Во Турција убиен леопард кој се сметал за исчезнат вид

Во Турција убиен леопард кој се сметал за исчезнат вид Турски овчар убил леопард во провинцијата Дијарбекир и во моментот властите испитуваат дали станува збор за исчезнати вид на анадолски леопард . Локалните власти објаснија дека младото животно го нападнало овчарот кој го убил со ловечка пушка во земјоделски регион во близина на пештера. „Повторното појавување на анадолскиот леопард би било вистинско чудо . Ние ќе му направиме обдукција, за да дознаеме дали навистина станува збор за анадолски леопард, познат кај зоолозите како panthera pardus tulliana, чии траги се изгубени одамна“ , изјави турскиот биолог Ахмед Калач од универзитетот во Дикле,провинција Дијарбакир за новинската агенција „Доган“ . Според локалните власти, анадолски леопард не бил виден во областа од најмалку еден век. Овој вид леопард е со светлосребрено крзно и се сметаше за исчезнат како последица од прекумерен лов.
| | веќе видена | слични

Дали во Турција има леопарди? Настанот кој го покрена ова прашање се случи во неделата кога еден овчар уби леопард во околината на селото Солмаз во близина на градот Дијарбекир, во југоисточна Турција и предизвика голема паника кај локалното население, привлекувајќи го вниманието на научните кругови и на заштитниците на правата на животните, пренесува Макфакс. Заловениот леопард е вистински раритет во оваа област и најновиот настан го актуелизира прашањето дали „анадолскиот леопард" којшто во минатото живеел на територијата на Турција можеби не е изумрен. Дали убиениот леопард, двегодишен мажјак, е локален или пак припаѓа на видот на ирански леопард кој преминал во Турција од Иран или Ирак ќе биде утврдено по анализата на примероците од ткиво земени од лешот на животното на Универзитетот Диџле во Дијарбакир, кои се испратени во Заводот за научно технолошко истражување на Турција (ТУБИТАК) за понатамошно испитување.Во меѓувреме, Министерството за шумарство покрена истрага за утврдување на вистинитоста на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заловениот леопард е вистински раритет во оваа област и најновиот настан го актуелизира прашањето дали „анадолскиот леопард" којшто во минатото живеел на територијата на Турција можеби не е изумрен. Дали убиениот леопард, двегодишен мажјак, е локален или пак припаѓа на видот на ирански леопард кој преминал во Турција од Иран или Ирак ќе биде утврдено по анализата на примероците од ткиво земени од лешот на животното на Универзитетот Диџле во Дијарбакир, кои се испратени во Заводот за научно технолошко истражување на Турција (ТУБИТАК) за понатамошно испитување. Во меѓувреме, Министерството за шумарство покрена истрага за утврдување на вистинитоста на приказната на братучедите Махмут и Касим Каплан дека леопардот бил убиен во самоодбрана. И покрај лузните од повредите по грбот и рацете на овчарот Касим Каплан, заштитниците на правата на животните искажаа сомневање дека животното било убиено во самоодбрана бидејќи за леопардот не е вообичаено да ги напаѓа луѓето, нагласувајќи дека доколку таков напад се случил ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 523 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 234 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 270 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Турција убиен леопард кој се сметал за исчезнат вид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: