Прва победа за Словенците на мундијалите

ГРУПА Ц Првото изненадување на Мундијалот го приреди тимот на САД, кој успеа да остане непоразен во дуелот со поранешниот светски првак Англија и играше 1-1. „Гордиот Албион“ кој од 1966 година чека на светска титула, непријатно стартуваше и сето тоа поради една голема грешка на нивниот чувар на мрежата Роберт Грин - топката му се лизна од раце и заврши во мрежата. Со овој погодок, Англија покажа дека нивната најслаба алка е голманската позиција. - За жал, примивме несреќен гол, што беше малку шокантно за нас. При водството од 1-0 очекувавме дека ќе победиме. Мора сите да застанеме како поддршка за Грин - вели Џерард, кој го даде единствениот гол за Англија. Селекторот Фабио Капело не беше многу расположен за коментари. - Се' е добро, освен резултатот. Имавме шанси и се надевам дека на следните мечеви од тие удари ќе даваме голови - рече Капело.Американците, кои во минатото губеле и со 8-0 од Англија, но знаеле и изненадувачки да победат, покажаа дека се физички меѓу најдобро подготвени селекции. САД лани ...
| | веќе видена | слични

КЕЈПТАУН, Јужна Африка -- Словенија во неделата (13-ти јуни) ја постигна својата прва победа на едно светско фудбалско првенство, поразувајќи го Алжир со 1:0. Голот го даде капителот на Словенците, Роберт Корен, во 79-тата минута. Другиот натпревар од групата Ц меѓу Англија и Велика Британија заврши нерешено, со 1:1, што й даде на Словенија водство во групата. Словенија игра со Соединетите Држави в петок. (AФП, АП, веб-страница на ФИФА - 13/06/10)
| | веќе видена | слични

Капитенот на Словенија, Роберт Корен е пресреќен што успеа на својата нација да и ја донесе првата победа на големите натпреварувања, но се уште е рано да се мисли на пласман понатаму. “Задоволни сме со победата. Горд сум што постигнав гол и што сум капитен на овој тим.“ “За вака мала земја е голема работа да се пласира на едно СП, а не па да победи и да ги освои своите први три поени. Сепак има останато уште две средби и се надеваме дека ќе извлечеме позитивни резултати со кои ќе ја поминеме групата.“ “Нема многу да прославуваме.“ - изјави Корен. На Словенија по победата над Алжир и преостануваат уште средбите со фаворитите вво групата САД и Англија.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Словенија испиша нова страница од својата фудбалска историја, откако вчера претпладне го победи Алжир со 1-0, во вториот меч од групата Ц и со тоа ги освои првите бодови на светските првенства На своето прво учество на мундијалите, во 2002 година, Словенија забележа три порази, од Парагвај, Јужна Африка и од Шпанија. Но, сега, веќе во првиот меч, Словенците славеа победа со која избија на првото место во групата, по ремито завчера на Англија и САД. До трите бода Словенија стаса со голот на Роберт Корен во 79. минута, по големата грешка на голманот Чаоучи. Неколку минути пред тоа Алжир остана со 10 играчи, откако напаѓачот Гезал доби втор жолт картон, со што автоматски доби и црвен. Вториот жолт го доби поради непотребно играње со рака во шеснаесетникот на Словенија.
| | веќе видена | слични

Селекциите на Словенија и на Алжир со потпросечен натпревар го затворија првото коло во рамките од групата „Ц“ од овој светски шампионат. Дуелот на стадионот „Питер Мокаба“ во Полокване заврши со триумф на Словенците од 1-0, откако капитенот Роберт Корен со удар од дваесетина метри го изненади алжирскиот голман Чауши, кој можеше и многу подобро да интервенира во таа ситуација во 81. минута. Само пет минути претходно Алжир остана со еден фудбалер помалку, откако најдобриот напаѓач Гезал наивно доби втор жолт картон поради намерно играње со рака и мораше предвреме да го заврши овој меч.
| | веќе видена | слични

Малата Словенија вчера ја пишуваше својата фудбалска историја. Имено, Словенците против Алжир дојдоа до првата победа на Светските првенства 1:0. Вистина, трите бода не беа последица на некоја добра игра на Словенците. Напротив, во слабиот меч со затворени тактики, за нијанса беше подобар Алжир, кој од 73 минута играше со фудбалер помалку (втор жолт картон доби Џезал). Само шест минути подоцна Словенија преку Корен дојде до трите бода. Тоа впрочем не беше гол на Корен туку на голманот на Алжир, кој направи катастрофална грешка пропуштајќи ја бавната топка во сопствената мрежа. Реакција слична на онаа на голманот на Англија Роберт Грин против САД. Капитенот на Англија Стивен Џерар по натпреварот кажа дека (не)квалитетот на топката е виновен за грешката на неговиот голман. За очекување е дека по новата вчерашна смешна сцена дебатата за „Јабулани“ ќе продолжи.
| | веќе видена | слични

Останато

Констатирана беше одговорност за службена злоупотреба на бившиот директор на БЈБ Лазе Велковски. Кога веќе не е спорно дека има одговорност, тогаш не треба да ...
сите 180 | | | веќе видена

Параглајдеристот – херој загина во судар во воздух во Македонија , пишува BBC. 54 – годишниот Инес Пауел , пред својот финален настап во Британското отворено ...
сите 62 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Заврши спасувачката операција за исчезнатите под урнатините на надвозникот Моранди во Џенова. Со што е потврдено дека во несреќата загинаа 43 лица. Деветмина ...
сите 130 | | | веќе видена

„Охридско лето 2018“ е едно од најуспешните изданија, основа од која ќе ги градиме следните, кои ќе бидат скалило погоре во однос на квалитетот, оцени денеска ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва победа за Словенците на мундијалите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: