Време е Македонија да ги почне преговорите со ЕУ!

Ниту една земја во Унијата нема да има никаква штета, ниту назадување ако почнат преговорите. Австрија е членка и иницијатор на групата пријатели кои се позитивни по однос на одлуката за старт на преговорите. Тоа секако го вклучува и процесот на медијација и дискусија меѓу земјите кои се за почеток на преговорите и, на пример, Грција и Бугарија, изјавил Фишер по средбата со неговиот македонски колега Ѓорге Иванов Австрија има јасна позиција, добри аргументи и ќе го поддржи процесот на евроинтеграција на Македонија. Ова, како што јавува известувачот на МИА, го порачал австрискиот шеф на државата Хајнц Фишер по вчерашната средба со македонскиот колега Ѓорге Иванов во Виена. - Дојдено е вистинско време Македонија да ги почне преговорите за членство со Европската унија. Ниту една земја во ЕУ нема да има никаква штета, ниту назадување ако почнат преговорите. Австрија е членка и иницијатор на групата пријатели кои се позитивни по однос на одлуката за старт на преговорите. Тоа секако го вклучува и процесот на ...
| | веќе видена | слични

Гласноговорничката Пиа Аренкилде-Хансен, испрати писмен одговор во кој од страна на Комисијата се претставува средбата Баросо-Иванов, но притоа нејасно за ЕК, за нашата земја ја употребува кратенката “БЈРМ”, што е дури и против правилото за условување на Република Македонија во Брисел, а тоа е целосната референца “Поранешна југословенска Република Македонија”. Според Аренкилде-Хансен, претседателите на Комисијата и на нашата држава имале кратка средба на маргините на вчерашниот настан во Виена. - Тие разговараа за политичката ситуација во ПЈРМ и пошироко во регионот. Претседателот Барозо повтори дека Комисијата препорача отворање на пристапните преговори оти тоа ќе помогне да се создадат услови што ќе придонесат за решавање на прашањето за името. Баросо истакна дека сега е до Европскиот совет да донесе одлука на Самитот овој месец. Претседателот Баросо, исто така ја истакна критичната важност од одржување на конструктивен политички дијалог во земјата и да се зголеми темпото на ЕУ-реформите и целосно да се ...
| | веќе видена | слични

Блокадата на Македонија во однос на почетокот на преговорите со ЕУ предолго трае, а статус-кво состојбата е фрустрирачка. Оваа загрижувачка состојба му ја пренесе Претседателот Иванов на Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо при синоќешната неформална средба во Виена на маргините на годишниот состанок на Центарот за глобален дијалог и соработка. Иванов децидно порачал дека стартот на преговорите, позитивно ќе влијае на реформските процеси и на општата состојба во регионот. ,,Никој буквално не губи ништо доколку Македонија ги почне преговорите, напротив, користа е повеќестрана‘‘, посочил шефот на државата, и ја нагласил можноста за паралелни преговори за членство во Унијата и надминувањето на билатералниот спор со Грција. Баросо, пак се интересирал за процесот што се води во ОН за надминување на разликата околу името и ја потврдил заложбата на Европската комисија за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан. Претходно Иванов побара и доби поддршка за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо синоќа на неформална средба од македонскиот претседател Ѓорге Иванов побарал информација за процесот за надминување на спорот за името кој се води во рамките на Обединетите нации. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо синоќа на неформална средба од македонскиот претседател Ѓорге Иванов побарал информација за процесот за надминување на спорот за името кој се води во рамките на Обединетите нации. На средба Иванов – Баросо која се одржа на маргините на третиот состанок на Центарот за глобален дијалог и соработка во Виена, од страна на првиот човек на Европската комисија, како што информираат од Кабинетот на македонскиот претседател, била потврдена заложбата на Комисијата за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западниот Балкан. Притоа биле разменети информации и мислења во врска со евроинтегративниот процес на Македонија и претстојниот самит на Европската унија, на кој ќе се решава за петата по ред препорака од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 5 декември - Претседателот Ѓорге Иванов во средата во Виена остварил неформална средба со претседателот на Европската комисија (ЕК), Жозе Мануел Баросо, и му порачал дека блокадата на Македонија за почеток на пристапните преговори трае предолго, и статус кво состојбата е фрустрирачка за земјата. Средбата се случила на маргините на третиот годишниот состанок на Центарот за глобален дијалог и соработка, на која Иванов имаше свои обраќање. „Никој буквално не губи ништо доколку Македонија ги почне преговорите, напротив, користа е повеќестрана", му посочил Иванов на Баросо, потенцирајќи ја можноста за паралелни преговори за интеграцијата и надминувањето на билатералните разлики како модел кој би можел да се искористи. Баросо пак, ја потврдил заложбата на Комисијата за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан, а двајцата разговарале и за состојбите во регионот.
| | веќе видена | слични
14 копии

Претседателот Ѓорге Иванов синоќа, на маргините на третиот годишен состанок на Центарот за глобален дијалог и соработка во Виена, имаше неформална средба со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. Притоа, како што јавува МИА, тој го повторил ставот дека блокадата на Македонија во однос на почетокот на преговорите со ЕУ предолго трае, а статус-кво состојбата е фрустрирачка. Стартот на преговорите, според Иванов, позитивно ќе влијае врз реформските процеси и општата состојба во регионот. Во текот на разговорот, Баросо ја потврдил заложбата на ЕК за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан.
| | веќе видена | слични

Средбата се случила на маргините на третиот годишниот состанок на Центарот за глобален дијалог и соработка, на која Иванов имаше свои обраќање. „Никој буквално не губи ништо доколку Македонија ги почне преговорите, напротив, користа е повеќестрана", му посочил Иванов на Баросо, потенцирајќи ја можноста за паралелни преговори за интеграцијата и надминувањето на билатералните разлики како модел кој би можел да се искористи. Баросо пак, ја потврдил заложбата на Комисијата за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан, а двајцата разговарале и за состојбите во регионот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Блокадата на Македонија предолго трае, а статус-кво состојбата е фрустрирачка, рекол македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов на вчерашната неформална средба со претседателот на ЕВропската комисија Жозе Мануел Баросо во Виена. Според Иванов, стартот на преговорите позитивно ќе влијае на реформските процеси и општата состојба во регионот, пренесува МИА. - Никој буквално не губи ништо доколку Македонија ги почне преговорите, напротив, користа е повеќестрана, истакнал Иванов, нагласувајќи ја можноста за паралелно движење на интеграцијата и надминувањето на билатералните разлики како модел што може да се искористи. Иванов го информирал својот соговорник и за процесот што се води во ОН за надминување на разликата околу името. Баросо пак, ја потврдил заложбата на ЕК за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан. Станало збор и за состојбите во регионот. Претседателот Иванов вчера, веднаш по отворањето на состанокот на Центарот за глобален дијалог и соработка, прв се обрати ...
| | веќе видена | слични

„Блокадата на Македонија во однос на почетокот на преговорите со ЕУ предолго трае, а статус-кво состојбата е фрустрирачка“ – му рекол Ѓорѓе Иванов на Жозе Баросо на синоќешната средба која се одржа на маргините на третиот годишен состанок на Центарот за глобален дијалог и соработка во Виена. „Никој буквално не губи ништо доколку Македонија ги почне преговорите, напротив, користа е повеќестрана“ – пренел шефот на државата на состанокот со првиот човек на ЕК. Претседателот Иванов, како што велат, на интерес на соговорникот информирал за процесот што се води во ОН за надминување на разликата околу името. Во текот на разговорот, Баросо ја потврдил заложбата на ЕК за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан. Станало збор и за состојбите во регионот.
| | веќе видена | слични

Стартот на преговорите, дециден бил Иванов, позитивно ќе влијае на реформските процеси и на општата состојба во регионот, јави известувачот на МИА. - Никој буквално не губи ништо доколку Македонија ги почне преговорите, напротив, користа е повеќестрана, посочил шефот на државата, нагласувајќи ја можноста за паралелно движење на интеграцијата и надминувањето на билатералните разлики како модел што може да се искористи. Претседателот Иванов на интерес на соговорникот информирал за процесот што се води во ОН за надминување на разликата околу името. Во текот на разговорот, Баросо ја потврдил заложбата на ЕК за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан. Станало збор и за состојбите во регионот. Претседателот Иванов вчера, веднаш по отворањето на состанокот на Центарот, прв се обрати пред учесниците, а завчера, во рамки на работната посета на Виена, имаше работна средба со австрискиот колега Хајнц Фишер. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 517 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 474 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 100 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Време е Македонија да ги почне преговорите со ЕУ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: