Експлозија на балканскиот гасовод

Молдавија Во јужниот дел на Молдавија вчера се случи експлозија на еден од трите гасоводи, преку кој се транспортира руски гас за Балканот. На местото на експлозијата избил пожар кој е совладан, но доставата на гас била кусо во прекин. Вчера попладне,испораката на гасот продолжила преку други заобиколни патишта.Се уште не е соопштена причината за инцидентот. Експлозијата се случила во 4:30 по локално време на пет километри од селото Саици, што се наоѓа на граница со Одеската област. Тоа е втора експлозија на руски гасовод, преку кој се транспортира руски гас за балканските земји преку територијата на Молдавија. Првата експлозија беше на 1 април во Придњестровје.
| | веќе видена | слични

Еден од гасоводите преку кои се пренесува рускиот гас за Балканот, експлодираше утринава на југот на Молдавија. Испораката на енергенсот не беше прекината, за што беа користени обиколни патишта. Експлозијата се случила во 4:30 часот по локално време, на околу 5 километри од селото Сајци, кое се граничи со украинската област Одеса. Станува збор за втора експлозија годинава на рускиот гасовод кој преку Молдавија го снабдува Балканот со гас. (Крај)
| | веќе видена | слични

Во јужниот дел на Молдавија вчера експлодира еден од главните гасоводи преку кои рускиот гас се пренесува до земјите од Балканот На местото на експлозијата избил пожар, кој бил локализиран, но транспортот на гас бил прекинат. Шефот на националната компанија за гас „Молдавија гас“, пак, нагласил оти испораките за Балканот нема да запрат бидејќи доставата ќе се извршува преку друг гасовод. Тој додал оти очекува штетите на гасоводот да бидат санирани до задутре. Според АФП, експлозијата на гасоводот се случила во 4.30 часот по локално време на пет километри од селото Саици, што се наоѓа на граница со Одеската област. Сé уште не е соопштена причината за инцидентот. Ова е втора експлозија на гасовод преку кој се транспортира руски гас за балканските земји преку територијата на Молдавија. Првата експлозија се случи на 1 април во Придњестровјето.
| | веќе видена | слични

Шефот на молдавската националната компанија за гас , Александар Гушев, изјави дека иако испораката на руски гас за балканските земји е прекината поради експлозијата на едниот гасовод, и оти Балканот ќе добива гас преку друг гасовод, пренесува МИА.Гушев истакна дека Комисијата за итни случаи ја истражува причината за несреќата , и оти застарената опрема може да е една од причините за експлозијата. Гасоводот треба да биде поправен за неколку дена.Претставник на службата за цивилна заштита и вонредни ситуации, Сергеј Барбу за руската агенција “Итар Тас“, потврди дека испораката на енергентот продолжила преку други гасоводи, со заобиколување на оштетениот дел.Тој рекол дека експлозијата се случила околу 4.30 часот по локално време, на околу пет километри од селото Саици, на границата со украинската област одеса.Годинава ова била втора експлозија на руски гасоводен систем кој транспортира гас за Балкан преку Молдавија.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата почит. Дозволете ми да ...
сите 205 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Претседателот на партијата – проф. д-р Христијан Мицкоски одлучи да го водам Републичкиот Изборен Штаб. Ова за мене ...
сите 51 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 47 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена

Деветнаесетгодишна девојка од селото Отља, Липково со автомобилот удрила во 23-годишен пешак од селото Лојане.Несреќата се случила на регионалниот пат Липково ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експлозија на балканскиот гасовод

Од:
До кого (е-маил):
Порака: