Искористете ги можностите што ги нуди мојата земја

Според реномираниот извештај "Дуинг бизнис" на Светска банка Македонија е рангирана на 25. место меѓу 185 земји и ова е највисокото рангирање во однос на економиите во транзиција од Централна и Источна Европа и пред околу 20 земји-членки на ЕУ Пред повеќе од 80 британски бизнисмени премиерот Никола Груевски ги истакна заедничките придобивки од економската соработка и ги повика да ја посетат Македонија и да ја внесат во нивните анализи и размислувања за ширење на нивниот бизнис, но и да се уверат дека, како што рече, Македонија нуди големи можности. - Да ги разгледате постојните капацитети, да разговарате со компаниите кои се веќе присутни во Македонија и да го слушнете нивното искуство, рече Груевски, притоа посочувајќи дека во нашата земја веќе се присутни британската "Џонсон Мети", американските компании "Џонсон Контролс" и "Кемет електроникс", германските корпорации "Кромберг и Шуберт" и "Дрекселмејер", швајцарската "Виндтек интернешнал" и белгиската "Ван Хол". Тој истакна дека овие компании ја сметаат ...
| | веќе видена | слични

Две француски компании заинтересирани за инвестиции во Македонија, една е од автомобилскиот сектор, а другата произведува бродкси софтвер. Велат дека Македонија нуди подобри услови од останатите земји кои ги разгледувале или веќе инвестирале. Вчера во соработка со Фајненшел Тајмс се одржа бизнис форум за Македонија во Париз. Наташа Хаџиспиркоска Стефанова
| | веќе видена | слични

Две француски компании ги разгледуваат можностите да инвестираат во Македонија. На бизнис форумот во Париз соопштија дека сериозно размислуваат да го прошират својот бизнис во нашата земја. Две француски компании ги разгледуваат можностите да инвестираат во Македонија. На бизнис форумот во Париз соопштија дека сериозно размислуваат да го прошират својот бизнис во нашата земја. Едната компанија е од автомобилскиот сектор другата од бродскиот. Од шест земји во југоисточна Европа ја одбравме Македонија, вели потпретседателот на КЕМЕТ електроникс кои пред една година го почнаа своето производство во технолошко индустриската зона. Компаниите кои инвестираат во Македонија го зголемуваат својот бизнис, посочи премиерот Груевски на форумот во Париз. Француските бизнисмени внимателно слушнаа за даночните политики кои помогнаа земјата да се искачи високо на меѓународните ранг листи. И домаќините од фајненшал тајмс кои ја посетиле Македонија ги пофалија условите кои се нудат за инвестирање. Марина Доковска
| | веќе видена | слични
12 копии

Успешни француски бизнисмени по форумот во Париз за презентација на можностите за инвестирање во Мaкедонија, што Владата ја прави во соработка со „Фајненшел тајмс“, изјавија дека Македонија навистина е добро место за инвестирање и најавија можни инвестиции. Бизнисменот Роберт Вилоуби од „Кемет Електроникс“ ја посочи Македонија како земја со добра бизнис-клима. - Баравме конкурентна локација од каде што ќе ги снабдуваме нашите конкуренти во Европа. Направивме евалуација на шест земји во Источна Европа и на Балканот и во Македонија, беше нашиот избор - рече Вилоуби. Покрај тоа појасни дека барале и вистинска работна сила и добро обучен кадар. - Цената на работната сила, нејзината способност, добра владина стратегија, сите овие работи креираат добра бизнис-клима. Македонија ја имаше најдобрата - истакна Вилоуби. Според Жан Клод Бонтас од „Леман индустри“ од автомобилскиот сектор, Македонија е поволно и лесно место за инвестирање во Европа. - За нас е важно што е блиску до Романија. Баравме можности во Србија ...
| | веќе видена | слични

Мајкл Качински, уредник на FDI – Foreign direct investment, кој соработува со македонската Влада за промоција на можностите за инвестирање во Македонија,  вели дека овие настани служат за подобро запознавање на бизнисмените со предностите за инвестирање во Македонија. - Не сме тука да го подобриме имиџот на Македонија, туку да зборуваме за тоа што Македонија навистина е. Македонија е навистина добро место за инвестирање. Јас бев во март и бев многу импресиониран  од тоа колку е лесно да се среќаваш со луѓето кои ќе те запознаваат со бизнисмени и со секој што сакаш и притоа ќе те информираат за поволностите и се друго што те интересира. Исто така бев воодушевен од тоа колку е лесно да се снајдеш, бидејќи многу луѓе говорат англиски, што ме изненади и што е голема помош и важен фактор, рече Качински. Според него, иницијативите се секогаш голема помош  за привлекување инвестиции, како што се олеснувањата со таксите, помошта со инфраструктурата што Владата ги нуди, како и слободните економски ...
| | веќе видена | слични

"Македонија навистина е добро место за инвестирање и најавија можни инвестиции. Оваа изјава ја дадоа успешни француски бизнисмени по форумот во Париз за презентација на можностите за инвестирање во Мaкедонија, што Владата ја прави во соработка со Фајненшл Тајм.Според нив, иницијативите се секогаш голема помош за привлекување инвестиции, како што се олеснувањата со таксите, помошта со инфраструктурата што Владата ги нуди, како и слободните економски зони.Бизнисмен од „Кемет Електроникс“ исто така ја посочи Македонија како земја со добра бизнис клима. Тој појасни дека барале и вистинска работна сила и добро обучен кадар, а сето тоа го најдоа во нашата земја. Уште двајца француски бизнисмени најавија дека ќе ја разгледаат можноста за инвестирање во Македонија.Претставници на автомобилскиот сектор истакнаа дека Македонија е поволно и лесно место за инвестирање во Европа. Сличен став има и Жан Бутшо од компанија за изработка на бродски софтвер, кој оцени дека Македонија многу mветува во поглед на ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Пред поголем број претставници на таргетирани компании од различни профили синоќа во Париз на бизнис форум, организиран од македонската Влада во соработка со Фајненшл Тајмс, беа претставени можностите за инвестирање во Република Македонија. На почетокот на форумот, премиерот Никола Груевски, јави известувачот на МИА, ги информираше потенцијалните инвеститори со неколку генерални работи, притоа истакнувајќи дека земјата има стабилна макроекономска политика, стабилна политичка состојба и коалициска Влада речиси седум години. – Анкетите покажуваат дека доколку утре би имале избори партиите кои сега ја предводат Владата повторно ќе добијат поддршка посилна дури и од претходно, што значи дека овие политики што сега ги спроведуваме ќе продолжат и во иднина, рече Груевски. Македонија, додаде, политички е ориентирана да стане членка на ЕУ и НАТО и тоа е позиција и на владејачките партии, но и на опозицијата и затоа ни е важно кој ја предводи Владата, бидејќи тоа е начинот и ориентацијата што ја поддржуваат ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на форумот, премиерот Никола Груевски, јави известувачот на МИА, ги информираше потенцијалните инвеститори со неколку генерални работи, притоа истакнувајќи дека земјата има стабилна макроекономска политика, стабилна политичка состојба и коалициска Влада речиси седум години. - Анкетите покажуваат дека доколку утре би имале избори партиите кои сега ја предводат Владата повторно ќе добијат поддршка  посилна дури и од претходно, што значи дека овие политики што сега ги спроведуваме ќе  продолжат и во иднина, рече Груевски. Македонија, додаде, политички е ориентирана да стане членка на ЕУ и НАТО и тоа е позиција и на владејачките партии, но и на опозицијата и затоа ни е важно кој ја предводи Владата, бидејќи тоа е начинот и ориентацијата што ја поддржуваат најголем број од политичките партии во земјата. - Македонија ги исполни сите критериуми за да му се приклучи на НАТО во 2008 и критериумите за почеток на преговори за влез во ЕУ во 2009 година, но поради проблемите од страна на нашиот ...
| | веќе видена | слични

Поголем број на компании од различни профили, синоќа на бизнис форум во Париз се запознаа со можностите за инвестирање во Република Македонија. На почетокот на форумот организиран од македонската Влада и Фајненшл Тајм, премиерот Никола Груевски, ги информираше потенцијалните инвеститори со неколку генерални работи, притоа истакнувајќи дека земјата има стабилна макроекономска политика, стабилна политичка состојба и коалициска Влада речиси седум години. - Анкетите покажуваат дека доколку утре би имале избори партиите кои сега ја предводат Владата повторно ќе добијат поддршка посилна дури и од претходно, што значи дека овие политики што сега ги спроведуваме ќе продолжат и во иднина, рече Груевски, пренесува МИА Македонија, додаде, политички е ориентирана да стане членка на ЕУ и НАТО и тоа е позиција и на владејачките партии, но и на опозицијата и затоа ни е важно кој ја предводи Владата, бидејќи тоа е начинот и ориентацијата што ја поддржуваат најголем број од политичките партии во земјата. - Македонија ги ...
| | веќе видена | слични

Соработката со Фајненшл тајмс дава резултати Бизнис форумите во Лондон и Париз се први кои ги организираме заеднички со Фајненшл Тајмс, најреномираното финансиско списание во светот кое секојдневно го читаат стотици илјади бизнисмени и инвеститори. Тоа им дава посебна тежина и значење на овие форуми, бидејќи привлекува и поголем број бизнисмени и потенцијални инвеститори коишто имаат можност да слушнат за можностите за инвестирање во Република Македонија, изјави министерот за финансии Зоран Ставрески пред форумот во Париз. Тој притоа, посочи дека на овие форуми се присутни и претставници на Европската банка за обнова и развој, на реномирани финансиски институции кои, како што рече, исто така ја потврдуваат бизнис климата во Македонија, односно ги повикуваат инвеститорите да ја разгледаат Македонија како потенцијална дестинација за нивните идни инвестиции. - Верувам дека ваквата комбинација, се она што ние можеме да го кажеме и понудиме, а тоа се најниски даноци во Европа, вкупниот добар бизнис амбиент ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Искористете ги можностите што ги нуди мојата земја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: