Тајфунот на Филипините однесе 1.200 животи


ВИДЕО: Тајфунот на Филипините однесе 1.200 животи Бројот на жртви на супертајфунот Хијан на Филипините се искачи на 1.200, но властите стравуваат дека бројот на загинати ќе се зголеми. Најпогоден е градот Таклобан каде речиси сите куќи во градот се уништени и „секое дрво во градот е преполовено“. Според податоците од филипинскиот Црвен крст о тајфунот однел најмалку 1.200 животи, од кои 1.000 луѓе смртно настрадале во крајбрежниот град Таклобан, а најмалку 200 во областа Самар. Хаијан, супертајфун од петта категорија, денес ослабел и преминал во категорија 4, иако метеоролозите веруваат дека повторно ќе се засили над Јужното Кинеско Море на патот кон Виетнам. Властите во 15 виетнамски покраини се подготвуваат за ударот на бурата. Речиси 300.000 луѓе биле евакуирани на побезбедни места во само две покраини. Циклонот треба да стигне во Виетнам утре. Војската и итните служби отпочнале акција за спасување, но работата драстично им е отежната бидејќи бурата ја отсекла струјата и телефонските мрежи во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Манила, 11 ноември 2013 (МИА) - Филипинската војска соопшти денеска дека досега е потврдена смртта на 942 луѓе во налетот на тајфунот Хаијан. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ќе се зголеми, а двајца локални претставници изјавија дека бројот на жртвите може да изнесува над 10.000 лица. Портпаролот на војската полковник Џим Алагао истакна дека 275 лица се водат за исчезнати. Невремето ги прекина сообраќајните и комуникациските врски, поради што е тешко да утврди точната бројка на настраданите, како и да се дистрибуира храна и лекови до населението.
| | веќе видена | слични

Тајфунот Хаијан стигна на брегот на Виетнам, откако претходно предизвика огромни штети на Филипините.Американскиот заеднички центар за предупредување на опасност од тајфуни соопшти дека тајфунот стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината.Бурата го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри начас. ад 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тајфунот Хаијан утринава го погоди Виетнам, а според првичните податоци, веќе земал 11 жртви. Меѓу жртвите е и една новинарка која загинала додека известувала за тајфунот, соопшти Би-Би-Си. Тајфунот донесол обилни и силни врнеже во северниот дел на Виетнам, во близина на границата со Кина. Американскиот заеднички центар за предупредување на опасност од тајфуни соопшти дека Хаијан стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината Ханој. Бурата, која значително ослабна откако премина над Филипините за време на викендот, го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри на час, соопшти Американскиот центар со седиште на Хаваи. Над 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам. Викендов тајфунот ги погоди Филипините каде зема 10.000 животи, 2.000 се водат за исчезнати, а без покрив над глава останаа стотици илјади лица кои добиваат помош од сите страни за да го преживеат хоророт.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тајфунот Хаијан стигна на брегот на Виетнам, откако два дена беснееше на Филипните одземајќи 10.000 животи и оставајќи стотици илјади без покрив над главата. Американскиот заеднички центар за предупредување на опасност од тајфуни соопшти дека тајфунот стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината Ханој. Бурата, која значително ослабна откако премина над Филипините за време на викендот, го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри на час, соопшти Американскиот центар со седиште на Хаваи. Над 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам.
| | веќе видена | слични

Значително заслабнат тајфунот „Хаијан“ рано изутрината стигна до виетнамското крајбрежје. Како што соопшти Центарот за редупредување од тајфуни на САД (ЈТВЦ), тајфунот навлегол на копното на околу 160 километри југоисточно од главниот град на Виетнам, Ханој. Според податоците на метеоролозите, бурата сега е проследена со ветришта од само 120 километри на час. И покрај тоа, најмалку 600 илјади луѓе во Виетнам се евакуирани на сигурни локации. Бурата во неделата го промени курсот поради што се евакуирани уште околу 52.000 луѓе во северните провинции по должина на брегот. Во текот на викендот „Хаијан“ ги опустоши источните филипински острови Лејте и Самар. Властите стравуваат дека притоа загинале повеќе од 10 илјади луѓе. Станува збор за еден од најсилните тајфуни кои досега ги погодиле Филипините. „Хаијан“, проследен со ветришта со брзина од преку 300 километри на час, помина преку островската држава во југоисточна Азија. Погодени од разурнувачката бура беа четири милиони луѓе. Исто така е јасно дека ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Тајфунот Хаијан стигна на брегот на Виетнам, откако претходно предизвика огромни штети на Филипините, однесе над 10.000 животи и предизвика големи разорувања, соопштија американски метеоролози. Американскиот заеднички центар за предупредување на опасност од тајфуни соопшти дека тајфунот стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината Ханој. Бурата, која значително ослабна откако премина над Филипините за време на викендот, го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри на час, соопшти Американскиот центар со седиште на Хаваи. Над 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам. Бурата во неделата го промени курсот поради што се евакуирани уште околу 52.000 луѓе во северните провинции по должина на брегот.
| | веќе видена | слични

Иако интензитетот на бурата над бурите значително ослабна, Виетнам евакуираше повеќе од 600 илјади луѓе од северните провинции. Во меѓувреме, Филипините ги сумираат несогледливите штети од тајфунот, кој се проценува дека уби најмалку 10 илјади луѓе, а без домови остави околу четири милиони. Спасувачките екипи и натаму се во потрага по преживеани во крајбрежните области, каде што целосно се уништени неколку градови.
| | веќе видена | слични

Бројот на жртви на тајфунот Хаијан, кој во петокот ги погоди Филипините, пораснал на 10.000, а повеќе од 2.000 лица се водат како исчезнати, јавуваат агенциите. Властите стравуваат дека во налетот на супертајфунот на островот Лејта починале околу 10.000 лица, а потврдено е дека само на островот Самар страдале 300 жители. Билансот не е конечен, затоа што повеќе од 2.000 лица се водат како исчезнати. Исто така, околу 4,4 милиони луѓе останале без покрив над главата. Според официјалните податоци, 85.516 семејства или 403.503 луѓе се сместени во 1.425 прифатилишта. Тајфунот сега тргна накај Виетнам, каде се евакуирани повеќе од 600.000 граѓани, односно повеќе од 174.000 домови. Властите ги повикале виетнамските бродови да се вратат до брегот. На хидроелектраните им е наредено да ги зголемат безбедносните мерки, а националната авиокомпанија Виетнам Ерлајнс вчера им порачала на патниците да се подготват за одложување или откажување на летовите. Освен Виетнам, на можен удар на Хаијан се и Лаос и Кина, ...
| | веќе видена | слични

Тајфунот Хаијан кој на Филипините однесе над 10 илјади човечки животи и предизвика огромни материјални штети, утринава стигна на брегот на Виетнам. Тајфунот Хаијан кој на Филипините однесе над 10 илјади човечки животи и предизвика огромни материјални штети, утринава стигна на брегот на Виетнам. Според виетнамските власти досега се регирстриани 11 жртви. Американскиот центар за предупредување од тајфуни соопшти дека Хаијан стигнал до Виетнам на околу 160 километри од престолнината Ханој но дека неговата сила е значително ослабната. На Филипини се уште се бараат телата на загинатите во опустошените градови и села, а помош за настраданите граѓани започна да пристигнува од повеќе светски земји.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тајфунот на Филипините однесе 1.200 животи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: