Почина скопјанецот што падна во провалија кај Солунска глава

Момчето кое падна во провалија во близина на изворите кај реката Бабуна е пренесено во Институтот за судска медицина. Скопјанецот бил рекреативен планинар и заедно со група планинари од Битола
| | веќе видена | слични
5 копии

Бараа помош очајно. Ги слушнавме извиците: „Планинари, помош, планинари, помош!“ Неколкумина млади извикуваа на цел глас оддалечени стотина метри од изворите на реката Бабуна под Солунска Глава. Се стрчавме да им помогнеме и погледнавме кон правецот каде што панично покажуваа. Сликата беше стравотна. Во бездна длабока 80 метри крај реката лежеше младиот планинар, кој изгледаше беспомошно, пишува Дневник Ова со растреперен глас за весникот го раскажува Петар Ставрев, битолски планинар и очевидец на трагедијата што се случи во саботата кога во близина на изворите на реката Бабуна на еден километар од планинарскиот дом „Чеплес“ загина Атанас Лиасовски (24) од Скопје, кој бил рекреативен планинар. Лиасовски движејќи се по карпа во висина од 20 метри паднал во провалијата и со главата удрил на камен крај реката Бабуна.Момчето првпат се искачувало на планината Јакупица каде што се изворите на Бабуна. Заедно со него била и неговата девојка и повеќемина негови другари. Искусниот битолски планинар Ставрев раскажува ...
| | веќе видена | слични

Тројца охриѓани загинаа на враќање од слава / Почина младиот скопјанец што падна во бездна кај Бабуна / Крвава пресметка по викенд-забава во Струга / Брачна двојка загина на автопатот Куманово - Скопје / Мртов гостиварец пронајден зад киното „Бутел“ во Скопје „Тумба“ е само една од црните точки на регионалниот пат Охрид - Св. Наум /Фото: Охридњуз Тројца охриѓани загинаа на враќање од слава Тројца охриѓани загинаа во страшна сообраќајна несреќа што се случила завчеравечер, десетина минути по полноќ, на регионалниот пат Охрид - Св. Наум пред автокампот „Елешец“. Покрај загинатите, има и тешко повредени. Загинатите се враќале од селото Трпејца, каде што биле на прослава на празникот Митровден. Во сообраќајката загинале 21-годишниот Христијан Јованоски, кој патувал со џип „исузу“, и сопружниците Кирил и Татјана Дојчиноски, кои патувале со „рено канго“. Според информациите на СВР-Охрид, тешката сообраќајна незгода се случила во момент кога патничкото моторно возило џип „исузу“, движејќи се по регионалниот ...
| | веќе видена | слични

Момчето кое во саботата падна од провалија висока 20 метри кај изворите на Бабуна под Солунска глава, починало поради удар со глава во камен, информираат од велешката полиција. - „Планинари, помош, планинари, помош!“ Неколкумина млади извикуваа на цел глас оддалечени стотина метри од изворите на реката Бабуна под Солунска Глава. Се стрчавме да им помогнеме и погледнавме кон правецот каде што панично покажуваа. Сликата беше стравотна. Во бездна длабока 80 метри крај реката лежеше младиот планинар, кој изгледаше беспомошно. Ова за „ Дневник “ го раскажа Петар Ставрев, битолски планинар и очевидец на трагедијата што се случи во саботата кога во близина на изворите на реката Бабуна на еден километар од планинарскиот дом „Чеплес“ загина Атанас Лиасовски (24) од Скопје, кој бил рекреативен планинар. Лиасовски кој за првпат се искачувал на планината Јакупица, движејќи се по карпа во висина од 20 метри паднал во провалијата и со главата удрил на камен крај реката Бабуна. Заедно со него била и неговата девојка и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Битолскиот планинар Петар Ставрев си ја отвори душата за Дневник, и раскажа како се случила трагедијата на Солунска глава во која животот го загуби 24-годишниот Атанас Лиасовски. - Бараа помош очајно. Ги слушнавме извиците: „Планинари, помош, планинари, помош!“ Неколкумина млади извикуваа на цел глас оддалечени стотина метри од изворите на реката Бабуна под Солунска Глава. Се стрчавме да им помогнеме и погледнавме кон правецот каде што панично покажуваа. Сликата беше стравотна. Во бездна длабока 80 метри крај реката лежеше младиот планинар, кој изгледаше беспомошно, вели планинарот за Дневник. Момчето за прв пат се искачувало на Јакупица, а со него била и неговата девојка и другари. Тие се разминале со деветмина планинари од Битола, кои го посетиле изворот на Бабуна. Младиот планинар се лизнал и паднал во провалијата по само неколку минути, а откако ги слушнале извиците за помош, групата планинари веднаш притрчала да помогне на младото момче. Искусниот битолски алпинист Благојче Лазаревски веднаш и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Причина за смртта на младото момче кое завчера падна од провалија висока 20 метри кај изворите на Бабуна под Солунска глава, бил ударот со глава во камен после падот во амбисот, информираат од велешката полиција. „Во критичниот момент Атанас Лиасовски (24) во 13 часот и 30 минути се движел во група од шест лица на возраст од 20 до 30 години меѓу кои била и неговата девојка. Сите биле очевидци не трагичниот настан, тие виделе како нивниот пријател Атанас се лизнал и паднал и удрил во камен. Но поради непристапниот терен никој не можел да му помогне“, рече на вчерашната прес-конференција портпаролот на СВР Велес Анита Стојковска. Поради непокриеност на местото со мобилна телефонија неговите другари во полиција се јавиле за помош дури еден час по несреќата. Според официјалната информација на СВР Велес, по повикот во полиција, на лице место на несреќата отишол хеликоптер на Специјалните единици на МВР и биле превземени мерки за извлекување на настраданиот. Тој попладнето во 17 часот и 30 минути бил пренесен ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и четиригодишниот Атанас Лијасовски од Скопје се лизнал искачувајќи се по водопадите и паднал од 20 метри височина ВЕЛЕС - Дваесет и четиригодишниот планинар Атанас Лијасовски од Скопје почина по пад кај изворите на реката Бабуна. Несреќата се случила кога момчето искачувајќи се по карпите, во еден момент се лизнало и со главата удрило во камен. Со помош на хеликоптер е извлечен повредениот планинар, но тој подоцна им подлегна на повредите. Рекреативната прошетка на Атанас, неговата девојка и друштвото од Скопје била кобна за момчето. Тој бил во група од планинари-аматери од Скопје и од Битола, кој викендот одлучиле да го минат во Планинарскиот дом „Чеплес“. Попатно, искачувајќи се кон Домот, каде што требало да преноќат, одлучиле да ги видат изворите на реката Бабуна и водопадите кои се природна убавина. Сведоците објаснуваат дека кога стигнале кај водопадите, Атанас и други млади почнале да се искачуваат по карпите кај водопадот, кој е висок околу 20-ина метри „Момчето започна да се искачува по ...
| | веќе видена | слични

Трагедијата, во која загина 24-годишниот планинар од Скопје Атанас Лиасовски, се случи непосредно под Солунска Глава. Момчето паднало од висина од 80 метри во бездна директно во реката Бабуна. Првиот обид да му се... Трагедијата, во која загина 24-годишниот планинар од Скопје Атанас Лиасовски, се случи непосредно под Солунска Глава. Момчето паднало од висина од 80 метри во бездна директно во реката Бабуна. Првиот обид да му се помогне бил од искусен планинар од Битола кој констатирал дека е предоцна за помош, вели планинарот Петар Ставрев, кој бил во групата битолски планинари на кои им се придружила скопската група во која бил и Лиасовски.
| | веќе видена | слични

Атанас Лиасовски, младиот планинар кој загина вчера близу реката Бабуна на Солунска Глава удрил дирекно со главата во камен што предизвикало сериозни повреди кои биле причина за неговата смрт, информира велешката полиција.„Во критичниот момент Атанас Лиасовски во 13,30 часот се движел во група од шест лица на возраст од 20 до 30 години меѓу кои била и неговата девојка. Сите биле очевидци на трагичниот настан, тие виделе како нивниот пријател Атанас се лизнал и паднал и удрил во камен. Но, поради непристапниот терен никој не можел да му помогне“, рече Анита Стојковска, портпаролка на велешката полиција на денешната прес-конференција.Пријателите на загинатото момче во полиција јавиле за помош дури еден час по несреќата затоа што немало сигнал на мобилните телефони. Стојковска вели дека по повикот во полиција, на лице место на несреќата отишол хеликоптер на Специјалните единици на МВР и биле преземени мерки за извлекување на момчето.Атанас попладнето во 17,30 часот бил пренесен во Итната медицинска помош во ...
| | веќе видена | слични

НЕСРЕЌА КАЈ ВОДОПАДИТЕ НА РЕКАТА БАБУНА Скопјанецот Атанас Лијасовски (24) починал во саботата, искачувајќи се по водопадите на реката Бабуна. Според полицијата, починатиот Лијасовски, кој бил планинар аматер, паднал од височина од 20-ина метри, а сведок на несреќата била неговата девојка. Двајцата, заедно со пријатели рекреативци, одлучиле викендот да го минат на планината Јакупица и да преноќат во планинарскиот дом "Чеплес". Групата броела десетина лица од Скопје и од Битола, кои се сретнале по пат кон Домот. Искачувајќи се, решиле да ги видат изворите на Бабуна и прекрасните водопади. "Не знам дали досега момчето имало искуство. Почна да се искачува по карпите. Камењата беа прекриени со мов и беа влажни. Кога беше при крај со искачувањето, се лизна и падна. Со главата удри на камен. Бидејќи местото е во дупка, нема покриеност со мобилна мрежа, ни требаше еден час да излеземе и да пријавиме на полиција. Хеликоптерот и специјалците бргу стигнаа, го кренаа и заминаа за Скопје. Сето ова се случуваше пред ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 640 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 597 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина скопјанецот што падна во провалија кај Солунска глава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: