Груевски: Очигледно Брисел е информиран за нова блокада од Грција

Изјавите кои доаѓаат од Брисел се во духот дека треба да се реши прашањето за да може да се започнат преговорите, но тие очигледно се информирани дека Грција и овој пат ќе не блокира, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Премиерот Груевски кој денеска присуствуваше на официјалното ребрендирање на спортската сала „Борис Трајковски“ во спортски центар, рече дека на Владата и е јасно дека преговорите се спречени од страна на Грција и дека од нив зависи дали ќе отпочнат, пренесуваат агенциите. „Ние остануваме фокусирани на ова прашање. Остануваме со голема желба и со голем ентузијазам посветени на барање на решение кое што би било прифатливо за сите граѓани и кое што нема да направи трајни последици за македонската нација, идентитет и држава“, изјави Груевски. Тој рече дека остварува чести комуникации со медијаторот Метју Нимиц, но изјави дека не може да предвиди какви се неговите следни чекори, бидејќи не ги најавувал. Денеска со ребрендирањето на салата „Борис Трајковски“ свечено беа пуштени во ...
| | веќе видена | слични

Ребрендираната сала сега е побогата за нова кугларница, фитнес-сала со две сауни, теретана, пингпонг-сала, аеробик-сала и конгресна сала, според светските стандарди Спортската сала „Борис Трајковски“ од саботата прерасна во спортски центар „Борис Трајковски“. Кугларница со осум патеки, фитнес-сала со две сауни, теретана, пингпонг-сала со професионални маси, аеробик-сала и конгресна сала со 140 седишта според потребните светски стандарди, им се на располагање на сите активни спортисти, но и на оние што рекреативно му приоѓаат на спортот. Така, спортскиот центар „Борис Траковски“ сега е најголемиот од ваков вид во Македонија. Во оваа сала во 2008 година се одржа Европското првенство (ЕП) во ракомет за жени, а во септември ќе се игра и Лигата на шампиони (ЛШ) во куглање, каде што ќе настапи македонскиот првак Макпетрол. Посебно внимание привлече новата прекрасна кугларница, на која првата кугла промотивно ја фрли премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, кој воедно свечено го пушти во употреба ...
| | веќе видена | слични

Република Македонија добива бројни спортски објекти кои ќе останат да им користат на многу идни генерации и да говорат за едно време во кое спортот го доби заслуженото внимание и приоритет во македонското општество, истакна Груевски Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски присуствуваше на свечениот настан на кој официјално се изврши ребрендирање на спортската сала Борис Трајковскии во спортски центар со истото име. На настанот беа пуштени во употреба новата куглана, пинг понг клуб, аеробик центар, фитнес центар, конгресен центар, како и други спортски објекти по модерни стандарди во рамки на спортскиот центар Борис Трајковскии. Во своето обраќање премиерот Груевски рече дека Владата ќе остане целосно посветена на спортот и неговиот забрзан развој. Тој додаде дека во тек е доизградбата на Националната арена Филип Втории, како и сите сали, фудбалски игралишта и тениски терени. - На тој начин Република Македонија добива бројни спортски објекти кои ќе останат да им користат на многу ...
| | веќе видена | слични

Македонија е фокусирана да најде решение за името, бидејќи се повеќе станува јасно дека Грција поради спорот го запира стартот на преговори за членство во ЕУ. Вака премиерот Никола Груевски ги коментира зачестените предупредувања од меѓународната заедница дека најверојатно земјава во текот на месецов нема да добие датум за почеток на преговорите. - Изјавите кои доаѓаат од Брисел се во духот дека треба да се реши прашањето за да може да се започнат преговорите, но тие очигледно се информирани дека Грција и овој пат ќе не блокира, изјави Груевски.Но и покрај тоа што на Владата и е јасно дека преговорите се спречени од страна на Грција и дека од јужнот сосед зависи дали ќе отпочнат тие преговори, сепак останува фокусирана на прашањето за името.Ние остануваме фокусирани на ова прашање. Остануваме со голема желба и со голем ентузијазам посветени на барање на решение кое што би било прифатливо за сите граѓани и коешто нема да направи трајни последици за македонската нација, идентитет и држава", изјави Груевски.
| | веќе видена | слични

Брисел е информиран дека Грција повторно ќе не блокира, вели премиерот. „Нас ни е сосема јасно дека почетокот на преговори е запрен од страна на Грција и дека од нив зависи дали ќе ги започнеме или нема да ги започнеме, така што и овие изјави се во тој дух дека треба да се реши прашањето за името за може да ги започнеме и дека тие очигледно се информирани веќе дека Грција ќе постави нова блокада и овој пат на РМ. - Сите комуникации на медијаторот Нимиц во овој момент и досега се од консултативен карактер, не можам да предвидам какви се неговите наредни чекори затоа што не ги најавува“, изјави Никола Груевски
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 397 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Очигледно Брисел е информиран за нова блокада од Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: