Супер тајфунот Хајан пустоши на Филипините


Супер силниот тајфун Хајен кој ги погоди Филипините остави пустош зад себе. Досега се потврдени тројца загинати. Двајца загинале од струен удар предизвикан од уривање на далновод, а третиот човек загинал од удар на гром. Во невремето повредени се и седуммина луѓе. Супер силниот тајфун Хајен кој ги погоди Филипините остави пустош зад себе. Досега се потврдени тројца загинати. Двајца загинале од струен удар предизвикан од уривање на далновод, а третиот човек загинал од удар на гром. Во невремето повредени се и седуммина луѓе. Се стравува дека бројот на загинати ќе расте.Луѓето во паника бегаат и бараат засолниште. “Ги видов големите бранови и веднаш му реков на соседот да бегаме. Помисливме дека тоа е цунами“. “Беше многу страшно.Сме виделе силни тајфуни и ветрови но ова беше досега невидено. Гледав како дрвја се корнат и паѓаат“ Училиштата се користат како засолништа, но не се знае колку ќе издржат ѕидовите на објектот.Телефонските линии се во прекин. Затворени се 13 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тајфунот Хаијан утринава го погоди Виетнам, а според првичните податоци, веќе земал 11 жртви. Меѓу жртвите е и една новинарка која загинала додека известувала за тајфунот, соопшти Би-Би-Си. Тајфунот донесол обилни и силни врнеже во северниот дел на Виетнам, во близина на границата со Кина. Американскиот заеднички центар за предупредување на опасност од тајфуни соопшти дека Хаијан стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината Ханој. Бурата, која значително ослабна откако премина над Филипините за време на викендот, го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри на час, соопшти Американскиот центар со седиште на Хаваи. Над 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам. Викендов тајфунот ги погоди Филипините каде зема 10.000 животи, 2.000 се водат за исчезнати, а без покрив над глава останаа стотици илјади лица кои добиваат помош од сите страни за да го преживеат хоророт.
| | веќе видена | слични

Значително заслабнат тајфунот „Хаијан“ рано изутрината стигна до виетнамското крајбрежје. Како што соопшти Центарот за редупредување од тајфуни на САД (ЈТВЦ), тајфунот навлегол на копното на околу 160 километри југоисточно од главниот град на Виетнам, Ханој. Според податоците на метеоролозите, бурата сега е проследена со ветришта од само 120 километри на час. И покрај тоа, најмалку 600 илјади луѓе во Виетнам се евакуирани на сигурни локации. Бурата во неделата го промени курсот поради што се евакуирани уште околу 52.000 луѓе во северните провинции по должина на брегот. Во текот на викендот „Хаијан“ ги опустоши источните филипински острови Лејте и Самар. Властите стравуваат дека притоа загинале повеќе од 10 илјади луѓе. Станува збор за еден од најсилните тајфуни кои досега ги погодиле Филипините. „Хаијан“, проследен со ветришта со брзина од преку 300 километри на час, помина преку островската држава во југоисточна Азија. Погодени од разурнувачката бура беа четири милиони луѓе. Исто така е јасно дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тајфунот Хаијан стигна на брегот на Виетнам, откако два дена беснееше на Филипните одземајќи 10.000 животи и оставајќи стотици илјади без покрив над главата. Американскиот заеднички центар за предупредување на опасност од тајфуни соопшти дека тајфунот стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината Ханој. Бурата, која значително ослабна откако премина над Филипините за време на викендот, го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри на час, соопшти Американскиот центар со седиште на Хаваи. Над 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам.
| | веќе видена | слични

Филипинските власти предупредуваат дека бројот на жртви од тајфунот Хаијан може да достигне и 10 илјади само во една погодена област. Властите проценуваат дека во централната провинција Лејте загинале околу 10 илјади луѓе, претежно во лизгање на земјиштето и во уривање згради, изјави полицискиот функционер Елмер Сориа за новинските агенции. Овие бројки не се потврдени од владата на Филипините. На островот Самар има потврда за 300 загинати, а уште две илјади луѓе се водат како исчезнати. Тајфунот Хаијан е една од најголемите регистрирани бури во историјата. Тој ги погоди централните филипински острови во петокот со ветер од околу 275 километри на час и бранови високи по 5-6 метри.
| | веќе видена | слични
12 копии

Тајфунот Хаијан стигна на брегот на Виетнам, откако претходно предизвика огромни штети на Филипините, однесе над 10.000 животи и предизвика големи разорувања, соопштија американски метеоролози.Американскиот заеднички центар за предупредување на опасност од тајфуни соопшти дека тајфунот стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината Ханој.Бурата, која значително ослабна откако премина над Филипините за време на викендот, го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри на час, соопшти Американскиот центар со седиште на Хаваи.Над 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам.Бурата во неделата го промени курсот поради што се евакуирани уште околу 52.000 луѓе во северните провинции по должина на брегот.
| | веќе видена | слични

Бројот на жртви на тајфунот Хаијан, кој во петокот ги погоди Филипините, пораснал на 10.000, а повеќе од 2.000 лица се водат како исчезнати, јавуваат агенциите. Властите стравуваат дека во налетот на супертајфунот на островот Лејта починале околу 10.000 лица, а потврдено е дека само на островот Самар страдале 300 жители. Билансот не е конечен, затоа што повеќе од 2.000 лица се водат како исчезнати. Исто така, околу 4,4 милиони луѓе останале без покрив над главата. Според официјалните податоци, 85.516 семејства или 403.503 луѓе се сместени во 1.425 прифатилишта. Тајфунот сега тргна накај Виетнам, каде се евакуирани повеќе од 600.000 граѓани, односно повеќе од 174.000 домови. Властите ги повикале виетнамските бродови да се вратат до брегот. На хидроелектраните им е наредено да ги зголемат безбедносните мерки, а националната авиокомпанија Виетнам Ерлајнс вчера им порачала на патниците да се подготват за одложување или откажување на летовите. Освен Виетнам, на можен удар на Хаијан се и Лаос и Кина, ...
| | веќе видена | слични

Иако интензитетот на бурата над бурите значително ослабна, Виетнам евакуираше повеќе од 600 илјади луѓе од северните провинции. Во меѓувреме, Филипините ги сумираат несогледливите штети од тајфунот, кој се проценува дека уби најмалку 10 илјади луѓе, а без домови остави околу четири милиони. Спасувачките екипи и натаму се во потрага по преживеани во крајбрежните области, каде што целосно се уништени неколку градови.
| | веќе видена | слични

Тајфунот Хаијан кој направи пустош на Филипините и усмрти 10.000 лица, пристигна на брегот на Виетнам. Тајфунот стигнал до Виетнам на околу 160 километри источно и југоисточно од престолнината Ханој. Бурата, која значително ослабна го удри брегот на Виетнам со ветрови со брзина од 120 километри на час, при што над 600.000 луѓе се евакуирани за време на викендот додека тајфунот се приближувал кон Виетнам. Бурата во неделата го промени курсот поради што се евакуирани уште околу 52.000 луѓе во северните провинции по должина на брегот. 11.11.2013 - 09:03 Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа
| | веќе видена | слични

Тајфунот Хаијан, стигна на брегот на Виетнам, откако претходно предизвика огромни штети на Филипините. Во меѓувреме тече помошта за настраданите во опустошените филипински острови Лејте и Самар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Донесувањето одлука за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ е одложено за мај 2020 и тоа не треба да ги разочара двете земји ...
сите 553 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Супер тајфунот Хајан пустоши на Филипините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: