Засега нема сигнали за нова рецесија во Македонија

2 копии

Направените кратења во буџетот се крупни и сериозни, смета премиерот Никола Груевски, одговарајќи на коментарите на бизнис заедницата која очекувала двојно поголемо скусување на буџетот. При кастрењето на државната каса, Владата внимавала да не направи штета на економијата со преголеми кратења, што може да доведе и до нова рецесија. Во ова време на криза, приоритет било функционирањето на основните сектори. - Ние сакаме да функционираат платите, пензиите, да нема девалвација на валутата, да нема пропаѓање на банки и проблеми со социјалната помош или со функционирањето на здравството, каде зголемивме над милијарда, или во социјалата 450 милиони… Пристапивме и кон 10% кратење на платите на министрите и замениците, кое стартува од јуни - изјави Никола Груевски, Премиер на РМ. Премиерот Груевски смета дека за земјава нема опасност од повторување на рецесијата. Државата е во макроекономска стабилност и немало ризик од девалвација или масовни отпуштања. - Ние не сме осетиле некаков нов бран на крупни проблеми. ...
| | веќе видена | слични

Нема опасност од повторување на рецесијата, државата е во макроекономска стабилност и нема ризик од девалвација или масовни отпуштања, смета премиерот Никола Груевски. По повод ребалансот на буџетот, тој појасни дека направените кратења се крупни и сериозни, но нема да направат штета на економијата. Бизнис заедницата веќе изрази сомневања околу проекциите на буџетот, но ја поздравија и одлуката да не се стопираат започнатите проекти, кои овозможуваат функционирање на градежната индустрија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Никола Груевски смета дека засега нема сигнали за нова рецесија во земјава, иако дел од експертите предвидуваат дека во Европа ќе се случи втора економска криза. „Точно е дека во Европа има огромно стравување од втора рецесија и многу политички аналитичари говорат во тој правец, бидејќи се спроведени крупни намалувања на буџетите на повеќе држави од ЕУ поради помалите приходи и големите долгови. Повеќето земји преминаа кон крупни и сериозни буџетски кастрења, дури кратеа и на социјалата, затоа што се стравува од нова рецесија. Но, во Македонија засега нема такви сигнали“, изјави премиерот Груевски на ребрендирањето на спортската сала „Борис Трајковски“ во спортски центар со истото име. Тој посочи дека во земјава засега не е почувствуван нов бран на крупни проблеми и дека се оди во правец на постепено подобрување, иако кризата се' уште е присутна и се чувствува. „Веројатно така ќе биде и до крајот на годинава, но имаме стабилизација во сите макроекономски показатели, отсуство на каква било опасност ...
| | веќе видена | слични

- Кризата се уште е присутна и се чувствува и веројатно така ќе биде и до крајот на годинава, но имаме стабилизација во сите макроекономски показатели, отсуство на каква било опасност од девалвација или масовно отпуштање од работа. Во тој поглед работите во Македонија се под контрола, смирува Груевски Во Европа има огромно стравување од втора рецесија, но сигнали за такво нешто во Македонија засега нема. Ова го тврди премиерот Никола Груевски наспроти предвидувањата на дел од експертите дека во Европа ќе се случи втора економска криза. Според него многу политички аналитичари говорат во тој правец затоа што се извршија крупни намалувања на буџетите на повеќето држави од Европската унија поради помалите приходи и големите долгови. - Повеќето земји прејдоа кон крупни и сериозни намалувања на буџетите, дури кратеа и на социјалата поради што се стравува од нова рецесија, но засега такви сигнали во Македонија нема - дециден е премиерот Груевски, кој нагласува дека државата е во макроекономска стабилност и нема ...
| | веќе видена | слични

Кризата ќе потрае годинава, можеби и следната – сепак премиерот Груевски е оптимист оти Македонија нема да влезе во втора рецесија. И покрај бавното опоравување, власта се надева дека Македонија нема да ги живее моментите на некои земји од регионот. - Економијата се опоравува бавно, постепено, засега нема најава дека може да очекуваме втора рецесија. Македонија има стабилност, немаме опасност од девалвација на валутата, изјави Груевски. На критиките на опозицијата и бизнис секторот дека резот во буџетот со ребалансот е премал, Груевски одговори оти ако скрателе повеќе тоа можело да биде и поопасно, дополнително да се забави економската активност.
| | веќе видена | слични

Останато

Заев не негира дека имало средби токму овде, а она што останува непознато е за што разговарале Катица и Заев. Отворениот сомнеж кажува дека Зоран Заев е ...
сите 555 | | | веќе видена

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 125 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 205 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 91 | | | веќе видена

Ракометарот на европски правак Вардар Иван Чупиќ вели дека играчите имале состанок со Сергеј Самсоненко и Михајло Михајловски и наскоро ќе имаат повеќе ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Засега нема сигнали за нова рецесија во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: