Вратен оптимизмот на Македонската берза

Крсте Шајноски Оптимизмот се враќа, но за подрастични промени на Македонската берза се чекаат странците. Трендот на раст и на прометот и на цената на акциите продолжи и во септември, но според аналитичарите рано е за конкретни прогнози. „Најлошото веќе е позади нас, најголемите светски економии веќе објавија крај на рецесијата, меѓутоа тоа што се уште е неизвесно, е со која динамика ќе излегуваме од калта во која западнавме последните две години“, рече Крсте Шајноски, универзитетски професор. „Тоа што на нашиот пазар се случува, има раздвижување, може да констатираме пикови нагоре, меѓутоа секако берзата реагира и на секоја полоша информација која доаѓа“, додаде Шајноски. Со околу 90 проценти во берзанскиот промет во септември учествувале домашните инвеститори. Kога ќе дојдат странците? „Добро е што веќе од нас како групација, како „Илирика“ ни бараат податоци. Претходно немаше, ниту беа заинтересирани дури ни за најдобрите, најликвидните компании. Сега веќе ги интересира, тие веќе имаат позиции. Јас мислам ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вратен оптимизмот на Македонската берза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: