Уругвај, Италија и Англија во групата на смртта

Селекциите на Бразил и Хрватска ќе го отворат Светското Првенство во фудбал на 12 јуни следната година во Сао Паоло, а во првото коло на Мундијалот ќе видиме и реприза од финалето од 2010-та година бидејќи се среќаваат Шпанија и Холандија. На стартот ќе играат уште и Англија – Италија, Германија – Португалија, а Босна и Херцеговина ќе дебитира против Аргентина. Во А составот покрај Хрватска и домаќинот ќе играат уште и селекциите на Мексико и Камерун. Селекторот на домшната селекција Луис Фелипе Сколари веднаш по ждрепката истакна дека Бразил доби тројца сериозни противници кои играат одличен фудбал, но колку и групата да е тешка сите ќе мораат да се прилагодат на играта на Бразил, бидејќи оваа селекција игра на домашен терен. Селекторот на Хрватска Нико Коваќ е задоволен од ждрепката. Тој истакна дека самиот пласман во Бразил е голем успех, а неговата селекција на престојниот Мундијал ќе игра убав фудбал и ќе се обиде да стигне до следната фаза. Во Б конкуренцијата се Шпанија, Холандија, Чиле и ...
| | веќе видена | слични

Светското првенство во фудбал веќе се одбројува во месеци и страстните љубители и обожувачи на оваа игра едвај чекаат да дојде летото 2014, за да уживаат во натпреварите. Но, за сите едноставно човек нема време или не секогаш има желба, впрочем ретки се оние кои со нетрпение го очекуваат натпреварот Хондурас – Еквадор. Затоа, еве кои натпревари никако не смеете да ги пропуштите. 1. Бразил – Хрватска – 12 јуни, Сао Паоло. Секако, ова е отворањето на првенството и Бразил ќе треба да ја прикаже сета своја моќ предводен од новата ѕвезда, Нејмар, додека Хрватите речиси сигурно ќе го покажат балканскиот инает и ќе се обидат на нивни терен, среде Бразил, на самото отварање, да го добијат домаќинот. 2. Шпанија – Холандија – 13 јуни, Салвадор. Во првиот натпревар од групата Б, главните претенденти за првото место ќе играат меѓу себе и веројатно ќе се обидат веднаш да одлучат кој ќе биде прв во групата. Секако, освен ако Робен и шампионскиот напад на Шпанија не ги примрзи, па натпреварот заврши нерешено. 3. Босна и ...
| | веќе видена | слични

Вчера беше одржана ждребката која ги одреди групите за Светското првенство во фудбал, а ова е распоредот на сите натпревари од првата фаза на Мундијалот во Бразил. Погледнете на кои стадиони ќе се игра СП Бразил 2014 Извлечени се групите за СП: Во групата на смртта се среќаваат Италија, Англија и Уругвај ГРУПА А: 12 јуни: Сао Пауло: Бразил - Хрватска, 22:00 часот 13 јуни: Натал: Мексико - Камерун, 18:00 часот 17 јуни: Форталеза: Бразил - Мексико, 21:00 часот 18 јуни: Манаус: Камерун - Хрватска, 21:00 часот 23 јуни: Бразилија: Камерун - Бразил, 22:00 часот, Ресифе: Хрватска - Мексико, 22:00 часот ГРУПА Б: 13 јуни: Салвадор: Шпанија - Холандија, 00:00 часот, Чуиаба: Чиле - Австралија 21:00 часот 18 јуни: Порто Алегре: Австралија - Холандија, 00:00 часот, Рио: Шпанија - Чиле 00:00 часот 21 јуни: Кортриба: Австралија - Шпанија, 18:00 часот, Сао Пауло: Холандија - Чиле 18:00 часот ГРУПА Ц: 14 јуни: Бело Хоризонте: Колумбија - Грција, 00:00 часот, Ресифе: БСК - Јапонија, 00:00 часот 19 јуни: Бразилија: Колумбија - ...
| | веќе видена | слични

СП 2014 | Реден број, датум и час на одигрување на натпреварите од групната фаза на Светското првенство во Бразил... Група А 1) 12. јуни 22:00 Бразил - Хрватска 2) 13. јуни 18:00 Мексико - Камерун 17) 17. јуни 21:00 Бразил - Мексико 18) 18. јуни 21:00 Камерун - Хрватска 33) 23. јуни 22:00 Камерун - Бразил 34) 23. јуни 22:00 Хрватска - Мексико Група Б 3) 13. јуни 22:00 Шпанија - Холандија 4) 14. јуни 00:00 Чиле - Австралија 19) 18. јуни 18:00 Австралија - Холандија 20) 19. јуни 00:00 Шпанија - Чиле 35) 23. јуни 18:00 Австралија - Шпанија 36) 23 јуни 18:00 Холандија - Чиле Група Ц 5) 14. јуни 18:00 Колумбија - Грција 6) 15. јуни 00:00 БСК - Јапонија 21) 19. јуни 18:00 Колумбија - БСК 22) 20. јуни 00:00 Јапонија - Грција 37) 24. јуни 22:00 Јапонија - Колумбија 28) 24. јуни 22:00 Грција - БСК Група Д 7) 14. јуни 21:00 Уругвај - Коста Рика 8) 15. јуни 03:00 Англија - Италија 23) 19. јуни 21:00 Уругвај - Англија 24) 20. јуни 18:00 Италија - Коста Рика 39) ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на руската фудбалска репрезентација, Фабио Капело, изјави дека не мисли оти неговиот тим добил лесни противници на извлекувањето на групите за Светското првенство во Бразил 2014-та година. „Морам да признам дека некои групи се посилни од другите. Меѓутоа не се согласувам дека добивме лесни противници. Белгија има многу силен тим, можеби дури и најсилен во Европа“, вели италијанскиот фудбалски стручњак. „Неодамна игравме со Јужна Кореја во Дубаи и тие не изгледаат лошо. За Алжир не знам многу“, додава Капело. Селекцијата на Русија на Мундијалот ќе игра во групата Х со Белгија, Алжир и со Јужна Кореја. Предводникот на Алжир, Вахид Халилхоџиќ, вели дека Русија и Белгија се фаворити во групата, меѓутоа потврдува дека неговиот тим ќе се обиде да ги предизвика, изненади, па зошто и да не мине понатаму. „Мислам дека можевме да добиеме и полесна група. Русија и Белгија се фаворити. Меѓутоа, мојата екипа ќе се обиде да изненади и да мине во понатаму“, наведува стратегот на Алжирците. Светското фудбалско ...
| | веќе видена | слични

Во бразилското туристичко место Кошта до Сиупе денеска беше извршено извлекувањето на составот на групите за Светското фудбалско првенство 2014. Мундијалот ќе биде отворен на 12 јуни во Сао Паоло со средбата меѓу домаќинот Бразил и Хрватска. Составот на групите за СП 2014 е: А група: Бразил, Хрватска, Мексико и Камерун. Б група: Шпанија, Холандија, Чиле и Австралија. Ц група: Колумбија, Грција, Брегот на Слоновата коска и Јапонија Д група: Уругвај, Костарика, Англија и Италија. Е група: Швајцарија, Еквадор, Франција и Хондурас. Ф група: Аргентина, Босна и Херцеговина, Иран и Нигерија. Г група: Германија, Португалија, Гана и САД. Х група: Белгија, Алжир, Русија и Јужна Кореја. Бранител на шампионскиот трофеј освоен 2010 година е репрезентацијата на Шпанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Учесниците на Светското фудбалско првенство во Бразил 2014-та година ги дознаа своите противници во групниот сегмент од натпреварувањето. Вчера беа извлечени групите за Мундијалот во Бразил кој што ќе се одржи следната година. Најинтересно ќе биде во групата Б каде што ќе се сретнат гигантите Шпанија и Холандија. Одличен фудбал ќе гледаме и во групата Г каде што ќе играат велесили како Португалија и Германија, а слично се очекува да биде и во групата Г каде што Италија ќе ги одмери силите со Англија. Хрватска во групата А пак го доби непосакуваниот тим на Бразил. Покрај „Кариоките“, „коцкасите“ ги очекува тешки мечеви и со Мексико и Камерун. Босна и Херцеговина ќе ги измери силите со Аргентина, Иран и Нигерија. Ривалот на македонската фудбалска репрезентација во квалификаците Белгија, доби група по мерка. Соствот на Марк Вилмотс напредок до нокаут фазата ќе бара против Русија, Алжир и Јужна Кореја.Група А: Бразил, Хрватска, Камерун, МексикоГрупа Б: Шпанија, Холандија, Чиле, АвстралијаГрупа Ц: ...
| | веќе видена | слични

Германската репрезентација доби силни противници во групата Г на жрепката за составот на групите на претстојното Светско првенство во фудбал во Бразил, е едногласната оценка на фудбалската јавност во земјата. Германската фудбалска селекција како носител на групата ќе го отвори својот настап на Мундијалот во Бразил во 2014-та година со натпреварот против Португалија, предводена од Кристијано Роналдо на 16 јуни во Салвадор. На 21 јуни, на стадионот во Форталеза, избраниците на селекторот Јоахим Лев ги очекува мечот со репрезентацијата на Гана. Во последниот натпревар во групата Г, Германија како носител и се разбира главен фаворит, на 26 јуни во Рецифе ќе се сретне со селекцијата на САД. Овој меч ќе биде посебно возбудлив поради тоа што ќе значи среќавање на Јоахим Лев со неговиот добар пријател Јирген Клинсман, кој ја предводи американската репрезентација. Имено Лев му беше помошник на Клинсман која тој ја водеше германската селекција на првенството во 2006. година на домашен терен. Клинсман и Лев вечерта ...
| | веќе видена | слични

Ждрепката за групната фаза на престојниот Мундијал која се одржа вечерва во Бразил ги претстави 8-те групи. Убедливо најголема неизвесност ќе понуди групата "Д", во која ќе играат репрезентациите на Италија, Уругвај, Англија и Костарика. Репрезентацијата на Хрватска ќе ја има таа чест да го одигра првиот натпревар на Мундијалот, но за противник ќе го има домаќинот на најважниот спортски настан во 2014 година, селекцијата на Бразил. ГРУПА А: Бразил, Камерун, Мексико, Хрватска. ГРУПА Б: Шпанија, Чиле, Австралија, Холандија. ГРУПА Ц: Колумбија, Брегот на Слоновата Коска, Јапонија, Грција. ГРУПА Д: Уругвај, Италија, Костарика, Англија. ГРУПА Е: Швајцарија, Еквадор, Хондурас, Франција. ГРУПА Ф: Аргентина, Нигерија, Иран, БиХ. ГРУПА Г: Германија, Гана, САД, Португалија. ГРУПА Х: Белгија, Алжир, Ј. Кореа, Русија.
| | веќе видена | слични

Останато

Српскиот претседател Александар Вучиќ на денешната средба со францускиот амбасадор во Белград, Жан Лиј Фалкони имаше разговори околу „идната политика за ...
сите 262 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи. На средбата се ...
сите 359 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Освен што се покажа дека едно зборува дома, а друго надвор, Мицкоски доживеа дебакл на клучните стратешки теми. Со првата резолуција ЕПП заклучи дека ЕУ со ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уругвај, Италија и Англија во групата на смртта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: