Филе: ЕУ да објасни што планира со Македонија

Македонскиот шеф на дипломатијата рече дека решението што го предлага ЕК е најдобро, за таа да не се доведува во деликатна состојба постојано да ги повторува препораките, а Советот да го одлага прашањето за Македонија Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе очекува земјите-членки на Унијата на претстојниот Самит на Европскиот совет да ја дефинираат европската иднина на Република Македонија и да дадат некаква насока што планираат понатаму со земјава. Филе потсети дека Европската комисија по петти пат препорача Советот да одреди датум за почеток на преговорите со Македонија и порача дека за него не е вредно и покрај понудената опција од Комисијата како да се придвижи напред овој процес, земјите-членки постојано само да ветуваат дека ќе се вратат на ова прашање за време на следното претседателство со Унијата и да не исполнуваат. - Понудивме нов пристап за решавање на добрососедските односи, вклучително и на прашањето за името на почетокот од пристапните преговори. Со доволно гаранции за сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, на самитот посветен на земјите од Западен Балкан, рече дека единствен начин да се одблокира процесот е името да се решава паралелно со преговорите со Европската Унија. - Понудивме нов пристап за решавање на добрососедските односи, како и на прашањето за името на почетокот од пристапните преговори, рече Филе. Министерот Попоски, пак, на ова одговори дека треба да се соочат Европската комисија, земјите-членки и Македонија, за да почне следната фаза. - За Македонија, исто како и за Европската комисија, главниот предизвик останува недостигот од одлука од страна на Европскиот совет и легитимно е прашањето во однос на тоа кои треба да бидат следните чекори дека Европската комисија би била во деликатна ситуација само да продолжи да повторува препораки, а на Советот да се одложува тоа прашање, смета Попоски. (Крај)
| | веќе видена | слични

Има силна дискрепанца меѓу брза и бавна линија за пристапување кон Европската Унија, како на политичко, така и на економско ниво, а искуството последните години покажа дека нема секогаш координација меѓу нив Ова го истакна министерот Никола Попоски на вчерашната, 12-та, конференција „Западен Балкан: брза и бавна линија“, која ја организираат невладините организации „Пријатели на Европа“ и „Конрад Аденаур Штифтунг“. На дебатата, на која присуствуваа и еврокомесарот за проширување Штефан Филе и министерот за надворешни работи на Словачка Мирослав Лајчак, Попоски потсети дека политички од 2005 година Македонија има кандидатски статус и пет последователни години добива препораки од Европската комисија за почеток на преговорите за членство. - Во овој случај тоа значи дека не сме на брза линија. Од друга страна, сериозни реформи се бараат од ЕУ-интеграцискиот процес, ако нема политички модел, Македонија е пример за успех од многу аспекти. Економските димензии со кои сите се преокупирани во Брисел во однос на ...
| | веќе видена | слични

Целта на состанокот е оценка на колективните напори на земјите - членки и оперативни партнери на нато, во процесот на понатамошна стабилизација на авганистан во рамки на мисијата Исаф. Вчера Попоски учествуваше на дебатата за западен Балкан, на која еврокомесарот за проширување Штефан Филе побара од земјите-членки на Унијата да кажат што планираат со евроинтеграцијата на Македонија, бидејќи, како што рече, неиздржливо е комисијата да предлага, а советот да одлага почеток на пристапните преговори.  „Во интерес и на ЕУ и на Македонија е ова да не оди до недоглед“, рече министерот Попоски.
| | веќе видена | слични

За Република Македонија, исто како и за Европската комисија, главниот предизвик останува недостатокот на одлука од страна на Европскиот совет и легитимно е прашањето во однос на тоа кои треба да бидат следните чекори оти Европската комисија би била во деликатна ситуација само да продолжи да повторува препораки, а на Советот да се одлага тоа прашање.Ова го вели македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, како одговор на ставот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, кажан на вчерашната дебата за Западен Балкан, на која Филе побара од змејите-членки на Унијата да кажат што планираат со евроинтеграцијата на Македонија оти е неиздржливо ЕК да предлага, а Советот да одлага почеток на пристапните преговори.Според министерот Попоски, кој исто така говореше на конференцијата во Брисел, се работи за предизвик со кои треба заедно да се соочат ЕК, земјите-членки и Република Македонија, со цел да се дојде до ситуација во која онака како што самиот процес е предвиден, зависно од остварувањата, да има ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, повика Македонија и Грција да се угледаат на договорот меѓу Србија и Косово кој, вели, било потешко да се постигне отколку наоѓање решение за наметнатото прашање за името. Лајчак во Брисел истакна дека Македонија и Босна и Херцеговина се на бавната патека за евроинтеграција. - Ние поддржуваме се што доаѓа од регионот, тука имаме внатрешен договор и да не заборавиме дека проширувањето е политички процес базиран на технички бенчмаркови, т.е. политичко-технички баланс. Да, постои брза и бавна линија и во 2013 година, а Србија и Албанија одлучија од бавна да преминат на брза линија, за што треба само политичка волја и ништо повеќе. Ментално префрлување. Но, други две земји, пак, се заглавени, а тоа се Македонија и Босна и Херцеговина. Тие треба да учат од храброста на српските политичари. Ако Белград и Приштина можеа да се договорат, тогаш босанскиот проблем со Сејдич-Финци и прашањето за името не е толку тешко и неможно да се реши, истакна Лајчак на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 296 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 116 | | | веќе видена

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака да протурка решенија во ...
сите 156 | | | веќе видена

Полициски нуркачи во контаминираните води околу новозеланскиот вулкански Бел остров, каде нема речиси никаква видливост, денеска се обидуваат да ги пронајдат ...
сите 134 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филе: ЕУ да објасни што планира со Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: