Втора среќа: Почна да се гради слободната економска зона Тетово


Со поставување камен темелник, по втор пат, започна изградбата на слободната економска зона Тетово. Лопати со бетон фрлија покрај премиерот Никола Груевски , фрлијаи лидерот на ДУИ Али Ахмети и министерот за економија Ваљон Сарачини. Со зоната следните 96 години ќе менаџира норвешко-македонската фирма „Нормак инвест груп“, како јавно-приватно партнерство. Притоа македонските власти се обврзани да ја направат клучката на автопатот Тетово – Скопје за да има директен пристап до зоната. Во однос на фактот што вторпат се отвора истата зона, која беше најавена и почна да се гради пред три години, надлежните за застојот се правдаат со имотно правни проблеми на локацијата. „Тетовската економска развојна зона е основана во 2010 година. Во меѓувреме се јавија проблеми од имотно-правен карактер. Овде има услови за изградба на фабрики. Местоположбата сосема одговара оти е близу до Албанија, Косово и Србија. Зоната ќе биде отворена за многу инвеститори“, посочи Груевски. За министерот Сарачини, овојпат работите ќе течат ...
| | веќе видена | слични

Во зоната за неколку години треба да се отворат 7.000 работни места. Предвидено е да има околу 30 индустриски капацитети, кои ќе испорачуваат стоки и услуги во земјава, но и на странските пазари Во Владата имаат големи очекувања од зоната во Тетово Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона Почна да се гради новата технолошко-индустриска развојна зона кај Тетово, во која, според претставниците на норвешката компанија „Нормак“, која ќе стопанисува со зоната, треба да се слеат инвестиции вредни 160 милиони евра. Во зоната за неколку години треба да се отворат 7.000 работни места. Предвидено е да има околу 30 индустриски капацитети, кои ќе испорачуваат стоки и услуги во земјава, но и на странските пазари. На поставувањето на каменик-темелникот вчера премиерот Никола Груевски рече дека изградбата на инфраструктурата во новата економска зона кај Тетово дава можност за отворање поголем број фабрики, што ќе значи и нови работни места за жителите од Тетово, Гостивар и регионот. - Зоната кај ...
| | веќе видена | слични

Нормак инвестмент груп почна со изградба на ТИРЗ Тетово Вкупната инвестиција во изградба на зоната изнесува 7 милиони евра и ќе се реализира во три фази во период од пет години. Треба да придонесе за регионален економски развој, отворање нови работни места Изградбата на инфраструктурата во Технолошко-развојната економска зона кај Тетово дава можност за отворање поголем број фабрики, што ќе значи и нови работни места за жителите од Тетово, Гостивар и регионот, истакна премиерот Никола Груевски на поставувањето камен-темелник на оваа економска зона што под концесија ја има норвешката фирма Нормак инвестмент груп. - Зоната кај Тетово е дел од големиот проект на Владата за отворање вакви економски зони крај сите поголеми градови во државата. Досега се отворени Скопје 1", Скопје 2" и Штип", а градежните работи се одвиваат во Кичево, Гевгелија, Прилеп и Струмица, додека почеток на прибирање документација има на повеќе други места низ државата, рече премиерот Груевски. Тој додаде дека зоната кај Тетово е основана ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски, министерот за економија Ваљон Сарачини и Ерик Веле Ватне, директор на „Иновејшан Норвеј“, дел од норвешки НОРМАК, денеска поставија камен темелник на Технолошко – индустриската развојна зона Тетово (ТИРЗ Тетово). Нивите во близина на селото Сараќино по втор пат во изминативе три години се сведоци на свечено започнување на изградбата на овој проект , иако според зборовите на премиерот Никола Груевски, некогашните имотно – правни проблеми сега се надминати и се отвора можност за изградба на првата македонска зона од овој тип по принципот на јавно – приватно партнерство. Норвешката компанија „Нормак инвестмент груп“, како концесионер на зоната, ќе треба да инвестира во изведба на внатрешната инфраструктура, додека македонската страна ќе биде задолжена за изградба на надворешната инфраструктура, поточно за реализација на приклучокот кон автопатот Скопје – Тетово. Во наредните пет години е предвидено да се вложат седум милиони евра, инвестиција што постепено ќе биде спроведена во три ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 192 | | | веќе видена

Обновениот пристап во процесот на проширување на Европската унија што го бара Франција, во кој владеењето на правото и темелните права остануваат во прв план, ...
сите 469 | | | веќе видена

Таа во интервјуто за МИА посочува на инвестициите во човечкиот капитал кои имаат централно место во Предлог-буџетот за 2020 година. Наведувајќи податоци за ...
сите 220 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

„Полесна трговија, минување на стока без царини и чекање, патување без пасоши, полесно вработување во Србија, Северна Македонија и Албанија за граѓаните на тие ...
сите 289 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втора среќа: Почна да се гради слободната економска зона Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: