ТИ: Скромен напредок на Македонија во однос на корупцијата

Македонија се најде на 67 место, од 177 држави по индексот на перцепција на корупцијата, покажа извештајот на Транспаренси интернешенл (ТИ) за 2013 година. Оттука земјава бележи подобрување за две места споредено со лани. Пред Македонија, на 57 место се најде Хрватска, 53-та е Турција, додека Словенија го зазема 43-тото место. На 67 место се најде и Црна Гора, додека на 72-ро Босна и Херцеговина која местото го дели со Србија. Од земјите во регионот следуваат Бугарија е 77, Грција 80, Косово 111 и Албанија на 116 место. Најмалку корупција има во Данска, Нов Зеланд и Финска, За најкорумпирани држави пак важат Авганистан, Северна Кореја и Сомалија. И во овој извештај на Транспренси интеренешел се посочува дека корупцијата останува сериозен проблем во светот и се апелира да бидат преземени глобални мерки.
| | веќе видена | слични

Општина Гевгелија денеска се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден на борба против корупцијата – 9. Декември со промоција на активностите и идните предизвици во областа на превенција и репресијата на корупцијата и судирот на интереси како и со потпишување на „Антикорупциската политика-политика на интегритет“, како дел од проектот на УНДП.Потпишувајќи го документот, градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов, изрази задоволство што општина Гевгелија се придружува на поврзувањето за делување против корупцијата.-Нашата општина е меѓу деветте општини во Република Македонија што ја поддржа и денес ја потпиша сеопфатната политика за борба против корупцијата на локално ниво. Со тоа општина Гевгелија стана пионер на системот на интегритет во рамки на УНДП проектот. Овој систем ќе придонесе за поголема заинтересираност на инвеститорите, но и за поголеми финансиски заштеди, истакна Франгов и додаде дека општина Гевгелија целосно го применува системот за борба против корупцијата, а досега го применуваше и ...
| | веќе видена | слични

Потпишувајќи го документот, градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов, изрази задоволство што општина Гевгелија се придружува на поврзувањето за делување против корупцијата. -Нашата општина е меѓу деветте општини во Република Македонија што ја поддржа и денес ја потпиша сеопфатната политика за борба против корупцијата на локално ниво. Со тоа општина Гевгелија стана пионер на системот на интегритет во рамки на УНДП проектот. Овој систем ќе придонесе за поголема заинтересираност на инвеститорите, но и за поголеми финансиски заштеди, истакна Франгов и додаде дека општина Гевгелија целосно го применува системот за борба против корупцијата, а досега го применуваше и етичкиот кодекс на однесување со што придонесе и за поголема репутација на општината. Соња Стефановска-Трајаноска од секторот за добро владение на УНДП, истакна дека преку овој настан општина Гевгелија е во можност да го даде својот глас и придонес кон глобалниот повик за борба против корупцијата и промовирањето на принципите за транспарентност и ...
| | веќе видена | слични

Општините Гостивар и Тетово ќе применат нов начин на комуникација со јавноста. Во соработка со невладините ЕЛЦ и УНДП, двете општини креираа Интернет-страници преку кои граѓаните можат интерактивно да се вклучат со свое мислење, да поставуваат прашања или да закажат средба во општините.Целта на воведувањето на систем на интегритет, како што напоменаа од ЕЛЦ, е подигнување на нивото на општествените услуги, зголемување на транспарентноста и отчетноста на локалната власт, како и можноста за вклучување на граѓаните во донесувањето одлуки.„Со логирање на Интернет-страниците граѓаните имаат можност да закажуваат состаноци и да даваат свои идеи. Сите опоненти ќе имаат пристап до јавните документи, а во рамките на проектот вклучени се и социјалните мрежи”, напомена директорот на ЕЛЦ – Гостивар, Музафер Салиу.Интерактивната комуникација на локалната власт преку веб-страницата и преку социјалните мрежи се спроведува под мотото „Нулта корупција, 100 % развој”. Од УНДП сметаат дека со намалување на корупцијата и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако во последниот извештај за корупција во светот организацијата Транспаренси интернешнл повеќе земји од регионот на Балканот ги вброи на самото европско дно, угледни експерти и професори од регионот за Агенцијата Анадолија (АА) коментираа зошто балканските општества никако не успеваат да се изборат со социолошкото зло наречено корупција и давање на мито. Според истражувањето на Транспаренси интернешнл, од земјите на Балканот најлошо се рангирани Албанија која се наоѓа на 116 место и Косово кое е на 111 место од вкупно 177 земји во светот, колку што се опфатени со истражувањето. Следи Србија која оваа година се најде на 72 место по скалата на перцепција на корпуцијата, како и Босна и Херцеговина. Емир Ѓукиќ претседател на Одборот директори на Транспаренси интернешнлво БиХ, во изјавата за АА вели дека БиХ не постигнала никаков напредок во поглед на борбата против корупцијата во однос на минатата година. - Но, се плашам дека следната година можеме да имаме дури и полоши резултати. Србија не стигна откако ...
| | веќе видена | слични

Со презентација на темата „Зајакнување на капацитетите за борба против корупцијата“ општина Велес денеска го одбележа Меѓународниот ден за борба против корупцијата. Градоначалникот Славчо Чадиев и општинската администрација ги презентираа досегашните чекори на Општината за спречување на корупцијата. Според Чадиев, Велес е една од деветте општини во Македонија, која го има имплементирано системот на интегритет, за спречување на корупцијата. - Одговорно тврдам дека во општина Велес и во Советот не постои корупција. Водиме сметка отчетноста да биде на највисоко можно ниво. Секој кој ќе се обиде да направи нешто спротивно на законите наидува на санкции, а јас и мојата општинска администрација сме најголемиот поборник за спречување на корупцијата во општина Велес, нагласи Чадиев. Тој укажа дека сите јавни набавки на општината се вршат транспарентно по електронски пат.
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТИ: Скромен напредок на Македонија во однос на корупцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: