Свинскиот грип се шири во Македонија

Бугарија прогласи епидемија, а се очекува тоа да го стори и Србија, каде вчера е регистрирана и седмата жртва од новиот вирус, а шест лица се во критична состојба. Во Македонија за едно деноноќие има 20 нови случаи со вирусот А (Х1Н1) Во изминатото деноноќие се регистрирани 20 нови позитивни случаи со вирусот А (Х1Н1), соопштија од Институтот за јавно здравје. Сите лица се прегледани на Клиниката за инфективни болести и се под соодветна медицинска терапија. На Клиниката во моментов има хоспитализирано 9 пациенти со лесна и средно тешка клиничка слика. Викендов 12 ученици од средното угостителско училиште "Лазар Таневски", кои биле на екскурзија во Турција, се заразени од свински грип. Сите се пратени на домашно лекување, на терапија со тамифлу. Комисијата за пандемски грип вчера одржа редовна работна средба, на која се донесени повеќе препораки и заклучоци за заштита на населението од натамошно ширење на новиот тип на грип. Се препорачува сите ученици од средното училиште, кои биле на екскурзијата во ...
| | веќе видена | слични

14 позитивни резултати на новиот тип на вирус А (Х1Н1) се регистрирани во текот на последните 24 часа, известува лабораторијата на Институтот за јавно здравје по испитан материјал од вкупно 31 примерок. Од нив петмина се ученици од Гимназијата "Никола Карев", двајца се од Средното угостителско училиште "Лазар Таневски" и по еден ученик од Гимназијата "Јосип Броз Тито" и од Основните училишта "Гоце Делчев" и "Браќа Миладиновци", останатите се возрасни лица од кои дел патувале во странство. Училиштата не се затвораат бидејќи се уште не е прогласена епидемија на новиот грип. Засега нема препорака и за носење заштитни маски, но се одложуваат сите екскурзии, изјави вчера министерот за образование Никола Тодоров. "Според препораките на Светската здравствена организација не треба да се преземаат чекори за затворање на училиштата, додека таква потреба не се востанови. Прво треба да се прогласи епидемија од новиот грип од типот А (Х1Н1), а потоа да се побара од основачот на училиштето-локалната самоуправа до ...
| | веќе видена | слични

Според последните податоци од лабораторијата на Институтот за јавно здравје добиени попладнево во 17:30 часот кај 32 лица е потврдено присуство на новиот тип на вирус А (Х1Н1). Дел од овие лица престојувале во странство, а дел се без епидемиолошки податок за патување надвор од државата. Во текот на денешниот ден, соопштуваат од Министерството за здравство, редовна средба одржала Комисијата за пандемски грип која препорачува учениците од ДСУ „Никола Карев“ кои се вратиле од екскурзија во Будимпешта да не посетуваат настава во период од следните седум дена. Комисијата на денешната средба заклучи да се одложат сите планирани ученички екскурзии во државата и надвор од неа и оцени дека нема потреба за масовно носење маски поради непостоење епидемиолошка оправданост. Оттаму напоменуваат дека маски треба да носат здравствените работници при преглед и лекување на пациент, како и лицата со симптоми на грип при посета на лекар или лице кое врши негување на заболен во домашни услови. Препорака од Комисијата е секој ...
| | веќе видена | слични

Некои училишта одлучиле сите учениците да носат заштитни маски, а во некои да не се држи настава Паниката од ширење на новиот грип во повеќе скопски училишта резултира со носење заштитни мерки на своја рака. Иако Министерството за здравство не препорачува масовна употреба, некои скопски училишта одлучиле сите учениците да носат заштитни маски, а во некои да не се држи настава. Така, во гимназијата „Јосип Броз Тито“ на учениците им било соопштено од денеска сите на настава да дојдат со заштитни маски. Слична мерка за заштитни маски донеле и во гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“. Во основното училиште „Гоце Делчев“ и вчера не се одвиваше настава. Родителскиот совет доцна синоќа заседаваше да одлучи дали децата да се вратат на настава или не. Со заштитни маски на лицето вчера се појавија и студентите на некои факултети. Маскирањето полека се прифаќа и меѓу општата популација, па така се' почесто и во јавниот градски превоз се среќаваат лица со заштитни маски на лицето. А масовната употреба на маските ги ...
| | веќе видена | слични

14 нови заболени од свинскиот грип во Македонија, само во последното деноноќие. 82-ца се вкупно прегледани на Инфективната клиника и пуштени на домашно лекување. На клиниката во моментов лежат 5 пациенти за кои лекарите оценуваат дека се потешко болни, но состојбата им се подобрува. Во меѓувреме останува неодговорено главното прашање – кога и дали воопшто во земјава ќе пристигнат вакцните против свинскиот грип, прво најавени за почетокот, а потоа за крајот на месецот. Од фирмата што е избрана за снабдување на вакцините за одговор упатуваат на Министерството за здравство. Оттаму, пак, министерот Османи и денеска не кажува кога и дали ќе дојдат вакцините, туку дури и остава простор за сомнеж дека Македонија воопшто нема да го добие вакцините. Смирува дека земјава имала алтернатива. А додека се чекаат вакцините, низ аптеките во земјава – вистинска потрага по заштитни маски. Во многу аптеки – маски веќе нема. Продале се што имале. Поради општата навалица по маски, здравствените власти дури и излегоа со ...
| | веќе видена | слични

Празни училници во скопското основно „Гоце Делчев“ – директорката Цвета Мишевска вели дека по веста дека три деца се заразени од свински грип, родителите решиле да не ги пуштаат децата на настава. Трите деца заедно славеле роденден. Загриженост и меѓу родителите и во училиштето во Карпош, Војдан Чернодрински – една наставничка е во карантин, оти ќерка и била на екскурзија во Будимпешта. Од Министерството за здравство уште вчера е потврден е еден случај на заразено дете од свински грип, наспроти ова директорката вели дека никој официјално не ја информирал дека во нивното училиште има болни деца. Додека паниката од свинскиот грип се шири меѓу родителите и наставниците – министрите смируваат. Министерот за здравство, Османи вели дека нема потреба од паника, децата да одат на училиште, екскурзиите да се одложат и дека е добро што 90 проценти од заболените  од Х1Н1 се со блага клиничка слика. Министерот за образование Тодоров вели дека засега нема препорака за носење маски и дека училиштата треба да продолжат со ...
| | веќе видена | слични

НЕМА ЕПИДЕМИЈА - НЕМА ЗАТВОРАЊЕ НА УЧИЛИШТА Училиштата нема да се затворат се додека не се прогласи епидемија на свински грип. Министерството за образование препорачува да се одложат екскурзиите, да се носат заштитни медицински маски и да се подигне нивото на хигиената во училиштата. Министерот Тодоров потенцира дека нема потреба од  доплнителна дезинфекција во училиштата се додека со сигурност не се потврди вирусот од типот АХ1Н1. Засилени мерки на хигена се воведени и на факултетите. Според ректорот на УКИМ Велимир Стојковски тука многу потешко е да се детектира вирусот бидејќи студентите немаат обврска секојдневно да одат на факултет. Надлежните велат дека будно го  следат ширењето на новиот вирус. Засега нема потреба од преземање на  доплнителни мерки, бидејќи состојбата не е толку алармантна.
| | веќе видена | слични

Македонската Комисијата за пандемски грип денеска заклучи да се одложат сите планирани ученички екскурзии во државата и надвор од неа. Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа, 14 лица се заболени од новиот тип на вирус А (Х1Н1), од нив петмина се ученици. Двајца се од средното угостителско училиште „Лазар Таневски“ и по еден ученик од гимназијата „Јосип Броз Тито“ и од основните училишта „Гоце Делчев“ и „Браќа Миладиновци“, останатите се возрасни лица од кои дел патувале во странство, а се без епидемиолошки податок за патување надвор од државата.    Комисијата по денешната седница препорача учениците од ДСУ “Никола Карев“, кои се вратиле од екскурзија во Будимпешта да не посетуваат настава во период од следните седум дена . Оценето е дека нема потреба за масовно носење маски од општата популација, како и за учениците во училиштата поради непостоење епидемиолошка оправданост. Маски треба да носат здравствените  работници при преглед и лекување на  пациент, како и лицата со симптоми на ...
| | веќе видена | слични

Во текот на последните 24 часа потврдени се 14 нови позитивни резултати на новиот тип на вирус А (Х1Н1). Од нив петмина се ученици од гимназијата „Никола Карев“, двајца се од средното угостителско училиште „Лазар Таневски“ и по еден ученик од гимназијата „Јосип Броз Тито“ и од основните училишта „Гоце Делчев“ и „Браќа Миладиновци“. Останатите се возрасни лица од кои дел патувале во странство, а се без епидемиолошки податок за патување надвор од државата. Во текот на денешниот ден, соопштуваат од Министерството за здравство, редовна средба одржала Комисијата за пандемски грип која препорачува учениците од ДСУ „Никола Карев“ кои се вратиле од екскурзија во Будимпешта да не посетуваат настава во период од следните седум дена. Комисијата на денешната средба заклучи да се одложат сите планирани ученички екскурзии во државата и надвор од неа и оцени дека нема потреба за масовно носење маски поради непостоење епидемиолошка оправданост. Оттаму напоменуваат дека маски треба да носат здравствените работници при ...
| | веќе видена | слични

Министерството за образование препорачува да се прекинат средношколските екскурзии. Министерот Никола Тодоров во интервју за Канал 5 вели дека немаат ингеренции да ги спречат екскурзиите, ниту пак да донесат одлука за евентуално затворање на училиштата поради појавата на заболени ученици од новиот грип. Со него разговараше Емилија Јовановска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свинскиот грип се шири во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: