Јохан верува во позитивен исход

Трајко Вељановски во посета во Хаг: Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, го посети Јохан Тарчуловски во Притворната единица на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија На неколкучасовната средба во Шевенинген, било разговарано за актуелната фаза на постапката пред Меѓународниот кривичен суд, жалбената постапка, како и за очекувањата на Тарчуловски од исходот на истата. Вељаноски потенцирал дека Јохан може и треба да смета на безрезервната поддршка. Според него, како почитувачи на меѓународните закони и организации, мора да бидеме оптимисти дека ќе се препознаат вистината и правдата. Радува фактот дека Јохан Тарчуловски се чувствува добро и верува во позитивен исход од постапката, стои во соопштението од Кабинетот.
| | веќе видена | слични

ХАГ, Холандија -- Претседателот на македонскиот парламент, Трајко Велјановски, го увери поранешниот припадник на безбедносните сили Јохан Тарчуловски дека може да смета на поддршката на македонските институции во својот жалбен процес во Хашкиот трибунал за воени злосторства, објави во неделата (8-ми ноември) кабинетот на Велјановски. Тој го посети Тарчуловски во одделот за задржување на обвинети на Трибуналот, Шевенинген. Тарчуловски минатата година беше осуден на 12 години затвор, за воени злосторства извршени врз етничките Албанци за време на рацијата во август 2001 година во селото Љуботен. Другиот обвинет, поранешниот македонски министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, беше ослободен од обвиненијата. (Maкфакс, МИА, Сител - 08/11/09)
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски вчера го посети Јохан Тарчуловски во затворот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг. На неколкучасовната средба во Шевенинген било разговарано за актуелната жалбена постапката пред Меѓународниот кривичен суд, како и за очекувањата на Тарчуловски. Според кабинетот на спикерот Велјановски, Тарчуловски може и треба да смета на безрезервната поддршка што му ја даваат институциите и граѓаните на Македонија во поглед на истрајноста во текот на постапката. Велјановски посочил дека, како почитувачи на меѓународните закони и организации, мора да бидеме оптимисти дека ќе се препознаат вистината и правдата и искажал искрено убедување дека наредното видување ќе им биде скоро и дома, во Македонија. Хашкиот трибунал на 12 јули лани го ослободи Љубе Бошкоски од обвиненијата за извршени злосторства во Љуботен во 2001 година, а Тарчуловски го осуди на затворска казна од 12 години.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јохан верува во позитивен исход

Од:
До кого (е-маил):
Порака: