Пол Кругман: Постои голем ризик Грција да излезе од еврозоната

Грција се соочува со голем ризик, од околу 50 отсто, да биде исфрлена од еврозоната, предупреди американскиот економист и добитник на Нобелова награда Пол Кругман Тој изразил сомневање дека навистина ќе профункционира планот за спасување на земјата, во висина од 110 милијарди, кој Атина го договори со Европската Унија и со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). - Тоа што Грција ќе успее да го стори во наредните пет години, преку големото штедење, е да го зголеми својот долг од 115 на 140 отсто од бруто-домашниот производ - нагласил Кругман. Според него, членките на еврозоната не може да го напуштат еврото, бидејќи тоа би предизвикало масовно бегство на банките. - Но што ако и покрај тоа дојде до бегство на банките, како што беше случајот со должничката криза на Аргентина во 2001 година, кога банките беа принудени да прекинат со работа - нагласил Кругман, јави Б92.
| | веќе видена | слични

Пол Кругман, добитникот на Нобеловата награда за економија и академик на Универзитетот „Принстон“, изразува сомневање за успех на финансискиот план за спасување на Грција и оценува дека шансите да остане во еврозоната се пола-пола.- Грција со голема пожртвуваност во наредните пет години ќе го подигне својот долг од 115 на 140 отсто на домашниот бруто-производ (БДП) - рече Кругман на економскиот форум во Швајцарија.Тој додава дека „од некоја причина треба да веруваме дека од 2015 година Грција повторно ќе има пристап до финансискиот пазар и дека се' ќе биде во ред, а не сфаќам како тоа ќе успее“.Според Кругман, земјите во еврозоната не се во состојба да замислат истапување од групата држави што го користат еврото, затоа што тоа ќе предизвика паника во банките.- Но, што ако сепак се случи тоа? Би рекол дека во случајот со Грција шансите за такво нешто се 50:50 и дека Грција на крајот ќе биде исфрлена од еврозоната - вели Кругман.Грција плаќа голема цена поради прекумерното трошење, па владата беше принудена да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 223 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 150 | | | веќе видена

 Каков понеделник ви најавува Зодијакот? Дали вашиот хороскопски знак денес ќе го следи среќа? Дали неделата ќе ви тргне „на десна нога?“ Кликнете на вашиот ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пол Кругман: Постои голем ризик Грција да излезе од еврозоната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: