Нов пораз за Атланта и Перо Антиќ


Три натпревари се одиграав синоќа на програмата во НБА лигата,а во нив Атланта на Перо Антиќ загуби во Денвер, Мајами триумфираше над ЛА Клиперс, додека ЛА Лејкерс победија во Хјустон. За околу 20 минути на паркетот, Перо Антиќ, имаше учинок од седум поени (2/5 за три поени), четири скокови, една асистенција и две блокади. За првата победа во новата сезона во НБА за Денвер најзаслужен беше Тај Лонсон со 23 поени и осум асистенции, додека Пол Милсеп имаше учинок од 29 поени и десет скокови. Актуелниот шампион Мајами го совлада ЛА Клиперс со 102-97 а Двејн Вејд беше предводник на тимот од Флорида со 29 поени. Лејкерси славеа на гостувањето кај Хјустон со помош на тројката на Блејк на само една секунда пред крајот на дуелот.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Оклахома го победија Вашингтон по продолженијата со 106:105 во најинтересиот меч во НБА лигата одигран изминатата ноќ. Кевин Дурант беше одличен со 33 поени 13 скока и 6 асистенции, додека Серж Ибака имаше 25 поени и 12 скока. Вашингтон лесно можеше да стигне до победа, но во последните секунди за победа на гостите промашни некогашниот прв пик, Џон Вол. Кај Вашингтон најдобар беше Бредли Бил со 34 поени и 6 скока. Одлична вечер во Стејплс Центарот имаше Минесота која го декласираше домаќинот Лејкерс со 113 90 и ја прекина низата од 22 порази против тимот од Лос Анџелес. Најзаслужен за крај на серијата беше Рики Рубио кој имаше трипл-дабл учинок од 12 поени, 10 скока и 14 асистенции. Кевин Лав имаше 25 поени и 13 скока, Кевин Мартин уфрли 27 поени. Кај домаќините Стив Блејк имаше 19 поени и 8 асистенции. Победа на свој паркет оствари Феникс против Њу Орлеанс од 101 94, па со ова тимот од Арзона има одлични 5-2 на стартот на сезоната. Ерик Бледсо имаше 24 поени, еден помалку постигна Морис. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Минесота Тимбервулвс конечно ја прекина губитничката серија против тимот на ЛА Лејкерс која траеше 22 натпревари, притоа совладувајќи со составот на Мајк Д’Антони со 113:90. „Волците“ тргнаа агресивно од самиот старт и во првата четвртина постигнаа рекордни за нив 47 поени, што всушност беше и решавачки податок на овој меч. Домаќините во продолжението се обидуваа да фатат резултатски приклучук, но момците од Минесота тоа не го дозволија. Рики Рубио овој дуел го заврши со трипл-дабл, 12 поени, 14 асистенции и 10 скокови, додека неговите соиграчи Никола Пековиќ и Кевин Лав имаа двоен учинок (дабл-дабл). Црногорецот зад своето име впиша 14 поени и 10 скокови, додека Лав кој сезонава игра во инзвонредна форма своите 25 коша ги надополни со 13 скокови и 3 асистенции. Единствена светла точка кај „езерџиите“ кои сега имаат скор од 3-5 беше Стив Блејк со 19 поени и 8 асистенции. Оклахома пак по продолжението го совлада Вашингтон (106:105). Домаќините имаа негатива од 12 поени во последната четвртина ...
| | веќе видена | слични

Минесота Тимерволвс со убедливи 113-90, по шест и пол години, конечно, стигна до победа врз тимот на Лос Анџелес лејкерс. Последен пат кога Лејкерс загуби од Минесота беше на 6 март 2007 година На овој натпревар, кошаркарите на Лејкерс беа толку лоши што дури беа исвиркувани од својата публика, а дел од фановите ја напуштија салата уште по првата четвртина кога Минесота имаше убедлива предност од 47-23, благодарение на неверојатната серија од 27-2. Кевин Мартин со 27 поени и Кевин Лав со 25 беа најефикасни кај победничкиот тим, додека кај Лејекрс најпрецизен беше Стив Блејк. Оклахома во продолжение го победи тимот на Вашингтон, а најзаслужен за оваа победа беше Кевин Дурант, кој на 16 секунди до крајот на регуларниот дел постигна тројка за изедначување на резултатот (96-96), а натпреварот го заврши со 33 поени.
| | веќе видена | слични
2 копии

На четирите натпревари одиграни ноќеска во НБА лигата по две победи постигнаа домашните екипи и две гостите. Оклахома Сити пред своите навивачи по продолжение славеше над Вашингтон со 106:105. Кевин Дурант уфрли 33 поени со 13 скокови, а неговата екипа се врати од негатива од 12 поена во последната четвртина. Победа дома постигна и Феникс против Њу Орлаеанс 101:94. Убедливи на гостувањето беа кошаркарите на Сан Антонио, кои по ланските два пораза од Њујорк истиот ривал го победија на негов терен со 120:89, а Дени Грин со 24 поени беше најефикасен. Пораз пред своите навивачи претрпеа и кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс од Минесота – 90:113. Вечерва се играат девет натпревари, а Атланта на нашиот Перо Антиќ гостува кај Шарлот. На другите натпревари двојките се: Индијана – Мемфис, Филаделфија – Сан Антонио, Бостон – Орландо, Чикаго – Кливленд, Хјустон – Торонто, Јута – Денвер, Портланд – Детроит и ЛА Клиперс – Минесота.
| | веќе видена | слични

Екипата на Минесота по пауза од повеќе од шест и пол години конечно се израдува на триумф против Лос Анџелес лејкерс во НБА-лигата. Минесота како гостин славеше убедливо со 113:90. За „волците“ ова беше прва победа над Лејкерс по 6 март 2007 година, а на теренот во „Стејплс центарот“ немаа победа од 2 декември 2005 година. Минесота од самиот старт беше решена да ја прекине црната серија против Лејкерс, па уште по првата четвртина имаа убедлива предност од 47:23, благодарение на неверојатната серија од 27:2. По ваквата игра „езерците“ беа исвиркани од своите навивачи, а дел од фановите ја напуштија салата уште по првите 12 минути игра. Кевин Мартин со 27 поени и Кевин Лав со 25 беа најефикасни кај победничкиот тим, додека кај Лејекрс најпрецизен беше Стив Блејк. Кевин Дурант беше херојот на Оклахома, која дури по продолженија славеше против Вашингтон со 106:105. Гостите имаа предност од 92:82 на три минути до крајот, но Оклахома не се предаде, а со тројката на Дурант на 16 секунди до крајот стигнаа до 96:96 и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кевин Дурент, со поените од слободни фрлања на 40 секунди до крајот, го однесе натпреварот во продолжение. Можност да му донесе победа на Вашингтон, во регуларното време, имаше Џон Вол, но неговиот шут не го најде патот до обрачот на Оклахома. Дурент натпреварот го заврши со 33 поени, 13 скокови и 6 асистенции, додека Серж Ибака оствари ’дабл-дабл’ од 25 поени и 12 скока. Бредли Бил, минатосезонскиот трет пик на драфтот, беше најдобриот играч на Вашингтон, тој постигна 34 поени (6-8 за три поени). Минесота во Лос Анѓелес ги декласира Лејкерси со 113-90, со што стави крај на серијата од 22 последовни порази во дуелите со овој противник. Рики Рубио со „трипл дабл“ 12 поени, 10 скокови, 14 асистенции, ја предводеше Минесота до победата. Покрај Рубио во тимот на Минесота се истакнаа: Кевин Лав (25 поени, 13 скокови), Кевин Мартин (27 поени) и Никола Пековиќ (14 поени, 10 скока). Стив Блејк со 19 поени и 8 асистенции беше прво име во составот на ЛА Лејкерс. Феникс, на домашен терен, забележа победа над Њу Орлеанс ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Оклахома по продолжението го совладаа Вашингтон со 106-105, во најинтересниот натпревар во НБА лигата, одигран во ноќта помеѓу неделата и понеделникот.Кевин Дурент, со поените од слободни фрлања на 40 секунди до крајот, го однесе натпреварот во продолжение. Можност да му донесе победа на Вашингтон, во регуларното време, имаше Џон Вол, но неговиот шут не го најде патот до обрачот на Оклахома.Дурент натпреварот го заврши со 33 поени, 13 скокови и 6 асистенции, додека Серж Ибака оствари ’дабл-дабл’ од 25 поени и 12 скокови. Бредли Бил, минатосезонскиот трет пик на драфтот, беше најдобриот играч на Вашингтон, тој постигна 34 поени (6-8 за три поени). Минесота во Лос Анѓелес ги декласира Лејкерси со 113-90, со што стави крај на серијата од 22 последовни порази во дуелите со овој противник.Рики Рубио со ’трипл дабл’ 12 поени, 10 скокови, 14 асистенции, ја предводеше Минесота до победата. Покрај Рубио во тимот на Минесота се истакнаа: Кевин Лав (25 поени, 13 скокови), Кевин Мартин (27 поени) и Никола ...
| | веќе видена | слични

Оклахома Сити дома по продолжение славеше над Вашингтон со 106:105, Кевин Дурант уфрли 33 поени со 13 скокови, а неговата екипа се врати од негатива од 12 поена во последната четвртина. Победа дома постигна и Феникс против Њу Орлаеанс 101:94. Убедливи на гостувањето беа кошаркарите на Сан Антонио, кои по ланските два пораза од Њујорк истиот ривал го победија на негов терен со 120:89, а Дени Грин со 24 поени беше најефикасен. Пораз пред своите навивачи претрпеа и кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс од Минесота – 90:113. Вечерва се играат девет натпревари, а Атланта на нашиот Перо Антиќ гостува кај Шарлот. На другите натпревари двојките се: Индијана – Мемфис, Филаделфија – Сан Антонио, Бостон – Орландо, Чикаго – Кливленд, Хјустон – Торонто, Јута – Денвер, Портланд – Детроит и ЛА Клиперс – Минесота.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Оклахома го победија Вашингтон по продолженијата со 106-105 во најинтересниот меч од синоќешната програма во НБА лигата. Кевин Дурант беше одличен со 33 поени, 13 скока и шест асистенции, додека Серѓ Ибака дополни со 25 поени и 12 скока. Вашингтон лесно можеше до победата, откако Дуран од слободни фрлања погоди за водство на 40 секунди пред крајот, а во последните моменти од натпреварот за гостите не реализираше поранешниот прв пик Џон Вол. Одлична вечер во Стејплс центарот имаше Минесота која ги декласираше домашните Лејкерси со 113-90 и ја прекина низата од 22 порази против „езерџиите“. Најзаслужниот за прекинот на серијата беше одличниот шпански плеј Рики Рубио кој оствари трипл-дабл со 12 поени, 10 скока и 14 асистенции, а покрај тоа имаше и пет украдени топки. Кевин Лав постигна 25 поени дополнети со 13 скока, Кевин Мартин уфрли 27 поени, а кај домашните Стив Блејк имаше 19 поени и осум асистенции, а Гасол по 11 поени и скока. НБА – РЕЗУЛТАТИ: Њујорк – Сан Антонио 89-120, Оклахома – ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Метил акрилатот од кругот на „Охис“ е безбедно складиран, а бетонскиот базен во кој се излеал, е исчистен, покриен со пилевина и испран со варова вода, рече ...
сите 225 | | | веќе видена

Владата предводена од Зоран Заев и МОН не се грижат за учениците затоа што веќе трет месец нема учебници, а искинатите учебници не успеаја да ги заменат со ...
сите 163 | | | веќе видена

Буџетот за 2020 година е популистички, нема ништо за капитални инвестиции, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата го критикуваат буџетот за идната година. ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов пораз за Атланта и Перо Антиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: