Во Киргистан војската може да пука без предупредување

Киргистанската привремена влада во сабота им дозволи на безбедносните сили да пукаат без предупредување на групите во јужниот дел од земјата кои имаат огнено оружје каде од петокот е воведен вонредна состојба Според соопштението на властите во Бишкек употребата на огнено оружје од безбедносните сили без предупредување е неопходно да се воспостави редот меѓу етничките групи кои се вооружени. Исто така, наредено е од недела да почне и делумна мобилизација на резервниот состав на војската. Судирите меѓу Киргизите и малцинските Узбеки во вториот по големина град во земјата Ош на југот од Киргистан избувна вечерта на петок и досега се потврдени 80 загинати и околу илјада ранети. Вонредната состојба прогласена во петок во областа на Ош во сабота е проширена и на Џалал-Абад, втор по големина град во јужен Киргистан, каде се прошируваат судирите. Европската комисија објави дека ќе испрати хуманитарна помош, како што тоа претходно го стори и Русија чие раководство откажа да пружи и воена помош како што ...
| | веќе видена | слични

Сто и дваесет загинати и над 1.500 повредени е билансот од 4-дневните етнички судири меѓу Узбеците и Киргистанците во Киргистан. Последните извештаи јавуваат дека малцинските Узбеци се опколени од страна на добро вооружените кригистански банди во пограничниот град Ош каде голема група вооружени лица одат низ улиците палејќи куќи каде живеат припадници на узбекистанското малцинство и пукаат во невооружените цивили. Во обид да ги спречи насилствата кригистанската влада спроведе целосна мобилизација на армијата и воведе вонредна состојба во земјата. Претходно Бишкек побара, но беше одбиен од страна на Москва испраќање на руската војска со цел да се стави под контрола состојбата и да ги запре насилствата во земјата и пред се во 5-милионскиот град Ош каде во моментов се јавува за етничко чистење на узбекистанската етничка заедница. Меѓународната заедница и пред се привремените киргистански власти сметаат дека најновите етнички немири не се случајни. Раководејќи се од фактот дека бандите се добро организирани и ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 200 Узбеци се убиени во етничките судири во Киргистан, изјави денеска директорот на Националниот центар на Узбеците Џалахидин Џалиладинов. Тој, како што објавуваат западните агенции, изјави дека поголемиот дел од преживеаните, повеќе од 100.000 се обидуваат да побегнат од земјата преку граница. Руската агенција РИА Новости, повикувајќи се на офоцијална изјава од киргистанското министерство за здравство, објави дека од почетокот на немирите на југот од Киргистан, се убиени повеќе од 118 лица, како и тоа дека во судирите биле повредени 1.600 луѓе. Во градот Ош, веќе четврти ден траат меѓуетнички судири меѓу Киргизите и Узбеците, кои ги следат убиства, колежи и палење куќи. Руските новионски агенции јауваат дека во областа на узбекистанскиот град Андиџана се наоѓаат повеќе од 60.000 бегалци од Киргистан, како и тоа дека таа бројка се однесува само на возрасни, без децата. Бегалците кон границата со Узбекистан се движат од две области во Киргистан. На граничните премини веќе има голем број ...
| | веќе видена | слични

Домови на Узбеци беа запалени во немирите Десетици илјади бегалци од јужен Киргистан го преплавија соседен Узбекистан, бегајќи од етничкото насилство. Според официјалните показатели, 113 луѓе се убиени, а повеќе од илјада повредени во тридневните борби во градот Ош, на југот од земјата. Вчера насилството се прошири и на соседниот град Џалалабад. Времената влада на Киргистан прогласи вонредна состојба и воведе 24 часовен полициски час. Засега властите се мачеа да го спречат она што стана најголем меѓу-етнички судир во регионот уште од ерата на Советскиот сојуз. Минатата ноќ беше релативно мирна во Ош и Џалалабад но вчера се јавуваше за пукање во повеќе населби во двата града, населени со Узбеци. Многу објекти во приватна сопственост беа запалени. Узбечките жители на Џалалабад тргнаа кон соседен Узбекистан, каде веќе има десетици илјади бегалци од регионот на Ош. Според новинските агенции - до 80 илјади бегалци, претежно жени, деца и стари, веќе избегаа од борбите. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Свет Киргистан се подготвува да прими руски војници Бишкек, 14 јуни - На властите во киргистанскиот град Ош им е наложено да се подготват за пристигнувањето на руски војници.Рускиот претседател Дмитриј Медведев реши да достави воена помош на Киргистан, за кој смета дека не може сам да се справи со нередите.Во Киргистан се наоѓаат руски и американски војници. Се тврди дека властите не се обратиле за помош кон САД.Русија вчера распореди стотици војници дополнително во воената база во Кант, каде се приземјија три воени авиони со баталјон руски десантни единици. Меѓуетничкото насилство во Ош меѓу Киргистанците и етничките Узбеци утринава беше запрено, но се соопштува за судири меѓу претставниците на двете заедници во ЏалалабадУзбекистанското малцинство тврди дека над 500 лица се убиени во судирите, додека според официјалните податоци бројот е 117 лица. Извори од Црвениот крст соопштија дека многу тела биле погребани без да бидат идентификувани.
| | веќе видена | слични

На веста претходеше соопштение дека рускиот претседател Дмитриј Медведев размислува да достави воена помош на Киргистан, кој не може да се справи со нередите. За време на викендот Медведев отфрли слично барање од Бишкек. Меѓуетничкото насилство во Ош меѓу Киргистанците и етничките Узбеци утринава беше запрено, но се соопштува за судири меѓу претставниците на двете заедници во Џалалабад. Во Киргистан се наоѓаат руски и американски војници. Се тврди дека властите не се обратиле за помош кон САД. Русија вчера распореди стотици војници дополнително во воената база во Кант, каде се приземјија три воени авиони со баталјон руски десантни единици. Тие, меѓутоа, биле задолжени само со задачата да ја гарантираат безбедноста на базата. Узбекистанското малцинство тврди дека над 500 лица се убиени во судирите, додека според официјалните податоци бројот е 117 лица. Извори од Црвениот крст соопштија дека многу тела биле погребани без да бидат идентификувани.
| | веќе видена | слични

Најмалку 84 лица се убиени во изминативе четири дена во етничките пресметки меѓу Киргизите и Узбеците во градот Ош, во јужниот дел на Киргистан Безредијата не престануваат, а безбедносните сили добија дозвола да пукаат во демонстрантите. Киргистанското министерство за здравство соопшти дека над 1.100 лица побарале лекарска помош, а половина од хоспитализираните се во тешка состојба. Според лекарите, бројот на жртвите најверојатно е многу поголем бидејќи етничките Узбеци стравуваат да побараат помош во болниците. Преодната влада на Киргистан во петокот воведе вонредна состојба и полициски час во Ош и во неколку соседни градови, но насилствата продолжија и во наредните денови. Киргизи од различни делови на земјата викендов се собрале во престолнината Бишкек за да одат во Ош, а некои успеале да го сторат тоа, иако властите се обиделе да ги спречат во намерата. Голем број населби на Ош се во пламен, а бандите ги ограбуваат напуштените домови и продавници. Локалните власти предупредуваат за недостиг од храна. ...
| | веќе видена | слични

Во најкрвавите етнички судири во Киргистан во изминативе две децении, стотици загинати и илјадници повредени. На повидок и бегалска криза. Меѓународниот комитет на Црвениот крст предупреди дека хуманитарната ситуација во јужниот дел на Киргистан станува критична по неколкудневните судири и убиства меѓу Киргизите и Узбеците во таа земја. Во меѓувреме, агенциите јавуваат дека Русија испратила најмалку 150 војници во Киргистан како заштита на персоналот и опремата на руската воздухопловна база Кант во севрениот дел на земјата. Москва соопшти дека засега нема планови за распоредување руски сили за да помогнат во стабилизирањето на ситуацијата во Киргистан. Министерството за здравство објави дека во изминативе три дена во насилствата биле убиени најмалку 117 луѓе, најмногу во Ош Оваа киргиска влада не ја контролира ситуацијата во целост. Тие дури немаат ни точни информации. Отунбаева и нејзината влада не контролираат ништо. Да беше така немаше стотици коли од Бишкек да дојдат тука. деведесет и двајца, и оти ...
| | веќе видена | слични

Априлскиот воен преврат во поранешната советска република Киргистан се повторува откако над 100 луѓе загинаа, а повеќе од 1.000 се ранети во судирите на југот на земјата, што траат од четвртокот, соопштуваат светските агенции. Привремената власт во оваа земја, што пред два месеца на идентичен начин го смени претседателот Курманбек Бакиев, и даде одобрение на војската да отвори оган и слободно да убива во намерата да се спречи етнички судир меѓу Киргизите и Узбеците во градовите Ош и Џалалабад. Оваа одлука се однесува на регионите во кои е прогласена вонредна состојба, со цел да се заштитат цивилите, но и во самоодбрана и во случај на масовни вооружени напади. Привремената Влада на Киргистан реши да спроведе делумна мобилизација на резервистите. Премиерката Роза Отунбаева потпиша декрет со кој се предвидува преминување на сите делови на вооружените сили на републиката во режим на воена состојба. Според локалните медиуми, вистинската бројка на жртвите и на повредените е, најверојатно, поголема бидејќи лекарите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Етничкото насилство во Јужен Киргистан однесе 117 жртви, а бројот на повредени се зголеми на околу 1.500 лица, соопшти Министерството за здравство во Бишкек денеска, на четвртиот ден од судирите. Во реоните околу градовите Ош и Џалалабад загинале 117 лица. Повредени се 1.485, од кои 779 се хоспитализирани. Времените власти во Киргистан вчера воведоа вонредна состојба и полициски час на територијата на целата Џалалабадска област, каде продолжуваат судирите меѓу Киргистанците и етничките Узбеци. На владините сили во Јужен Киргистан им беше наложено да стрелаат без предупредување, за да го ограничат етничкото насилство. Времениот кабинет во Бишкек дојде на власт во почетокот на април по крвав бунт, во кој загинаа 87 лица, а претседателот Курманбек Бакиев беше соборен. Оттогаш во земјата избувна нов бран насилства. Во меѓувреме за 27 јуни беше закажан референдум за нов устав. Ситуацијата во Џалалабадската област останува крајно напната. Околу 2.000 сили за безбедност патролираат со автомати во вториот по ред по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 205 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 458 | | | веќе видена

Денеска премиерот на техничката влада Оливер Спасовски му порача на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев подобро менаџирање со министерството, а изјавата ...
сите 208 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 243 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 90 | | | веќе видена

Составот на Вардар минатиот викенд успеа да слави убедлива победа над Мотор Запорожје со што обезбеди пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, но ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Киргистан војската може да пука без предупредување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: