За ЦЕМT аплицирале 375 фирми

Започна електронската распределба на меѓународни транспортни дозволи за 2010 година, кои им се неопходни на Македонските превозници за да можат да транзитираат во земјите во Европската унија. Досега аплицирале 375 транспортни фирми за ЦЕМ дозволи, од кои за ЕУРО 3 заинтересирани се 355, а за ЕУРО 4 и 5531 со примената на електронскиот систем за аплицирање и дистрибуција на транспортните дозволи целосно се зајакнува транспарентноста во давањето на јавните услуги за граѓаните и ставање крај на стариот систем на издавање на дозволи, рече министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, на стартот на распределбата на ЦЕМ дозволите - Со модернизацијата на целиот процес значително се намали административниот товар на превозниците, како и нивните трошоци и ќе се овозможи заштеда на време - рече Јанакиески и додаде дека истовремено ќе се елиминира можноста за корупција во секторот за транспорт. Според генералниот секретар на МАКАМ - Транс, Биљана Муратовска, сите фирми што имаат лиценци и доставиле соодветни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Парите за заостанати плати кои ги чекаат Охисовци завршиле кај ЕКОЦЕНТАР 97. Речиси 2 милиони евра за фирмата која треба да го изнесе опасниот хемиски отпад. ...
сите 199 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 195 | | | веќе видена

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, ја отфрли идејата и можноста земјата да се придружи на балканската верзија на европската Шенген зона ...
сите 255 | | | веќе видена

Владата го усвои Предлог-Буџетот на Република Македонија за 2020 година. Тој е подготвен врз релативно реалистична претпоставка за растот на економијата од ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За ЦЕМT аплицирале 375 фирми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: