Вардарци фаворити против Мешков Брест

Вториот македонски претставник Металург му гостува на хрватскиот шампион Загреб По завршување на првиот дел во ракометната Лига на шампиони, македонските тимови Вардар и Металург ги очекуваат нови возбудувања во регионалната СЕХА лига. Црвено-црните" денеска (17.45 ч.) во СРЦ Кале, во рамките на 11. коло, го пречекуваат белорускиот Мешков Брест, додека Металург ќе му гостува на хрватскиот шампион Загреб. Вардарци знаат дека ова ќе биде тежок натпревар, но не бегаат од улогата на фаворити. Победата за македонскиот шампион на овој натпревар е од големо значење, бидејќи само така ќе успеат да останат на третата позиција на табелата, која ги носи на фајнал форот. - Мешков Брест е одличен тим во кој играат многу добри интернационалци. Тие по квалитет се близу до нас, но ние во никој случај нема да бегаме од улогата на фаворити. Очекувам ова да биде тежок натпревар, но и ние да излеземе како победници, изјави тренерот Андон Бошковски. Во триумф на овој натпревар верува и десниот бек и еден од најдобрите поединци ...
| | веќе видена | слични

Утре со почеток во 12 часот, ќе почне продажбата на влезниците за натпреварот меѓу Металург и Загреб Кроациа Осигурање во рамките на Регионалната лига. Продажбата ќе се реализира преку „КупиКартиЗаСе“, а билети може да се купат и онлајн на www.kupikartzase.com . Натпреварот Металург- Загреб КО ќе се одигра во сабота со почеток во 17.45 часот, во СЦ Борис Трајковски. Цената на влезниците е 100 денари, а влезот е бесплатен за сите кои поседуваат сезонски билети.
| | веќе видена | слични

Влезниците за дерби натпреварот во рамките на СЕХА Гаспром лигата помеѓу Металург и Загреб Кроациа Осигурање, утре ќе бидат пуштени во продажба. Продажбата ќе се реализира преку дистрибутерот „КупиКартиЗаСе“ во Скопје и низ цела Македонија и онлајн на www.kupikartizase.com . Натпреварот Металург- Загреб КО ќе се одигра на ден 14.12.2013 година (сабота) со почеток во 17.45 часот, во СЦ Борис Трајковски Скопје. Овие два тима во изминатата сабота го одиграа првиот натпревар во Загреб, на кој Металург беше поуспешен и славеше со пет голови разлика. Во пресрет на саботниот натпревар, Загреб е на делба на првото место со екипата на Татран со по 30 бода, трет е Вардар со 25 бода, но и натпревар помалку, додека Металург е на четвртото место со 18 бодови, но и три натпревари помалку.
| | веќе видена | слични

Продажбата ќе се реализира преку дистрибутер „КупиКартиЗаСе“ во Скопје и низ цела Македонија и онлајн на www.kupikartzase.com . Натпреварот Металург- Загреб КО ќе се одигра на ден 14.12.2013 година (сабота) со почеток во 17.45 часот, во СЦ Борис Трајковски Скопје. Овие два тима во изминатата сабота го одиграа првиот натпревар во Загреб, на кој Металург беше поуспешен и славеше со пет голови разлика. Во пресрет на саботниот натпревар, Загреб е на делба на првото место со екипата на Татран со по 30 бода, трет е Вардар со 25 бода, но и натпревар помалку, додека Металург е на четвртото место со 18 бодови, но и три натпревари помалку.
| | веќе видена | слични

Во регионалното ракометно натпреварување денеска ќе се одиграат нови два меча од 12-тата рунда. Предпоследниот Борац е домаќин на седмиот Нексе а шестоплаираната Војводина ќе се обиде да го задржи чекорот со водечката четворка само ако денеска пред домашните навивачи успее да слави против фаворизираниот Татран кој е на второто место на табелата со 27 бодови и најверојатно сигурен учесник на завршниот турнир задно со лидерот Загреб кој има 30 и кој вчера беше поразен од Металург со 30:25. На победа вчера се радуваше и вториот наш репрезент во СЕХА лигата Вардар кој со пресврт во последните 15 минути од мечот на Кале го совлада Брест Мешков со 29:24 и заедно со составот од Автокоманда ги потврдија своите амбиции дека и оваа сезона фајн-форот нема да мине без двете македонски ракометни екипи кои во моментов се на третата и четвртата позиција на табелата.
| | веќе видена | слични
2 копии

По Металург и ракометарите на Вардар славеа победа во натпревар од 12.коло на регионалната СЕХА лига, заокружувајќи го успешниот настап на македонските претставници во ова натпреварување. Македонскиот шампион Вардар, попладнево во СЦ „Кале'' во Скопје, ја победи екипата на Мешков Брест со 29:24, полувреме 14:15. Русинот, Тимур Дибиров со осум голови беше најефикасен кај „црвено-црните„ за кои Матијаж Брумен постигна седум, а Игор Караџиќ и Алекс Душебаев придодадоа пет, односно четири гола. Потсетување дека Металург како гостин го победи составот на КО Загреб со 30:25, а претходно својот натпревар го одиграа Ловќен и Партизан во кој победа славеа домаќините со 31:28. Колото ќе биде заокружено утре со натпреварите, Борец – Нексе и Војводина – Татран Прешов. Табела: Загреб КО 30 бодови (12 натпревари), Татран Прешов 27 бодови (11), Вардар 25 (11), Металург 18 (9), Мешков Брест 12 (8), Војводина 12 (10), Нексе 11 (11), Ловќен 11 (12), Борец 6 (10) и Партизан 3 (11).
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург и Вардар, во пресрет на меѓусебниот дуел, забележаа победи во СЕХА лигата, над Загреб односно Брест Мешков. Металург, во Загреб, го совлада лидерот во лигата со 30-25, додека Вардар, во Кале, беше подобар од Брест Мешков со 29-24. Металург до победата го предводеа Ренато Вугринец со 8 и Павел Атман со 7 голови, додека Дарко Станиќ имаше 16 успешни интервенции. Во победата на Вардар се истакнаа крилните играчи Тимур Дибиров со 8 и Матијаж Брумен со 7 голови. Вардар по 12 кола, со натпревар помалку, се наоѓа на третото место со 25 бодови, додека Металург е на четвртото место, тимот од Автокоманда има освоено 18 бодови од девет одиграни натпревари. Македонското дерби во СЕХА лигата ќе се одигра на 17.декември.
| | веќе видена | слични

Металург, во Загреб, го совлада лидерот во лигата со 30-25, додека Вардар, во Кале, беше подобар од Брест Мешков со 29-24. Металург до победата го предводеа Ренато Вугринец со 8 и Павел Атман со 7 голови, додека Дарко Станиќ имаше 16 успешни интервенции. Во победата на Вардар, се истакнаа, крилните играчи Тимур Дибиров с 8 и Матијаж Брумен со 7 голови. Вардар по 12 кола, со натпревар помалку се наоѓа на третото место со 25 бодови, додека Металург е на четвртото место, тимот од Автокоманда има освоено 18 бодови од девет одиграни натпревари. Македонското дерби во СЕХА лигата ќе се одигра на 17.декември. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Успешен ден за двата македонски ракометни претставника во регионалното ракометно натпреварување. Вардар во Скопје го победи Брест Мешков со 29:24 а особено важна е победата на Металург нагости кај лидерот на табелата Загреб со 30:25.Извонреден кам бек на Металург само шест дена по ремито во Лигта на шампиони против Вакер Тун.Тимот од Автокоманда денеска блесна во Загреб кај првиот фаворит во регионалното ракометно натпреварување. Победата од 30:25 е градена од првата минута со одлични перформанси и во одбраната и во нападот. 5:2 во 10-тата минута и 15:11 на полувреме ќе потврдат дека составот на Червар беше и квалитетен и сериозен во амбициите кон остварување на целта во СЕХА лигата пласман на Фајнл-форот.Најдобри во нашиот состав беа Вугринец со 8 и Атман со 7 погодоци. Во истовреме и Вардар ги задржа позициите со победата против Брест Мешков од 29:24 Црвено-црните с епомачија на Кале бидејќи долго беа во негатива но со фуриозен финиш си обезбедија нови бодови кои го одржуваат на третото место во СЕХА. ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург ќе имаат многу потешка задача на денешното гостување кај водечкиот Загреб отколку македонскиот шампион Вардар, кој на „Кале“ го дочекува белорускиот претставник Мешков Брест Гоце Ојлески (Металург) РАКОМЕТ - РЕГИОНАЛНА ГАЗПРОМ-ЛИГА, 12. КОЛО Македонските клубови Металург и Вардар викендов ќе ја проверат својата моментна форма во рамките на 12-то коло од регионалната Газпром-лига. Ракометарите од Автокоманда, денеска (17.30 ч.), ги очекува тешко гостување против водечкиот во лигата и актуелен шампион во ова натпреварување, хрватски Загреб, кој има 30 бода од 11 средби, додека Металург е четврти со 15 бода, но и три средби помалку. Македонскиот првак Вардар, пак, денеска во СРЦ „Кале“ (17.45 ч.), го дочекува белорускиот претставник Мешков Брест, кој е моментно на 5-та позиција со 12 бода од седум средби, додека вардарци се на третата позиција со 22 бода, но од 10 средби. Стратегот на металурзите Лино Червар е свесен за квалитетот на противникот со кој ќе ги одмери силите. - Со тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката Вилма Русковска нема да одговара ниту пред Советот на обвинители, ниту пред нејзиниот шеф Љубомир Јовевски за смс пораката до судиите дека "ќе ги ...
сите 419 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ на денешната средба со францускиот амбасадор во Белград, Жан Лиј Фалкони имаше разговори околу „идната политика за ...
сите 262 | | | веќе видена

На средбата се разговараше за продлабочување на надворешно трговската размена при што беше оценето дека постои голем потенцијал за интензивирање на соработката ...
сите 306 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Освен што се покажа дека едно зборува дома, а друго надвор, Мицкоски доживеа дебакл на клучните стратешки теми. Со првата резолуција ЕПП заклучи дека ЕУ со ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардарци фаворити против Мешков Брест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: