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 296 | | | веќе видена

Во МВР има проблем со изработката на пасошите и другите лични документи поради новото уставно име, тврдо Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, ...
сите 128 | | | веќе видена

Зоран и Вице Заев два дена бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски ...
сите 330 | | | веќе видена

Со Законот за Јавно обвинителство се оформува независен обвинителски систем преку кој се отвора патот за судска завршница на сите предмети покренати од СЈО кои ...
сите 193 | | | веќе видена

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од ...
сите 223 | | | веќе видена

Од денеска на пладне РК Вардар во продажба ќе ги пушти поединечните билети за последниот домашен натпревар на европскиот шампион во групната фаза од ЕХФ Лигата ...
сите 195 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемен вкупниот број на туристи во земјава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: