Никола Рилкоски кандидат за претседател на ДИК од СДСМ

2 копии

Скопје, 9 ноември - СДСМ за кандидат за претседател на ДИК предлага да биде Никола Рилкоски. Рилкоски е долгогодишен правник и поранешен пратеник, со искуство во струката, кој работи доследно според начелата на правото и неговата примена. Тој е по потекло од Охрид. Станува збор за принципиелен човек, што го има докажано и при извршувањето на повеќе високи позиции и во неколку јавни претпријатија. „Уверени сме дека господинот Никола Рилкоски ќе ги исполни законските обврски што ги бара функцијата за којашто се кандидира, како и очекувањата за професионална, посветена и ефикасна работа на новиот претседател во нависокото изборно тело, Државната изборна комисија“, велат од СДСМ. Назначувањето на Рилкоски доаѓа откако досегашниот претседател на ДИК, Борис Кондарко, поднесе оставка од, како што рече, лични причини.
| | веќе видена | слични

Уште не седнат во жешката фотелја во ДИК, Никола Рилкоски е цел на жестоки препукувања. Додека од најголемата опозициска партија СДСМ изразија уверување дека Рилкоски ќе ги исполни сите законски обврски што ги бара функцијата за која се кандидира, одредени медиуми го вратија времето една година назад кога од Општинската организација на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид го обвинија Рилкоски за непотизам. Според тие тврдења, Рилкоски ја искористил својата позиција во СДСМ и блискоста со ексградоначалникот Александар Петрески да вработи поголем дел од своето семејство. Токму во тој период неговиот син Наум Рилкоски станува директор на гимназијата „Св. Климент Охридски“, а другиот син Александар Рилкоски бил вработен во Општина Охрид како комунален инспектор. Наводно, се офајдиле и неговиот сват Драган Пендески, татко на сопруга на еден од синовите, како и зетот од сестра Боро Шајн. На Рилкоски му се забележува и дека од времето кога беше пратеник во Собранието ќе остане запаметен по инцидентот што го предизвика кога фрлаше ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 157 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 193 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк" и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 190 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никола Рилкоски кандидат за претседател на ДИК од СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: